Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Rak Jelita Grubego

Rak jelita grubego

Zacznijmy od podstaw

Rak jelita grubego to inaczej rak okrężnicy, który jest końcową częścią przewodu pokarmowego. Większość przypadków raka okrężnicy rozpoczyna się jako małe, nienowotworowe (łagodne) skupiska komórek zwane polipami gruczolakowatymi. Z biegiem czasu niektóre z tych polipów mogą stać się nowotworami okrężnicy.

Polipy mogą być małe i wywoływać niewiele, jeśli w ogóle, objawy. Z tego powodu, lekarze zalecają regularne badania przesiewowe, aby pomóc w zapobieganiu raka jelita grubego poprzez identyfikację i usuwanie polipów, zanim przekształcą się w raka.

rak jelita grubego

Objawy

Objawy raka okrężnicy obejmują:

 • Zmiana nawyków jelitowych, w tym biegunka lub zaparcie lub zmiana konsystencji stolca, która trwa dłużej niż cztery tygodnie;
 • Krwawienie z odbytu lub krew w stolcu;
 • Trwały dyskomfort w jamie brzusznej, taki jak skurcze, gaz lub ból;
 • Uczucie, że twoje jelito nie opróżnia się całkowicie;
 • Słabość lub zmęczenie;
 • Niewyjaśniona utrata masy ciała.

Wiele osób z rakiem okrężnicy nie doświadcza żadnych objawów we wczesnych stadiach choroby. Gdy pojawią się objawy, prawdopodobnie będą się różnić, w zależności od wielkości raka i lokalizacji w jelicie grubym.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy jakie powoduje rak jelita grubego, takie jak krew w stolcu lub ciągłe zmiany nawyków jelitowych, nie wahaj się umówić z lekarzem.

Przyczyny

W większości przypadków nie jest jasne, co powoduje raka okrężnicy. Lekarze wiedzą, że rak jelita grubego występuje, gdy zdrowe komórki jelita grubego rozwijają błędy w swoim genetycznym projekcie DNA.

Zdrowe komórki rosną i dzielą się w uporządkowany sposób, aby organizm normalnie funkcjonował. Ale gdy DNA komórki ulega uszkodzeniu i staje się rakowe, komórki nadal dzielą się – nawet gdy nowe komórki nie są potrzebne. W miarę gromadzenia się komórek tworzą one nowotwór.

Z czasem komórki nowotworowe mogą rosnąć, aby zaatakować i zniszczyć w pobliżu normalną tkankę. Komórki rakowe mogą przemieszczać się do innych części ciała, tworząc tam osady (przerzuty).

Odziedziczone mutacje genów również zwiększają ryzyko raka okrężnicy i mogą być przenoszone przez rodziny, ale te odziedziczone geny są związane tylko z niewielkim odsetkiem nowotworów okrężnicy. Odziedziczone mutacje genów nie powodują, że nowotwór jest nieunikniony, ale mogą znacznie zwiększać ryzyko zachorowania na raka.

Badania wykazały również związek między nieodpowiednią dietą a zwiększonym ryzykiem raka jelita grubego.

Czynniki ryzyka

Do czynników, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka jelita grubego należą:

Czynniki, na które nie mamy wpływu:

 • Starszy wiek – Zdecydowana większość osób ze zdiagnozowanym rakiem okrężnicy ma ponad 50 lat. Rak jelita grubego może występować u osób młodszych, ale występuje znacznie rzadziej.
 • Osobista historia raka jelita grubego lub polipów – Jeśli już chorowałeś na raka jelita grubego lub polipa gruczolakowata, istnieje większe ryzyko zachorowania na raka okrężnicy w przyszłości.
 • Zapalne schorzenia jelitowe – Przewlekłe choroby zapalne okrężnicy, takie jak wrzodziejące zapalenie okrężnicy i choroba Leśniowskiego-Crohna, mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka okrężnicy.
 • Dziedziczne zespoły zwiększające ryzyko raka okrężnicy – Syndromy genetyczne przechodzące przez pokolenia rodziny mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka okrężnicy. Zespoły te obejmują rodzinną polipowatość gruczolakowatą i dziedziczny niepolipowaty rak jelita grubego, który jest również znany jako zespół Lyncha.
 • Historia rodzinna raka okrężnicy – Bardziej prawdopodobne jest, że zachorujesz na rak jelita grubego, jeśli masz rodzica, rodzeństwo lub dziecko z tą chorobą. Jeśli więcej niż jeden członek rodziny ma raka okrężnicy lub raka odbytnicy, ryzyko jest jeszcze większe.
 • Cukrzyca – Osoby z cukrzycą i opornością na insulinę mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka okrężnicy.
 • Radioterapia – Radioterapia skierowana na brzuch w leczeniu wcześniejszych nowotworów zwiększa ryzyko raka okrężnicy i odbytnicy.

