Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Graviola jako potencjalny lek na raka

Graviola jako potencjalny lek na raka

Graviola, jako potencjalny lek na raka 

Graviola jest promowana jako alternatywne leczenie raka. Co więcej, w Internecie możemy znaleźć informacje, że jest skutecznym lekiem na raka, ukrywanym przed światem przez firmy farmaceutyczne. Wątpliwości na ten temat, postaramy się przybliżyć w niniejszym artykule. 

Co to jest graviola? 

Graviola, znana również jako: flaszowiec miękkociernisty lub guanábana, jest owocem wiecznie zielonego drzewa  Annona muricata, pochodzącego z tropikalnych obszarów. Służy jako suplement diety w leczeniu wielu rodzajów schorzeń. 

Substancja czynna jest rodzajem związku roślinnego (fitochemicznego) zwanego pierścieniowymi acetogeninami (odnotowano 212 składników fitochemicznych). 

Graviola jest okrzyknięty cudownym ziołem. Jego popularność jako naturalny lek na wirusy, środki przeciwbólowe, a nawet niektóre rodzaje raka zyskuje na popularności.

Potencjalne korzyści zdrowotne 

Ludzie w Afryce i Ameryce Południowej używają kory, liści, korzenia i owoców drzewa graviola. Roślina ta ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, może złagodzić ból, pomóc obniżyć poziom cukru we krwi, ciśnienia, pomóc w zapobieganiu wrzodom i leczeniu opryszczki. 

Niektóre badania sugerują również, że ekstrakty z graviola mogą zabijać niektóre rodzaje komórek raka, które są odporne na leki stosowane w chemioterapii. Przed przybliżeniem wyników tych badań, musisz wiedzieć, że są to badania laboratoryjne, ale nie przeprowadzono żadnych badań na ludziach. Nie wiemy więc, czy może działać jako leczenie raka, czy nie.

Wiele witryn w Internecie promuje kapsułki i inne suplementy graviola jako lekarstwo na raka. Ale renomowane naukowe organizacje zajmujące się rakiem, nie będą tego wspierać, do momentu pozytywnych wyników dokładniejszych badań.

Otóż istnieją dowody, że graviola może walczyć z niektórymi rodzajami raka. Według badań in vivo i in vitro z 2016 r. Ekstrakt z gravioli był toksyczny wobec niektórych linii komórkowych raka piersi. In vivo oznacza w żywym ciele przeciwieństwo in vitro.

Zwiększył również komórki T. Komórki T to limfocyty w organizmie, które zabijają komórki rakowe i inne uszkodzone komórki.

W badaniach in vivo i in vitro z 2012 r. Stwierdzono, że graviola może być korzystna przeciwko niektórym liniom komórek raka trzustki poprzez hamowanie metabolizmu komórkowego.

Mimo to badacze ostrzegają, że sama graviola nie wystarczy, aby wyeliminować guzy trzustki. Nie należy go stosować jako podstawowego leczenia. Trwają badania w celu oceny skuteczności gravioli jako terapii uzupełniającej raka trzustki.

Na stronie NCBI (Narodowe Centrum Informacji Biotechnologicznej), które zawiera szereg baz danych biotechnologii i biomedycyny, znajdujemy obiecujące badania, dotyczące potencjalnego związku gravioli i raka: piersi, prostaty, jelita grubego, płuc, nerek, trzustki, wątroby, jamy ustnej, czerniaka, szyjki macicy, jajnika i białaczki

Skutki uboczne

Jest mało prawdopodobne, aby napoje lub pokarmy zawierające graviola mogły wyrządzić Ci krzywdę, gdy są przyjmowane jako część normalnej diety.

Na niektórych stronach jednak znajdujemy informację, że graviola jest całkowicie bezpieczna i nie powoduje żadnych skutków ubocznych. 

Nie jest to do końca prawdą. Nie jest dokładnie wiadome, jak roślina ta wpływa na ciało ludzkie. 

Może powodować zmiany nerwowe i zaburzenia ruchowe. 

Zmiany nerwowe mogą powodować objawy takie jak choroba Parkinsona. Badania laboratoryjne wykazały, że niektóre substancje w gravioli mogą powodować uszkodzenie nerwów. Jedno z badań dotyczyło Caribbeans jedzących duże ilości gravioli. Okazało się, że częściej zachodzą pewne zmiany nerwowe. Byli również bardziej narażeni na halucynacje.

Porozmawiaj z lekarzem przed przyjęciem gravioli. Może również powodować uszkodzenie nerek i wątroby, jeśli jest przyjmowana często.

W mediach znajdziesz wiele informacji na temat tego, że graviola jest skuteczniejszym lekiem od chemioterapii. Są to informacje oparte na niepotwierdzonych dowodach. Nie ma wiarygodnych dowodów naukowych na to, że graviola działa jak leczenie raka na ludziach. Naukowcy zbierają wszystkie dowody dotyczące tego tematu i analizują dowody na poparcie tego stwierdzenia. Kilka badań wykazuje pozytywne wyniki w stosowaniu gravioli. Ale potrzebne są badania kliniczne w celu przetestowania i potwierdzenia wartości tej rośliny w leczeniu raka i sprawdzenia, czy jest to bezpieczne. Tylko wtedy może być stosowany jako leczenie raka.

Porozmawiaj z lekarzem przed podjęciem jakiegokolwiek leczenia uzupełniającego lub alternatywnego.