Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Czy kurkuma leczy raka?

Czy kurkuma leczy raka?

Czy kurkuma leczy raka? 

Kurkuma jest promowana jako alternatywne leczenie raka. Jest to przyprawa uprawiana w wielu krajach azjatyckich. Należy do rodziny imbirów i jest głównym składnikiem proszku curry. Głównym składnikiem aktywnym kurkumy jest kurkumina. To właśnie temu składnikowi dotychczasowe badania laboratoryjne mogę przypisywać właściwości antyrakowe. Czy kurkuma leczy raka?  

Właściwości antyrakowe kurkumy

Obecnie nie ma wystarczających badań na ludziach, aby jasno wskazać, iż kurkuma leczy raka. Badania są w toku. Niektóre badania na zwierzętach, mogą być jednak obiecujące, że przyprawa ta może być pomocna w zapobieganiu lub leczeniu raka. 

Uważa się, że kurkumina ma właściwości przeciwutleniające, co oznacza, że ​​może zmniejszyć obrzęk i stan zapalny. Jest badana jako leczenie raka, po części dlatego, że zapalenie wydaje się odgrywać rolę w raku.

Badania laboratoryjne i na zwierzętach sugerują, że kurkumina może zapobiegać nowotworom, spowalniać rozprzestrzenianie się raka, zwiększać skuteczność chemioterapii i chronić zdrowe komórki przed uszkodzeniem przez radioterapię. Kurkumina jest badana pod kątem stosowania w wielu rodzajach nowotworów.

Badania kurkumy u ludzi są wciąż na wczesnym etapie. Prowadzone są badania kliniczne mające na celu zbadanie kurkuminy jako sposobu na zapobieganie nowotworom u osób z chorobami przedrakowymi, jako leczenie przeciwnowotworowe oraz jako lekarstwo na objawy spowodowane przez leczenie raka.

Skutki uboczne 

Kurkuma może być surowa, w postaci proszku, pasty lub ekstraktu. Jest również dostępna jako olej. Należy pamiętać, że kurkuma stosowana w gotowaniu jest bardzo bezpieczna. Ale nie wiemy, jak bezpieczna kurkumina jest stosowana z powodów medycznych. Jak dotąd badania naukowe wydają się wykazywać, że powoduje niewiele lub nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Ale niewiele wiemy o skutkach ubocznych przyjmowania go w dużych ilościach w celu leczenia lub zapobiegania rakowi.

Ludzie zgłaszali bóle brzucha podczas spożywania zbyt dużej ilości kurkumy. Zgłaszali również problemy ze skórą podczas długotrwałego stosowania. Jeśli więc używasz kurkuminy z powodów innych niż gotowanie, najpierw porozmawiaj z lekarzem.

Należy bardzo ostrożnie podchodzić do suplementów diety na bazie kurkumy. Niektóre z nich mogą zawierać silny lek przeciwzapalny, który może powodować poważne uszkodzenia wątroby. Jest on powszechnie dodawany, ze względu na fakt, iż problemem podkreślonym przez szereg badań przeglądowych jest to, że kurkumina nie jest łatwo wchłaniana. Naukowcy szukają sposobów przezwyciężenia tego problemu.

Wiele stron internetowych promuje kurkumę jako lekarstwo na raka. Jednak żadne renomowane naukowe organizacje onkologiczne nie popierają żadnego z tych twierdzeń. Zrozumiałe jest, że możesz spróbować dołączyć kurkumę do swojej diety do leczenia tradycyjnego, jednak pamiętaj, że możesz poważnie zaszkodzić swojemu zdrowiu, jeśli przerwiesz leczenie raka w przypadku nieudowodnionego leczenia.

Potrzebujemy więcej badań klinicznych u ludzi, zanim będziemy wiedzieć, jak dobrze kurkuma działa jako leczenie raka.

Powyższy artykuł nie został napisany przez lekarza i nie może być traktowany jako porada medyczna. Przed dołączeniem kurkumy do swojej diety, należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.