Czynniki, które możesz wyeliminować

 • Dieta o niskiej zawartości błonnika i wysokiej zawartości tłuszczu. Rak jelita grubego i rak odbytnicy mogą być związane z dietą o niskiej zawartości błonnika i dużej zawartości tłuszczu i kalorii. Badania w tej dziedzinie przyniosły mieszane rezultaty. Niektóre badania wykazały zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego u osób, które jedzą diety bogate w czerwone mięso i przetworzone mięso.
 • Siedzący tryb życia – Jeśli jesteś nieaktywny, masz większe szanse na zachorowanie na rak jelita grubego. Regularna aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka okrężnicy.
 • Otyłość – Osoby otyłe mają zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i zwiększone ryzyko zgonu z powodu raka okrężnicy w porównaniu z osobami z prawidłową masą ciała.
 • Palenie – Osoby palące mogą mieć zwiększone ryzyko zachorowania na raka okrężnicy.

Alkohol – Spożywanie dużej ilości alkoholu zwiększa ryzyko zachorowania na raka okrężnicy.

Zapobieganie

Osoby ze średnim ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego mogą rozważyć badania przesiewowe rozpoczynające się w wieku 50 lat. Jednak osoby o podwyższonym ryzyku, takie jak osoby z wywiadem rodzinnym w kierunku raka okrężnicy, powinny rozważyć badanie przesiewowe wcześniej.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, powinieneś wprowadzić zmiany w swoim codziennym życiu, takie jak:

 • Jedz różnorodne owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste – Owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste zawierają witaminy, minerały, błonnik i przeciwutleniacze, które mogą odgrywać rolę w profilaktyce raka. Wybierz różnorodne owoce i warzywa, aby uzyskać szereg witamin i składników odżywczych.
 • Pij alkohol z umiarem, jeśli w ogóle – Jeśli zdecydujesz się pić alkohol, ogranicz ilość spożywanego alkoholu do nie więcej niż jednego drinka dziennie dla kobiet i dwóch dla mężczyzn.
 • Przestań palić – Palenie jest uważane za jeden z najgroźniejszych czynników rakotwórczych, więc porozmawiaj ze swoim lekarzem o sposobach na rzucenie palenia, które może ci pomóc.
 • Ćwicz większość dni w tygodniu – Spróbuj uzyskać co najmniej 30 minut ćwiczeń przez większość dni. Jeśli jesteś nieaktywny, zacznij powoli i buduj stopniowo do 30 minut.
 • Utrzymaj zdrową wagę – Jeśli masz zdrową wagę, pracuj nad utrzymaniem swojej wagi, łącząc zdrową dietę z codziennym ćwiczeniem. Jeśli chcesz schudnąć, zapytaj lekarza o zdrowe sposoby osiągnięcia swojego celu. Staraj się powoli odchudzać, zwiększając ilość ćwiczeń fizycznych i zmniejszając liczbę spożywanych kalorii.

Diagnoza

Badania przesiewowe w kierunku raka okrężnicy

Lekarze zalecają przeprowadzenie pewnych badań przesiewowych dla zdrowych osób bez objawów przedmiotowych i podmiotowych w celu poszukiwania wczesnego raka okrężnicy. Znalezienie raka okrężnicy na najwcześniejszym etapie stanowi największą szansę na wyleczenie. Wykazano, że badania przesiewowe zmniejszają ryzyko zgonu z powodu raka okrężnicy.

