Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Diagnoza raka – jak sobie z nią radzić?

Diagnoza raka – jak sobie z nią radzić?

Diagnoza raka – jak sobie z nią radzić?

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie raka, wiedząc, czego się spodziewać i planując, jak postępować, możesz ułatwić sobie ten stresujący czas. Diagnoza raka jest trudnym doświadczeniem. Po rozpoznaniu raka możesz czuć się zaniepokojony, przestraszony lub przytłoczony i zastanawiać się, jak sobie poradzić w nadchodzącym okresie. Przedstawiamy Wam kilka sposobów na to, jak radzić sobie z diagnozą raka.

Poznaj fakty dotyczące Twojej diagnozy

Postaraj się uzyskać jak najwięcej podstawowych, przydatnych informacji na temat swojej osobistej diagnozy, aby podjąć decyzję o swojej opiece.
Zapisz wcześniej swoje pytania i wątpliwości i zabierz je ze sobą na konsultację z lekarzem. Rozważ pytania:

 • Jaki mam rodzaj raka?
 • Gdzie jest zlokalizowany?
 • Czy się rozprzestrzenił?
 • Czy mój nowotwór może być leczony?
 • Jaka jest szansa na wyleczenie mojego raka?
 • Jakie inne testy lub procedury są mi potrzebne?
 • Jakie są moje opcje leczenia?
 • Czego mogę się spodziewać podczas leczenia?
 • Jakie korzyści przyniesie mi leczenie?
 • Jakie są skutki uboczne leczenia?
 • Kiedy powinienem zadzwonić do lekarza?
 • Co mogę zrobić, aby zapobiec nawrotom raka?

Rozważ przyprowadzenie członka rodziny lub przyjaciela ze sobą na kilka pierwszych wizyt u lekarza, aby pomógł Ci zapamiętać to, co słyszysz.

Utrzymuj otwartą linię komunikacji

Utrzymuj uczciwą, dwustronną komunikację ze swoimi bliskimi, lekarzami i innymi. Możesz czuć się szczególnie odizolowany, jeśli ludzie próbują Cię chronić przed złymi wiadomościami lub próbują zbudować silny front. Jeśli Ty i inni wyrażacie uczciwie emocje, wszyscy możecie zyskać siłę od siebie.

Przewiduj możliwe zmiany fizyczne

Teraz – po rozpoznaniu raka i przed rozpoczęciem leczenia – jest najlepszy czas na zaplanowanie zmian. Przygotuj się już teraz, abyś mógł lepiej sobie z tym poradzić.
Zapytaj swojego lekarza, jakie zmiany należy przewidzieć. Jeśli leki powodują wypadanie włosów, przygotowanie peruki czy nakrycia głowy może pomóc poczuć się bardziej komfortowo i atrakcyjnie. Peruki, protezy i inne urządzenia adaptacyjne często są refundowane z NFZ.
Członkowie grup wsparcia raka mogą być szczególnie pomocni w tej dziedzinie i mogą udzielać wskazówek, które pomogły im i innym w Twojej sytuacji.
Zastanów się również, jak leczenie wpłynie na Twoje codzienne czynności. Zapytaj swojego lekarza, czy możesz oczekiwać kontynuacji swojej normalnej rutyny. Może być konieczne spędzanie czasu w szpitalu lub częste wizyty lekarskie. Jeśli Twoje leczenie będzie wymagało nieobecności w normalnych obowiązkach, załatw to.

Utrzymuj zdrowy styl życia

To może poprawić Twój poziom energii. Wybierz zdrową dietę składającą się z różnorodnych produktów i uzyskaj odpowiedni odpoczynek, aby pomóc Ci radzić sobie ze stresem i zmęczeniem nowotworu i jego leczenia.
Pomocne może być również ćwiczenie i uczestniczenie w przyjemnych zajęciach. Najnowsze dane sugerują, że ludzie, którzy utrzymują pewne ćwiczenia fizyczne podczas leczenia, nie tylko radzą sobie lepiej, ale także mogą żyć dłużej.

Pozwól znajomym i rodzinie pomóc

Często przyjaciele i rodzina mogą załatwiać sprawy, zapewniać transport, przygotowywać posiłki i pomagać w pracach domowych. Naucz się akceptować ich pomoc. Przyjmowanie pomocy daje tym, którzy dbają o ciebie, poczucie wkładu w trudnym dla ich bliskiej osoby czasie.
Zachęcaj również swoją rodzinę, aby zaakceptowała pomoc, jeśli jest to konieczne. Diagnoza raka wpływa na całą rodzinę i dodaje stresu, zwłaszcza głównym opiekunom. Przyjmowanie pomocy z posiłkami lub obowiązkami od sąsiadów lub przyjaciół może w znacznym stopniu uniemożliwić wypalenie opiekuna.

