Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Nowotwór Wątroby

Nowotwór wątroby

Zacznijmy od podstaw

Nowotwór wątroby to rak, który zaczyna się w komórkach wątroby. Twoja wątroba znajduje się w górnej prawej części brzucha, poniżej przepony i nad brzuchem.

W wątrobie może powstać kilka rodzajów raka. Najczęstszym rodzajem raka wątroby jest rak wątrobowokomórkowy, który rozpoczyna się w głównym typie komórek wątrobowych (hepatocytów). Inne typy raka wątroby, takie jak wątrobowy rak dróg żółciowych i wątrobiakowłókniak, występują znacznie rzadziej.

Nie wszystkie nowotwory atakujące wątrobę są uważane za raka wątroby. Rak, który zaczyna się w innym obszarze ciała – takim jak okrężnica, płuco lub pierś – a następnie rozprzestrzenia się do wątroby, nazywany jest rakiem przerzutowym, a nie rakiem wątroby. A ten typ nowotworu jest nazwany na cześć organu, na którym się rozpoczął – na przykład przerzutowy rak okrężnicy w celu opisania raka, który rozpoczyna się w okrężnicy i rozprzestrzenia się w wątrobie. Rak, który rozprzestrzenia się do wątroby, jest bardziej powszechny niż rak, który zaczyna się w komórkach wątroby.

nowotwór wątroby, wątroba

Objawy

Większość osób nie ma oznak i objawów we wczesnych stadiach pierwotnego raka wątroby. Kiedy pojawiają się oznaki i objawy, mogą one obejmować:

 • Utrata wagi bez odchudzania;
 • Utrata apetytu;
 • Górny ból brzucha;
 • Nudności i wymioty;
 • Ogólne osłabienie i zmęczenie;
 • Obrzęk brzucha;
 • Żółte przebarwienia skóry i białek oczu (żółtaczka);
 • Białe, kredowe stolce;

Przyczyny

Nie jest jasne, co powoduje większość przypadków nowotwór wątroby. Ale w niektórych przypadkach znana jest przyczyna. Na przykład przewlekłe zakażenie niektórymi wirusami zapalenia wątroby może powodować nowotwór wątroby.

Nowotwór wątroby występuje, gdy komórki wątroby rozwijają się (mutacje) w swoim DNA – materiale, który dostarcza instrukcji dla każdego procesu chemicznego w Twoim ciele. Mutacje DNA powodują zmiany w tych instrukcjach. Jednym z rezultatów jest to, że komórki mogą zacząć wymykać się spod kontroli i ostatecznie tworzą nowotwór wątroby- masę komórek rakowych.

Czynniki ryzyka

Do czynników, które zwiększają ryzyko pierwotnego raka wątroby należą:

 • Przewlekłe zakażenie HBV lub HCV – Przewlekłe zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B (HBV) lub wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) zwiększa ryzyko raka wątroby.
 • Marskość – Ten postępujący i nieodwracalny stan powoduje powstanie tkanki bliznowatej w wątrobie i zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór wątroby.
 • Niektóre odziedziczone choroby wątroby – Choroby wątroby, które mogą zwiększać ryzyko raka wątroby, obejmują hemochromatozę i chorobę Wilsona.
 • Cukrzyca – Osoby z tym zaburzeniem poziomu cukru we krwi są bardziej narażone na rak wątroby niż osoby z cukrzycą.
 • Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby – Nagromadzenie tłuszczu w wątrobie zwiększa ryzyko raka wątroby.
 • Narażenie na aflatoksyny – Aflatoksyny są truciznami wytwarzanymi przez pleśnie, które rosną na słabo przechowywanych uprawach. Uprawy, takie jak kukurydza i orzeszki ziemne, mogą zostać zanieczyszczone aflatoksynami, które mogą znaleźć się w żywności wytwarzanej z tych produktów.
 • Nadmierne spożycie alkoholu – Spożywanie więcej niż umiarkowanej ilości alkoholu dziennie przez wiele lat może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń wątroby i zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór wątroby.