Osoby ze średnim ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego mogą rozważyć badania przesiewowe rozpoczynające się w wieku 50 lat. Jednak osoby o podwyższonym ryzyku, takie jak osoby z wywiadem rodzinnym w kierunku raka okrężnicy, powinny rozważyć badanie przesiewowe wcześniej.

Diagnozowanie raka okrężnic

Jeśli Twoje objawy wskazują, że możesz mieć raka jelita grubego, Twój lekarz może zalecić jeden lub więcej testów i procedur, w tym:

 • Kolonoskopia – Kolonoskopia wykorzystuje długą, elastyczną i smukłą rurkę podłączoną do kamery wideo i monitora, aby zobaczyć całą okrężnicę i odbytnicę. W przypadku znalezienia podejrzanych obszarów, lekarz może przekazać narzędzia chirurgiczne przez rurkę, aby pobrać próbki tkanek (biopsje) do analizy i usunąć polipy.
 • Badania krwi – Żadne badanie krwi nie może ci powiedzieć, jeśli masz raka okrężnicy, ale Twój lekarz może przetestować twoją krew dla wskazówek o Twoim zdrowiu ogólnym, takim jak testy funkcji nerek i wątroby. Twój lekarz może również przetestować Twoją krew dla substancji chemicznej czasami wytwarzanej przez raka okrężnicy (antygen rakowo-płodowy lub CEA). Monitorowane z czasem stężenie CEA we krwi może pomóc lekarzowi w zrozumieniu prognozy i tego, czy rak reaguje na leczenie.

Po zdiagnozowaniu raka jelita grubego lekarz zleci badania w celu określenia stopnia (stadium) raka. Inscenizacja pomaga określić, jakie zabiegi są najbardziej odpowiednie dla Ciebie.

Testy etapowe mogą obejmować procedury obrazowania, takie jak tomografia jamy brzusznej, miednicy i klatki piersiowej. W wielu przypadkach stadium raka może nie zostać ustalone przed operacją raka okrężnicy.

Etapy

 • Stadium I – Rak wyrósł przez powierzchowną wyściółkę (śluzówkę) okrężnicy lub odbytnicy, ale nie rozprzestrzenił się poza ścianę okrężnicy lub odbytnicę.
 • II Etap – Rak wyrósł na ścianie okrężnicy lub odbytnicy, ale nie rozprzestrzenił się na pobliskie węzły chłonne.
 • III Etap – Rak zaatakował pobliskie węzły chłonne, ale nie wpływa jeszcze na inne części ciała.
 • IV Etap – Rak rozprzestrzenił się na odległe miejsca, takie jak inne narządy – na przykład do wątroby lub płuc.

Leczenie

Rodzaj leczenia zalecany przez lekarza zależy w dużej mierze od stadium raka. Trzy główne opcje leczenia to chirurgia, chemioterapia i radioterapia.

Chirurgia we wczesnym stadium raka jelita grubego

Jeśli Twój rak jelita grubego jest bardzo mały, lekarz może zalecić minimalnie inwazyjne podejście do operacji, takie jak:

 • Usuwanie polipów podczas kolonoskopii – Jeśli rak jest mały, zlokalizowany i całkowicie zamknięty w polipie i na bardzo wczesnym etapie, lekarz może być w stanie usunąć go całkowicie podczas kolonoskopii.
 • Endoskopowa resekcja błony śluzowej – Usunięcie większych polipów może wymagać również pobrania niewielkiej ilości wyściółki okrężnicy lub odbytnicy w procedurze nazywanej endoskopową resekcją błony śluzowej.
 • Chirurgia małoinwazyjna – Polipy, których nie można usunąć podczas kolonoskopii, można usunąć za pomocą chirurgii laparoskopowej. W tej procedurze chirurg wykonuje operację poprzez kilka małych nacięć w ścianie brzusznej, wkładając przyrządy z podłączonymi kamerami, które wyświetlają okrężnicę na monitorze wideo. Chirurg może również pobrać próbki z węzłów chłonnych w okolicy, w której zlokalizowany jest rak.