Sprawdź swoje cele i priorytety

Określ, co jest naprawdę ważne w Twoim życiu. Znajdź czas na najważniejsze dla Ciebie działania i nadaj mu największe znaczenie.
W razie potrzeby spróbuj znaleźć nową otwartość z bliskimi. Podziel się z nimi swoimi przemyśleniami i uczuciami. Diagnoza raka wpływa na wszystkie Twoje relacje. Komunikacja może pomóc zmniejszyć niepokój i obawy, jakie rak może spowodować.

Staraj się utrzymać normalny styl życia

Zachowaj swój normalny styl życia, ale bądź otwarty na modyfikowanie go w razie potrzeby. Nie zamykaj się w domu, gdy usłyszysz diagnozę raka. Rak to nie wyrok! Jeżeli nie ma przeciwwskazań lekarskich, kontynuuj pracę, spotkania z przyjaciółmi. Łatwo jest przeoczyć tę prostą strategię w stresujących czasach. Kiedy przyszłość jest niepewna, organizacja i planowanie mogą nagle wydawać się przytłaczające.

Zastanów się, jak diagnoza raka wpłynie na Twoje finanse

Wiele nieoczekiwanych obciążeń finansowych może powstać w wyniku diagnozy raka. Twoje leczenie może wymagać czasu poza pracą lub dłuższego czasu poza domem. Rozważ dodatkowe koszty leków, urządzeń medycznych, podróży w celu leczenia i innych.
Jeżeli wiesz, że Twoje leczenie przewyższy Twoje możliwości finansowe, możesz zgłosić się po wsparcie do organizacji charytatywnej, takiej jak Fundacja w Związku z Rakiem.

Porozmawiaj z innymi osobami z rakiem

Czasami wydaje się, że ludzie, którzy nie doświadczyli diagnozy raka, nie mogą w pełni zrozumieć, jak się czujesz. Może pomóc rozmowa z ludźmi, którzy byli w Twojej sytuacji. Inne osoby, które przeżyły raka, mogą podzielić się swoimi doświadczeniami i dać wgląd w to, czego można się spodziewać podczas leczenia.
Możesz mieć przyjaciela lub członka rodziny, który chorował na raka. Możesz też połączyć się z innymi osobami, które przeżyły raka, poprzez grupy wsparcia. Coraz więcej takich grup znajdziesz on-line w mediach społecznościowych.

Ustal czego oczekujesz

Diagnoza raka bardzo wpływa na komunikację z otoczeniem. Twoi znajomi, współpracownicy mogą nie wiedzieć, wątpić czy możesz wykonywać codzienne czynności, pracę, czy chcesz o tym rozmawiać, czy ich pytania nie uznasz za użalanie lub wścibstwo.
Określ, w jaki sposób poradzisz sobie z zachowaniem innych. Ogólnie rzecz biorąc, inni odbiorą od Ciebie sygnały sposobu komunikacji. Więc jeżeli chcesz, aby traktowali Cię normalnie, powiedz przyjaciołom, że pomimo, iż diagnoza raka jest dla Ciebie trudna nie chcesz, aby bali się komunikacji i rozmowy z Tobą.

Opracuj własną strategię radzenia sobie

Podobnie jak leczenie raka u każdej osoby jest zindywidualizowane, tak samo jest ze strategią radzenia sobie. Pomysły na wypróbowanie:

 • Ćwicz techniki relaksacyjne.
 • Szczerze dziel się swoimi uczuciami z rodziną, przyjaciółmi lub terapeutą.
 • Znajdź źródło duchowego wsparcia.
 • Odłóż czas na samotność.
 • Pozostań zaangażowany w pracę i spędzanie wolnego czasu tak dużo, jak możesz.
 • To co cię pocieszało w trudnych czasach, zanim usłyszałeś diagnozę raka prawdopodobnie pomoże złagodzić Twoje obawy teraz, czy to bliski przyjaciel, czy ulubiona czynność, która cię naładuje. Przejdź teraz do tych udogodnień, ale także bądź otwarty na nowe strategie radzenia sobie.