Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Znachor namawia do przerwania chemioterapii i leczenia witaminą C. Czy witamina C leczy raka?

Znachor namawia do przerwania chemioterapii i leczenia witaminą C. Czy witamina C leczy raka?

Znachor namawia do przerwania chemioterapii i leczenia witaminą C. Czy witamina C leczy raka?

Dziennikarze Fakt24 przeprowadzili prowokację dziennikarską, podczas której znany znachor Jerzy Z. namawia do przerwania leczenia konwencjonalnego, zastępując je wlewami witaminy C., pomimo że nawet nie widział pacjenta. Prof. Cezary Szczylik jasno stwierdza, że po 3 miesiącach pacjent by zmarł. Czy witamina C leczy raka?

“Jeżeli są to przerzuty, to już żadna chemia, żadna radioterapia nie poradzi.” – Jerzy Z.

“Oczywiście, dożylnie ile się tylko da.” – Jerzy Z.

“Po 3 miesiącach by zmarł i to jest równoznaczne z morderstwem” – prof. Cezary Szczylik

Kim jest Jerzy Z?

Jerzy Z. jest znachorem – często mylony z lekarzem, pomimo iż z wykształcenia jest jedynie inżynierem mechanikiem. Propagator medycyny niekonwencjonalnej, przedsiębiorca i autor książki “Ukryte terapie”. Twierdzi, że wiele metod leczenia konwencjonalnego, jest nieskutecznych – w tym chemioterapia. Przyciąga za sobą tłumy ludzi, pomimo iż na swoim koncie posiada wyrok, za spowodowanie śmierci. Swoimi poglądami dzieli się w sieci, publikując artykuły i filmy na YouTube, oraz prowadzi szkolenia i wykłady na żywo. Jak podaje Fakt24, podczas prelekcji znachora można zakupić suplementy, których sprzedażą zajmuje się spółka, gdzie jest prezesem. Pomimo iż oficjalnie chwali się, że nie posiada w niej udziałów – te należą głównie do życiowej partnerki Jerzego Z. Spółka jedynie w ubiegłym roku zarobiła niemalże 23 mln zł.

Czy witamina C leczy raka?

Witamina C jest składnikiem odżywczym znajdującym się w pożywieniu, takim jak cytryna, papryka czy natka pietruszki oraz w suplementach diety. Jest ona przeciwutleniaczem i pomaga zapobiegać uszkodzeniom komórek spowodowanym przez wolne rodniki . Działa również z enzymami, aby odgrywać kluczową rolę w wytwarzaniu kolagenu. Witamina C nazywana również kwasem L-askorbinowym lub askorbinianem.

Podawana jest w sposób doustny bądź dożylny. Wstrzykiwana osiąga znacznie wyższy poziom we krwi. Pomimo iż witamina C ma niewątpliwie wiele dobroczynnych właściwości, dotychczasowe badania na temat jej powiązania z leczeniem raka są mieszane.

Niektóre badania wstępnie potwierdzają pogląd, że wysoka dawka witaminy C, może mieć potencjał w leczeniu raka, jednak nie jest to jednoznaczne.

W pierwszym badaniu testowano witaminę C, jako leczenie myszy z białaczką i stwierdzono, że jej wstrzykiwanie w dużych dawkach spowalnia rozwój choroby. Należy jednak pamiętać, iż myszy bardzo różnią się od ludzi, a takowe nie zostały jeszcze przeprowadzone.

Kolejne sugerują, że witamina C może pomóc złagodzić niektóre skutki uboczne leczenia raka. Inne badania kliniczne musiały jednak zostać wstrzymane wcześniej z powodu poważnych skutków ubocznych powodowanych przez samą witaminę C.

Z niektórych wynika nawet, że witamina C może zakłócać działanie niektórych leków przeciwnowotworowych, a jedno wykazało, że może chronić komórki raka piersi przed tamoksyfenem.

Łącząc wspólnie wszystkie dotychczasowe badania, obraz wydaje się zagmatwany. Nie ma dowodów na to, że witamina C może wyleczyć raka, a Światowa Organizacja Zdrowia nie uznaje jej jako metody leczenia.

Czy włączyć ją do leczenia?

Jak twierdzą naukowcy, pacjenci nie powinni przyjmować zbyt wysokiej dawki witaminy C (przedawkowywać) bez konsultacji z lekarzem.

Kluczowy w tym jest fakt, że w połączeniu z niektórymi konwencjonalnymi metodami, może zakłócać ich działanie. Może to sprawić, że leczenie stanie się mniej skuteczne.

Nie oznacza to, że witamina C nie przyniesie korzyści niektórym pacjentom. Jednak z żadnego badania klinicznego nie ma dowodów na to, że witamina C leczy raka. Podczas walki z chorobą nowotworową, należy zawsze być pod opieką lekarzy onkologów, gdyż znachorskie metody mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.