Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Hormonalna terapia raka piersi

Hormonalna terapia raka piersi

Hormonalna terapia raka piersi 

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet i każdego roku dotyka 2,1 miliona kobiet. Jest również najczęstszą przyczyną zgonów wśród kobiet. Jedynie w roku 2018 z powodu raka piersi zmarło 627 000 kobiet na świecie. W tym artykule przyjrzymy się jednej z terapii tego rodzaju nowotworu.  Czym jest hormonalna terapia raka piersi? 

Hormonalna terapia raka piersi to leczenie nowotworów piersi wrażliwych na hormony. Najczęstsze formy terapii hormonalnej raka piersi działają poprzez blokowanie wiązania hormonów z receptorami w komórkach rakowych lub przez zmniejszenie produkcji hormonów w organizmie.

Terapię hormonalną stosuje się tylko w przypadku raka piersi, u którego stwierdzono receptory naturalnie występujących hormonów estrogenu lub progesteronu. Lekarze nazywają te nowotwory pozytywnym receptorem estrogenowym (ER dodatni) lub pozytywnym receptorem progesteronowym (PR dodatni). Oznacza to, że te nowotwory piersi są napędzane przez naturalne hormony estrogen lub progesteron.

Lekarz specjalizujący się w analizie krwi i tkanek (patolog) ustala, czy rak ma dodatni wynik ER lub PR, analizując próbkę komórek rakowych, aby sprawdzić, czy mają one receptory estrogenu lub progesteronu.

Hormonalna terapia raka piersi jest często stosowana po operacji, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu raka. Może być również stosowana w celu zmniejszenia guza przed operacją, co zwiększa prawdopodobieństwo całkowitego usunięcia raka.

Jeśli rak rozprzestrzenił się na inne części ciała, hormonalna terapia raka piersi może pomóc go kontrolować.

Jednym podejściem do terapii hormonalnej jest powstrzymanie hormonów przed przyłączeniem się do receptorów w komórkach rakowych. Kiedy hormony nie mają dostępu do komórek rakowych, wzrost guza może spowolnić, a komórki mogą umrzeć.

Drugim rodzajem hormonoterapii są leki, które powstrzymują wytwarzanie estrogenu po menopauzie, pozbawiając komórki raka piersi hormonów, których potrzebują do wzrostu. Stosuje się je tylko u kobiet po menopauzie naturalnej lub w menopauzie wywołanej przez leki lub usunięcie jajników.

Ryzyko

Skutki uboczne terapii hormonalnej raka piersi obejmują:

 • Uderzenia gorąca
 • Wydzielina z pochwy
 • Suchość lub podrażnienie pochwy
 • Zmęczenie
 • Nudności
 • Ból stawów i mięśni
 • Impotencja u mężczyzn z rakiem piersi

Mniej powszechne, poważniejsze skutki uboczne terapii hormonalnej mogą obejmować:

 • Zakrzepy w żyłach
 • Rak endometrium lub rak macicy
 • Zaćma
 • Osteoporoza
 • Choroba serca

Hormonalna terapia raka piersi, która rozprzestrzenia się na inne części ciała (rak piersi z przerzutami) czasami łączy terapię hormonalną z terapią celowaną. Ukierunkowane leki terapeutyczne atakują określone słabości komórek rakowych. Ta kombinacja może zwiększyć skuteczność terapii hormonalnej.

Będziesz spotykać się regularnie ze swoim lekarzem onkologiem na wizyty kontrolne podczas przyjmowania hormonalnej terapii raka piersi. Twój onkolog zapyta o wszelkie występujące działania niepożądane. Wiele z nich można kontrolować.

Wykazano, że terapia hormonalna po operacji, radioterapii lub chemioterapii zmniejsza ryzyko nawrotu raka piersi u osób z rakiem piersi wrażliwym na hormony we wczesnym stadium. Może również skutecznie zmniejszać ryzyko wzrostu i postępu raka piersi z przerzutami u osób z guzami wrażliwymi na hormony.

W zależności od okoliczności możesz poddać się testom w celu monitorowania swojej sytuacji medycznej i obserwowania nawrotów lub progresji raka podczas leczenia hormonalnego. Wyniki tych testów mogą dać lekarzowi wyobrażenie o tym, jak reagujesz na terapię hormonalną, a terapia może zostać odpowiednio dostosowana.