Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Rak Gardła

RAK GARDŁA

Zacznijmy od podstaw

Rak gardła odnosi się do guzów nowotworowych, które rozwijają się w gardle, skrzynce głosowej (krtani) lub migdałkach.

Twoje gardło to muskularna rurka, która zaczyna się za twoim nosem i kończy na szyi. Rak gardła najczęściej zaczyna się w płaskich komórkach, które wyścielają wnętrze gardła.

Twoja skrzynka głosowa znajduje się tuż pod twoim gardłem, a także jest podatna na raka gardła. Skrzynka głosowa wykonana jest z chrząstki i zawiera struny głosowe, które wibrują, aby wydawać dźwięk podczas rozmowy.

Rak gardła może wpływać na fragment chrząstki (nagłośni), który działa jak pokrywa dla tchawicy. Rak migdałków, inna forma raka gardła, atakuje migdałki, które znajdują się na tylnej części gardła.

gardło, rak gardła

Objawy

Umów się na wizytę u lekarza, jeśli zauważysz jakiekolwiek nowe objawy. Większość objawów raka gardła nie jest specyficzna dla raka, dlatego lekarz prawdopodobnie najpierw zbada inne, bardziej typowe przyczyny.

Objawy raka gardła mogą obejmować:

 • Kaszel
 • Zmiany w twoim głosie, takie jak chrypka lub brak wyraźnego mówienia
 • Trudności z połykaniem
 • Ból ucha
 • Guz lub ból, który się nie goi
 • Ból gardła
 • Utrata masy ciała

Przyczyny

Rak gardła występuje, gdy komórki w gardle rozwijają mutacje genetyczne. Mutacje te powodują niekontrolowany wzrost komórek i kontynuują życie po tym, jak zdrowe komórki normalnie umrą. Gromadzące się komórki mogą tworzyć guza w gardle. Nie jest jasne, co powoduje mutację, która powoduje raka gardła. Lekarze zidentyfikowali jednak czynniki, które mogą zwiększyć twoje ryzyko.

Rodzaje raka gardła

Rak gardła to ogólny termin, który odnosi się do raka, który rozwija się w gardle (rak gardła) lub w skrzynce głosowej (rak krtani). Gardło i skrzynka głosowa są ze sobą ściśle połączone, a skrzynka głosowa znajduje się tuż pod gardłem.

Chociaż większość nowotworów gardła obejmuje te same typy komórek, stosowane są specyficzne terminy w celu odróżnienia części gardła, z której powstał rak.

 • Rak nosowo-gardłowy zaczyna się w nosogardzieli – części gardła tuż za nosem.
 • Rak ropniowo-gardłowy zaczyna się w części ustnej gardła – części gardła tuż za twoimi ustami, która obejmuje migdałki.
 • Rak hypopharyngeal (rak krtaniowo-gardłowy) rozpoczyna się w jamie ustnej gardła (krtań krtaniowa) – w dolnej części gardła, tuż nad przełykiem i tchawicą.
 • W chorobie głosowej zaczyna się rak głośni .
 • Rak nadgłośni rozpoczyna się w górnej części krtani i obejmuje raka, który wpływa na nagłośnię, która jest kawałkiem chrząstki, która blokuje jedzenie przed wejściem do tchawicy.
 • Rak podgłośniowy zaczyna się w dolnej części skrzyni głosowej, poniżej twoich strun głosowych.

Czynniki ryzyka

Do czynników, które mogą zwiększać ryzyko raka gardła należą:

 • Używanie tytoniu, w tym palenie tytoniu i żucie tytoniu
 • Nadmierne spożywanie alkoholu
 • Wirus przenoszony drogą płciową nazywany wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
 • Dieta pozbawiona owoców i warzyw
 • Refluks żołądkowo-przełykowy (GERD)

Zapobieganie

Nie ma sprawdzonego sposobu zapobiegania występowaniu raka gardła. Ale aby zmniejszyć ryzyko raka gardła, możesz:

 • Rzuć palenie lub nie zaczynaj palenia. Jeśli palisz, przestań. Jeśli nie palisz, nie zaczynaj. Rzucenie palenia może być bardzo trudne, więc poproś o pomoc. Twój lekarz może omówić korzyści i zagrożenia wynikające z wielu strategii rzucenia palenia, takich jak leki, produkty zastępujące nikotynę i porady.
 • Pij alkohol tylko z umiarem, jeśli w ogóle. Jeśli zdecydujesz się pić alkohol, rób to z umiarem. Dla zdrowych dorosłych oznacza to maksymalnie jeden drink dziennie dla kobiet w każdym wieku i mężczyzn w wieku powyżej 65 lat oraz do dwóch drinków dziennie dla mężczyzn w wieku 65 lat i młodszych.
 • Wybierz zdrową dietę pełną owoców i warzyw. Witaminy i przeciwutleniacze w owocach i warzywach mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka gardła. Jedz różnorodne kolorowe owoce i warzywa.
 • Chroń się przed HPV. Uważa się, że niektóre raki gardła są spowodowane przenoszonym drogą płciową zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Możesz zmniejszyć ryzyko HPV, ograniczając liczbę partnerów seksualnych i stosując prezerwatywę za każdym razem, gdy uprawiasz seks. Weź również pod uwagę szczepionkę przeciwko HPV, która jest dostępna dla chłopców, dziewcząt i młodych kobiet i mężczyzn.

papieros, alkohol, zapobieganie rakowi, rak gardła

Statystyki Krajowego Rejestru Nowotworów

 • Nowotwory złośliwe gardła są rzadkim nowotworem stanowiącym u mężczyzn około 0,9% zachorowań, u kobiet około 0,2%
 • Zachorowania u mężczyzn są około 5 razy częstsze niż u kobiet.
 • Najwięcej zachorowań na nowotwory gardła występuje w szóstej-siódmej dekadzie życia. Ryzyko zachorowania na te nowotwory wzrasta z wiekiem u obu płci  osiągając szczyt w między 55 a 59 roku życia.
 • Wśród osób zdiagnozowanych wskaźnik przeżyć 1-rocznych wynosił 57,0%dla mężczyzn, wśród kobiet 66,8%
 • Przeżycia 5-letnie wśród pacjentów z nowotworami gardła wynosiły u mężczyzn 28,6%, u kobiet 36,9%
 • Nowotwory złośliwe gardła stanowią u mężczyzn około 0,7% zgonów u mężczyzn i 0,2% u kobiet. Liczba zgonów z powodu nowotworów złośliwych gardła zgłoszonych  w 2010 roku wynosiła 443, z czego 378 u mężczyzn i 65 u kobiet

Diagnoza

Aby zdiagnozować raka gardła, Twój lekarz może zalecić:

 • Badanie endoskopowe. Twój lekarz może użyć specjalnego oświetlonego teleskopu (endoskopu), aby dokładnie przyjrzeć się gardłu podczas procedury zwanej endoskopią. Niewielki aparat na końcu endoskopu przesyła obrazy na ekran wideo, który lekarz obserwuje pod kątem oznak nieprawidłowości w gardle.
 • Laryngoskop można wstawić do skrzynki głosowej. Używa soczewki powiększającej, aby pomóc lekarzowi zbadać struny głosowe. Ta procedura nazywa się laryngoskopią.
 • Usuwanie próbki tkanki do testów. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości podczas endoskopii lub laryngoskopii, lekarz może przenieść narzędzia chirurgiczne przez lunetę w celu pobrania próbki tkanki (biopsja). Próbka jest wysyłana do laboratorium w celu przetestowania. Twój lekarz może również zamówić próbkę spuchniętego węzła chłonnego za pomocą techniki zwanej aspiracją cienkoigłową.
 • Testy obrazowania. Testy obrazowe, w tym rentgen, tomografia komputerowa (CT), rezonans magnetyczny (MRI) i pozytonowa tomografia emisyjna (PET), mogą pomóc lekarzowi określić zasięg raka poza powierzchnią gardła lub skrytki głosowej.

Inscenizacja

Po rozpoznaniu raka gardła, kolejnym krokiem jest określenie stopnia (stadium) raka. Znajomość etapu pomaga określić opcje leczenia.

Stadium raka gardła charakteryzuje się cyframi rzymskimi od I do IV. Każdy podtyp raka gardła ma swoje własne kryteria dla każdego etapu. Ogólnie rzecz biorąc, rak gardła w stadium I wskazuje na mniejszy guz ograniczony do jednego obszaru gardła. Późniejsze etapy wskazują na bardziej zaawansowany rak, a stopień IV jest najbardziej zaawansowany.