Zapobieganie

Zmniejsz ryzyko marskości

Marskość to bliznowacenie wątroby i zwiększa ryzyko raka wątroby. Możesz zmniejszyć ryzyko marskości poprzez:

 • Pij alkohol z umiarem, jeśli w ogóle – Jeśli zdecydujesz się pić alkohol, ogranicz ilość jego spożycia. Dla kobiet oznacza to nie więcej niż jeden drink dziennie. Dla mężczyzn oznacza to nie więcej niż dwa drinki dziennie.
 • Utrzymaj zdrową wagę – Jeśli Twoja obecna waga jest zdrowa, staraj się ją utrzymać, wybierając zdrową dietę i ćwicząc większość dni w tygodniu. Jeśli chcesz schudnąć, zmniejsz liczbę kalorii, które spożywasz każdego dnia, i zwiększ ilość wykonywanych ćwiczeń. Staraj się powoli schudnąć – 0,5 do 1 kilograma każdego tygodnia.
 • Zachowaj ostrożność w przypadku chemikaliów – Postępuj zgodnie z instrukcjami dotyczącymi chemikaliów używanych w domu lub w pracy.

Zaszczep się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Możesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu B, otrzymując szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, która zapewnia ponad 90-procentową ochronę zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Szczepionkę można podać prawie każdemu, w tym niemowlętom, starszym osobom dorosłym i osobom z upośledzonym układem odpornościowym.

Podejmij działania zapobiegające wirusowemu zapaleniu wątroby typu C

Nie istnieje szczepionka przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu C, ale można zmniejszyć ryzyko infekcji.

 • Znaj status zdrowia dowolnego partnera seksualnego – Nie uprawiaj seksu bez zabezpieczenia, chyba że masz pewność, że Twój partner nie jest zarażony HBV, HCV lub jakąkolwiek inną infekcją przenoszoną drogą płciową. Jeśli nie znasz stanu zdrowia swojego partnera, używaj prezerwatywy za każdym razem, gdy uprawiasz stosunek seksualny.
 • Uważaj podczas robienia tatuażu lub przebijania części ciała – Igły, które mogą nie być odpowiednio wysterylizowane, mogą rozprzestrzeniać wirus zapalenia wątroby typu C. Przed tatuażem lub kolczykowaniem zapytaj członków personelu o ich praktyki bezpieczeństwa.

Diagnoza

Diagnozowanie raka wątroby

Testy i procedury stosowane do diagnozowania raka wątroby obejmują:

 • Badania krwi – Badania krwi mogą ujawnić nieprawidłowości funkcji wątroby.
 • Testy obrazowania – Twój lekarz może zalecić badania obrazowe, takie jak USG, tomografia komputerowa (CT) i obrazowanie rezonansu magnetycznego (MRI).
 • Usuwanie próbki tkanki wątroby w celu przetestowania – Lekarz może zalecić usunięcie kawałka tkanki wątroby w celu przeprowadzenia badań laboratoryjnych w celu ostatecznego rozpoznania nowotwór wątroby (biopsja). Podczas biopsji wątroby lekarz wprowadza cienką igłę przez skórę do wątroby, aby uzyskać próbkę tkanki. W laboratorium lekarze badają tkankę pod mikroskopem, szukając komórek rakowych. Biopsja wątroby niesie ryzyko krwawienia, siniaków i infekcji.

Określanie zakresu raka wątroby

Po rozpoznaniu raka wątroby lekarz będzie pracował nad określeniem stopnia (stadium) raka. Testy etapowe pomagają określić rozmiar i umiejscowienie raka oraz jego rozprzestrzenienie. Testy obrazowania stosowane do stadium raka wątroby obejmują CT, MRI i skanowanie kości.

Istnieją różne metody oceny zaawansowania raka wątroby. Jedna z metod wykorzystuje cyfry rzymskie od I do IV, a druga używa liter od A do D. Lekarz używa stadium raka, aby określić opcje leczenia i prognozy. Stadium IV i stopień D wskazują na najbardziej zaawansowanego raka wątroby o najgorszym rokowaniu.

