Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Rak Jelita Grubego

RAK JELITA GRUBEGO

Rak jelita grubego występuje równie często u kobiet, jak i u mężczyzn. