Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Akupunktura dla chorych na raka

Akupunktura dla chorych na raka

Akupunktura dla chorych na raka 

Akupunktura to tradycyjna praktyka medycyny chińskiej, która istnieje od tysięcy lat. Opiera się na przekonaniu, że aby być zdrowym, musi istnieć równowaga yin i yang w ciele. Jeśli wystąpi nierównowaga, normalny przepływ energii (qi) zostaje zakłócony i może wystąpić choroba. Podczas sesji akupunkturzyści używają igieł umieszczonych wzdłuż pól energetycznych ciała (południków), aby przywrócić równowagę energii ciała. Światowa Organizacja Zdrowia uznała akupunkturę, jako oficjalną metodę leczenia wielu schorzeń. Czy akupunktura dla chorych na raka może pomóc złagodzić dolegliwości? 

Jak stosuje się akupunkturę u osób z rakiem

Terminologia dotycząca „medycyny alternatywnej”, takiej jak akupunktura, może być bardzo myląca. W ośrodkach onkologicznych akupunktura jest stosowana jako leczenie uzupełniające. Oznacza to, że akupunktura jest stosowana wraz z konwencjonalnymi metodami leczenia, takimi jak chirurgia, chemioterapia i radioterapia w leczeniu raka, a nie jako jedyna terapia nowotworowa.

Korzyści

Akupunktura jest wciąż w powijakach, jeśli chodzi o badania dotyczące korzyści dla pacjentów z rakiem. Jednak niektóre wiarygodne badania do tej pory sugerują, że może pomóc w:

Zmęczenie związane z rakiem. Przegląd badań z 2018 r., wykazał, że akupunktura ma „wyraźny wpływ” na zmęczenie związane z rakiem. Ponieważ zmęczenie związane z rakiem i leczeniem raka jest jednym z bardziej irytujących objawów, jest to zachęcająca informacja.

Nudności wywołane chemioterapią. W celu oceny wpływu akupunktury na nudności wywołane chemioterapią przeprowadzono najwięcej badań. Według National Cancer Institute istnieją mocne dowody, że akupunktura może złagodzić nudności i wymioty związane z chemioterapią. Podczas gdy niektórzy onkolodzy zalecają unikanie akupunktury po chemioterapii ze względu na zwiększone ryzyko infekcji. Akupunkturę można wykonać przed sesją chemioterapii, aby zapobiec nudnościom.

Ból. Badania dotyczące kontroli bólu za pomocą akupunktury sugerują, że może to pomóc w zmniejszeniu bólu spowodowanego rakiem, a także zabiegiem chirurgicznym. Chociaż zwykle nie zastępuje leków przeciwbólowych, może pomóc zmniejszyć ilość potrzebnych leków przeciwbólowych, a w konsekwencji niektóre skutki uboczne tych leków przeciwbólowych. Ostatnie badania sugerują również, że akupunktura jest również pomocna w przypadku przewlekłego bólu.

Depresja i lęk. Wstępne badania wykazały, że akupunktura może zmniejszać zarówno depresję, jak i lęk u pacjentów z rakiem.

Sen. Co najmniej jedno badanie do tej pory wykazało, że akupunktura dla chorych na raka, poprawiła ich jakość snu.

Obwodowa neuropatia wywołana chemioterapią. Akupunktura nie była szeroko stosowana w irytującym objawie neuropatii obwodowej wywołanej chemioterapią , ale jedno małe badanie wykazało, że u osób poddawanych akupunkturze zmniejszono zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe w celu opanowania objawów.

Funkcja odpornościowa. Akupunktura dla chorych na raka może również pozytywnie wpływać na funkcje immunologiczne. 

Jak działa akupunktura? 

Kilka teorii próbowało wyjaśnić, jak działa akupunktura z naukowego punktu widzenia. Akupunktura może działać bezpośrednio na komórki nerwowe, zmieniając transmisję neuroprzekaźników lub może działać bezpośrednio na mózg. W tej roli może powodować uwalnianie endorfin, substancji przeciwbólowych wytwarzanych w mózgu.

Przestrogi

Leczenie raka wymaga specjalnych środków ostrożności podczas akupunktury i ważne jest, aby omówić leczenie z onkologiem przed pierwszą wizytą. Obniżona liczba białych krwinek (neutropenia) może zmniejszać zdolność do zwalczania infekcji. Twój onkolog może zasugerować wykonanie akupunktury przed lub po ryzyku infekcji. Obniżona liczba płytek krwi (małopłytkowość) może przyczyniać się do powstawania siniaków lub trudności z zatrzymaniem krwawienia, jeśli liczba ta jest bardzo niska.

Jakie jest typowe leczenie?

Przed przystąpieniem do zabiegu Twój akupunkturzysta powinien przeprowadzić z Tobą wywiad, dotyczący stanu zdrowia.  Po tym, położysz się na wygodnym stole. Następnie po wytarciu obszarów alkoholem umieści w twoim ciele od 5 do 20 igieł, czasami obracając je lekko, gdy zostaną umieszczone. Może to wydawać się niewygodne, ale używane igły są cienkie jak papier i większość ludzi odczuwa niewielki dyskomfort. Zostaną one na miejscu na 15–30 minut. Po zakończeniu procedury możesz nie poczuć się inaczej niż w chwili przybycia, chociaż niektórzy ludzie czują się zrelaksowani, a inni pobudzeni.

Inne formy akupunktury mogą obejmować użycie prądu elektrycznego przykładanego do igieł (elektrostymulacja), czy przyłożenie ciepła do określonych punktów na ciele (moxibustion) lub zastosowanie ciepłego kubka, aby wytworzyć ssanie w określonych punktach (bańki).

Możliwe komplikacje

Powikłania akupunktury są bardzo rzadkie, ale mogą obejmować:

  • Krwawienie
  • Zakażenie
  • Siniaki, szczególnie jeśli liczba płytek krwi jest niska z powodu chemioterapii lub samego raka
  • Dyskomfort w miejscu nakłuć 
  • Uszkodzenie narządów: Jest to szczególnie rzadkie, ale może wystąpić, jeśli igły są umieszczone zbyt głęboko, szczególnie w pobliżu płuc

Powyższy artykuł nie jest napisany przez lekarza i nie może być uznawany, jako porada medyczna. Jeżeli chciałbyś włączyć akupunkturę do konwencjonalnych metod leczenia raka, skonsultuj to ze swoim onkologiem.