Leczenie

Leczenie pierwotnego raka wątroby zależy od stopnia (stadium) choroby, a także od wieku, ogólnego stanu zdrowia i osobistych preferencji.

Chirurgia

Operacje stosowane w leczeniu raka wątroby obejmują:

 • Chirurgia w celu usunięcia guza – W niektórych sytuacjach lekarz może zalecić operację usunięcia nowotwór wątroby i niewielkiej części zdrowej tkanki wątroby, która go otacza, jeśli Twój guz jest mały, a czynność wątroby jest dobra. To, czy jest to opcja dla ciebie, zależy także od lokalizacji Twojego raka w wątrobie, od tego, jak dobrze funkcjonuje twoja wątroba i od ogólnego stanu zdrowia.
 • Przeszczep wątroby – Podczas operacji przeszczepu wątroby, Twoja chora wątroba jest usuwana i zastępowana zdrową wątrobą od dawcy. Operacja przeszczepu wątroby jest tylko opcją dla niewielkiego odsetka osób z wczesnym stadium raka wątroby.

Miejscowe zabiegi

Miejscowe terapie raka wątroby to te, które są podawane bezpośrednio do komórek rakowych lub obszaru otaczającego komórki rakowe. Zlokalizowane opcje leczenia raka wątroby obejmują:

 • Ogrzewanie komórek nowotworowych – W procedurze zwanej ablacją prądem o częstotliwości radiowej prąd elektryczny jest używany do ogrzewania i niszczenia komórek nowotworowych. Używając ultrasonografii lub tomografii komputerowej jako wskazówki, chirurg wkłada jedną lub więcej cienkich igieł w małe nacięcia w jamie brzusznej. Kiedy igły docierają do guza, są podgrzewane prądem elektrycznym, niszcząc komórki rakowe.
 • Mrożenie komórek rakowych – Krioablacja wykorzystuje ekstremalnie zimne do niszczenia komórek nowotworowych. Podczas zabiegu lekarz umieszcza przyrząd (krioprobe) zawierający ciekły azot bezpośrednio na guzach wątroby. Obrazy ultradźwiękowe służą do prowadzenia krioproboskopu i monitorowania zamrożenia komórek.
 • Wstrzykiwanie alkoholu do guza – Podczas wstrzykiwania alkoholu czysty alkohol jest wstrzykiwany bezpośrednio do guzów, zarówno przez skórę, jak i podczas operacji. Alkohol powoduje śmierć komórek nowotworowych.
 • Wstrzykiwanie leków do chemioterapii do wątroby – Chemoembolizacja to rodzaj chemioterapii, która dostarcza silne leki przeciwnowotworowe bezpośrednio do wątroby.
 • Umieszczanie koralików wypełnionych promieniowaniem w wątrobie – Małe sfery zawierające promieniowanie mogą być umieszczone bezpośrednio w wątrobie, gdzie mogą dostarczać promieniowanie bezpośrednio do guza.

Radioterapia

W tym zabiegu wykorzystuje się energię o dużej mocy ze źródeł takich jak promienie X i protony, które niszczą komórki nowotworowe i kurczą guzy. Lekarze ostrożnie kierują energię do wątroby, oszczędzając otaczającą zdrową tkankę.

Podczas leczenia promieniowaniem zewnętrznym leżysz na stole, a maszyna kieruje wiązki energii w precyzyjnym punkcie ciała.

Specjalny rodzaj radioterapii, zwany radiochirurgią stereotaktyczną, polega na skupianiu wielu wiązek promieniowania jednocześnie w jednym punkcie ciała.

Ukierunkowana terapia lekowa

Ukierunkowane leki działają poprzez zakłócanie określonych nieprawidłowości w obrębie guza. Wykazano, że spowalniają lub zatrzymują zaawansowanego raka wątrobowokomórkowego w ciągu kilku miesięcy dłużej niż bez leczenia.