Chirurgia inwazyjnego raka jelita grubego

Jeśli rak rozwinie się do lub poprzez Twoją okrężnicę, chirurg może polecić:

 • Częściowa kolektomia – Podczas tej procedury chirurg usuwa część okrężnicy, która zawiera raka, wraz z marginesem normalnej tkanki po obu stronach nowotworu. Twój chirurg często jest w stanie ponownie połączyć zdrowe części okrężnicy lub odbytnicy. Procedurę tę można zwykle wykonać metodą małoinwazyjną (laparoskopią).
 • Stomia – Gdy nie można ponownie połączyć zdrowych części okrężnicy lub odbytnicy, może być konieczna stomia. Wiąże się to z utworzeniem otworu w ścianie brzucha z części pozostałego jelita w celu wyeliminowania stolca do torby, która bezpiecznie przylega do otworu. Czasami stomia jest tylko tymczasowa, pozwalając na wyleczenie okrężnicy lub odbytnicy po operacji. Jednak w niektórych przypadkach kolostomia może być trwała.
 • Usunięcie węzłów chłonnych – Pobliskie węzły chłonne są zwykle usuwane podczas operacji raka okrężnicy i testowane na raka.

Chirurgia zaawansowanego raka

Jeśli rak jest bardzo zaawansowany lub ogólny stan zdrowia jest bardzo słaby, chirurg może zalecić operację, aby złagodzić blokadę okrężnicy lub inne stany, aby poprawić objawy. Ta operacja nie jest wykonywana w celu wyleczenia raka, lecz w celu złagodzenia oznak i symptomów, takich jak krwawienie i ból.

W szczególnych przypadkach, gdy rak rozprzestrzenił się tylko na wątrobę, ale ogólny stan zdrowia jest dobry, lekarz może zalecić operację usunięcia zmiany nowotworowej z wątroby. Chemioterapia może być stosowana przed lub po tego typu zabiegu. Takie podejście daje szansę na uwolnienie się od raka w dłuższej perspektywie.

Chemoterapia

Chemioterapia wykorzystuje leki do niszczenia komórek nowotworowych. W przypadku raka okrężnicy jest zwykle podawana po operacji, jeśli rak rozprzestrzenił się na węzły chłonne. W ten sposób chemioterapia może pomóc zmniejszyć ryzyko nawrotu raka i śmierci z powodu raka. Czasami chemioterapia może być również stosowana przed zabiegiem chirurgicznym w celu zmniejszenia raka przed operacją. Chemioterapia przed operacją jest częstsza w raku odbytnicy niż w raku okrężnicy.

Chemioterapia może być również stosowana w celu złagodzenia objawów raka okrężnicy, który rozprzestrzenił się na inne obszary ciała.

Radioterapia

Radioterapia wykorzystuje potężne źródła energii, takie jak promienie X, do zabijania komórek nowotworowych, zmniejszania dużych guzów przed operacją, tak aby można je było łatwiej usuwać, lub w celu złagodzenia objawów raka okrężnicy i odbytnicy. Terapia radiologiczna sama lub w połączeniu z chemioterapią jest jedną ze standardowych opcji leczenia początkowego w leczeniu raka odbytnicy, a następnie operacji.

Ukierunkowana terapia lekowa

Leki skierowane na określone nieprawidłowości, które umożliwiają wzrost komórek nowotworowych, są dostępne dla osób z zaawansowanym rakiem okrężnicy.

Ukierunkowane leki można podawać razem z chemioterapią lub samodzielnie. Są zwykle zarezerwowane dla osób z zaawansowanym rakiem jelita grubego.

Immunoterapia

Niektórzy pacjenci z zaawansowanym rakiem jelita grubego mają szansę skorzystać z immunoterapii przeciwciałami To, czy rak jelita grubego ma szansę odpowiedzieć na te immunoterapie, można określić za pomocą specyficznego testu tkanki nowotworowej.

Terapia wiązką protonów

Jedna z najnowszych terapii radiacyjnych. Terapia wiązką protonów może być korzystna dla dzieci, młodych dorosłych i osób z nowotworami zlokalizowanymi w pobliżu narządów krytycznych i struktur ciała. Terapia obejmuje modulowaną intensywnością terapię wiązką protonów za pomocą skanowania wiązką ołówkową, co umożliwia onkologom promieniującym niszczenie raka przy jednoczesnym oszczędzaniu zdrowej tkanki.