Leczenie

leczenie, strzykawki, leki, rak gardła

Twoje możliwości leczenia opierają się na wielu czynnikach, takich jak lokalizacja i stadium raka gardła, typ komórek, ogólny stan zdrowia i osobiste preferencje. Omów z lekarzem korzyści i ryzyko związane z każdą opcją. Razem możesz ustalić, jakie zabiegi będą dla ciebie najbardziej odpowiednie (.

Radioterapia

Radioterapia wykorzystuje wysokoenergetyczne belki ze źródeł takich jak promieniowanie rentgenowskie i protony w celu dostarczenia promieniowania do komórek rakowych, powodując ich obumarcie.

Radioterapia może pochodzić z dużej maszyny na zewnątrz ciała (promieniowanie wiązki zewnętrznej), lub radioterapia może pochodzić z małych radioaktywnych nasion i przewodów, które można umieścić wewnątrz ciała, w pobliżu raka (brachyterapia).

W przypadku raka gardła we wczesnym stadium leczenia radioterapia może być jedyną konieczną terapią. W przypadku bardziej zaawansowanych raków gardła radioterapię można łączyć z chemioterapią lub chirurgią. W bardzo zaawansowanym raku gardła radioterapię można stosować w celu zmniejszenia objawów i poprawy komfortu.

Chirurgia

Rodzaje zabiegów chirurgicznych, które możesz rozważyć w leczeniu raka gardła, zależą od lokalizacji i stadium raka. Opcje mogą obejmować:

 • Chirurgia we wczesnym stadium raka gardła. Rak gardła ograniczony do powierzchni gardła lub strun głosowych może być leczony chirurgicznie za pomocą endoskopii. Twój lekarz może wstawić pustego endoskopu do gardła lub skrzynki głosowej, a następnie przepuścić przez lunetę specjalne narzędzia chirurgiczne lub laser. Za pomocą tych narzędzi lekarz może zeskrobać, wyciąć lub, w przypadku lasera, odparować bardzo powierzchowne raki.
 • Zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu całości lub części skrzyni głosowej (laryngektomii). W przypadku mniejszych guzów lekarz może usunąć część skrzyni głosowej dotkniętej rakiem, pozostawiając możliwie jak największą część głosu. Twój lekarz może zachować zdolność mówienia i normalnego oddychania.
 • W przypadku większych, bardziej rozległych guzów może być konieczne usunięcie całej skrzynki głosowej. Twoja tchawica jest następnie przymocowana do otworu (stomii) w gardle, aby umożliwić oddychanie (tracheotomia). Jeśli cała krtań zostanie usunięta, masz kilka możliwości przywrócenia mowy. Możesz pracować z patologiem mowy, aby nauczyć się mówić bez skrzynki głosowej.
 • Operacja usunięcia części gardła (pharyngectomy). Mniejsze raki gardła mogą wymagać usunięcia tylko niewielkich części gardła podczas operacji. Usunięte części można zrekonstruować, aby umożliwić normalne połknięcie żywności.
 • Chirurgia w celu usunięcia nowotworowych węzłów chłonnych (rozcięcie szyi). Jeśli rak gardła rozprzestrzenił się głęboko w Twojej szyi, Twój lekarz może zalecić operację usunięcia niektórych lub wszystkich węzłów chłonnych, aby sprawdzić, czy zawierają one komórki rakowe.

Operacja niesie ryzyko krwawienia i infekcji. Inne możliwe komplikacje, takie jak trudności w mówieniu lub połykaniu, będą zależeć od konkretnej procedury, którą się poddajesz.

Chemioterapia

Chemioterapia wykorzystuje leki do zabijania komórek nowotworowych. Chemioterapia jest często stosowana wraz z radioterapią w leczeniu raka gardła. Niektóre leki chemioterapeutyczne zwiększają wrażliwość komórek nowotworowych na radioterapię. Ale połączenie chemioterapii i radioterapii zwiększa efekty uboczne obu terapii. Porozmawiaj z lekarzem o efektach ubocznych, których prawdopodobnie doświadczasz i czy łączone terapie oferują korzyści przewyższające te efekty.

Rehabilitacja po leczeniu

Leczenie raka gardła często powoduje komplikacje, które mogą wymagać współpracy ze specjalistami, aby odzyskać umiejętność połykania, spożywania pokarmów stałych i mówienia. W trakcie i po leczeniu raka gardła Twój lekarz może poprosić Cię o pomoc w:

 • Problemy z jedzeniem
 • Trudności z połknięciem
 • Sztywność i ból w szyi
 • Problemy z mową