Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Imbir na mdłości po chemioterapii 

Imbir na mdłości po chemioterapii 

Imbir na mdłości po chemioterapii 

Jeśli ktoś wspomniał, że imbir może pomóc w nudnościach wywołanych chemioterapią , prawdopodobnie pragniesz dowiedzieć się, czy to prawda. Nudności i wymioty związane z chemioterapią są uważane za jeden z najbardziej irytujących skutków ubocznych leczenia raka. Nie tylko sprawia, że ​​człowiek czuje się źle, ale może powodować odwodnienie i wynikające z niego hospitalizacje. Chociaż istnieją leki na receptę, które są bardzo pomocne w przypadku tych objawów. W niektórych przypadkach wykazano, że alternatywne metody leczenia są pomocne w przypadku kilku objawów związanych z leczeniem raka. Czy imbir na mdłości po chemioterapii, może być pomocny? Jeśli tak, jaki rodzaj imbiru? Czy imbir powinien być stosowany sam czy z tradycyjnymi metodami leczenia?

Imbir i zdrowie

Imbir jest reklamowany ze względu na swoje zalety zdrowotne od tysięcy lat i od dawna jest stosowany w Chinach jako praktyka medyczna w celu zmniejszenia nudności. Był używany przez starożytnych Greków, aby zapobiec mdłościom po uczcie. Ostatnie badania sugerują, że pomocny może być również imbir na mdłości po chemioterapii. 

Imbir pochodzi z korzenia rośliny imbiru. Może być przyjmowany jako suplement lub stosowany jako pokarm, napój lub przyprawa dodana do ulubionych potraw.

Nudności wywołane chemioterapią

Nudności odnoszą się do rozstroju żołądka, który może poprzedzać wymioty, ale jest bardzo częstym działaniem niepożądanym leków chemioterapeutycznych. Chemioterapia polega na atakowaniu szybko rosnących komórek w ciele. Podobnie jak komórki nowotworowe dzielą się szybko, podobnie jak komórki mieszków włosowych (powodujące wypadanie włosów), szpik kostny (powodujący niedokrwistość i niski poziom białych krwinek) oraz przewód pokarmowy ( powodując nudności).

Niektóre leki stosowane w chemioterapii są bardziej narażone na nudności niż inne i podobnie, każdy człowiek inaczej doświadcza skutki uboczne przyjętych leków. 

Chociaż leczenie nudności wywołanych chemioterapią zaszło w ostatnich dziesięcioleciach daleko. Szacuje się, że co najmniej 70 procent ludzi wciąż odczuwa nudności w trakcie i po chemioterapii.

Zmniejszenie mdłości

Nie wiadomo dokładnie, jak imbir działa w organizmie, aby zmniejszyć nudności. Imbir zawiera oleożywice , substancje wpływające na mięśnie układu trawiennego. Imbir ma również działanie przeciwzapalne w organizmie.

Badanie z 2009 r. Dotyczące ponad 600 pacjentów z rakiem wykazało, że suplementacja imbiru zmniejszyła nudności wywołane chemioterapią o 40 procent. Badanie z 2012 r. Oceniające najlepszą dawkę imbiru wykazało również znaczące zmniejszenie nudności wśród osób stosujących imbir. W tym badaniu pacjenci otrzymywali 0,5 grama, 1 gram lub 1,5 grama imbiru podzielone dwa razy dziennie przez 6 dni i rozpoczynając 3 dni przed wlewem chemioterapii. Najskuteczniejsza dawka w tym badaniu wynosiła 0,5 do 1,0 grama.

Chemioterapia może powodować nudności natychmiast lub w ciągu kilku godzin i dni po przyjeciu.

Podczas gdy imbir wydaje się pomagać w nudnościach, badanie z 2015 roku wykazało, że imbir pomagał w nudnościach i epizodach wymiotów, ale nie zmniejszał epizodów wymiotów, których doświadczają kobiety z rakiem piersi.

Badania przeprowadzone w celu oceny, w jaki sposób imbir może zmniejszać nudności, sugerują, że to kłącze zawiera aktywne składniki. Wydaje się, że zarówno związki imbirowe, jak i shogaol wpływają na motorykę przewodu pokarmowego i szybkość opróżniania żołądka, ale także wpływają na neuroprzekaźniki w mózgu, które mogą wpływać na nudności.

Skuteczne dawki

Imbir na mdłości po chemioterapii, zwykle obejmują stosowanie go przez kilka dni, rozpoczynając kilka dni przed infuzją chemioterapii. Dawki suplementów stosowanych w tych badaniach wahały się od 0,5 grama do 1,5 grama dziennie. W dotychczasowych badaniach najbardziej skuteczną dawką imbiru okazał się suplement 250-miligramowy podawany 2–4 razy dziennie . Jest to równoważne z grubsza ¼ łyżeczki suszonego imbiru lub ½ łyżeczki świeżego imbiru dziennie. Herbata imbirowa z ¼ łyżeczki imbiru zawiera około 250 miligramów.

Konieczne jest również, aby porozmawiać ze swoim onkologiem przed użyciem imbiru podczas leczenia raka. Imbir ma właściwości, które mogą być szkodliwe dla niektórych osób.

Przestrogi

Ważne jest omówienie wszelkich suplementów, które rozważasz ze swoim onkologiem, ponieważ mogą być szkodliwe dla niektórych osób. Należy również podkreślić, że stosowanie imbiru nie zastępuje leków przeciw nudnościom podawanych w celu złagodzenia nudności i wymiotów podczas i po chemioterapii. W recenzowanych badaniach stosowano imbir oprócz profilaktycznych leków przeciw nudnościom.

Imbir może działać jak rozrzedzacz krwi. Dlatego ważne jest, aby unikać stosowania imbiru wraz z lekami (lub innymi suplementami) rozrzedzającymi krew. Z tego powodu imbir nie powinien być stosowany w czasie operacji raka. Niska liczba płytek krwi spowodowana chemioterapią może również zwiększać ryzyko krwawienia. Onkolog będzie chciał ocenić liczbę krwinek przed zaleceniem imbiru, aby złagodzić nudności.

Imbir nie powinien być stosowany przez osoby z kamieniami żółciowymi. Może również powodować obniżenie poziomu cukru we krwi u osób z cukrzycą. Dietetyczny i uzupełniający imbir jest zwykle dobrze tolerowany, chociaż niektóre osoby mogą odczuwać zgagę, biegunkę, zasinienie, zaczerwienienie lub wysypkę.

Chociaż badania sugerują, że imbir na mdłości po chemioterapii może być pomocny, ważne jest, aby pamiętać, że nie należy tego robić bez uprzedniej rozmowy z onkologiem. Wiemy, że nawet witaminy i suplementy mineralne mogą czasami zakłócać chemioterapię.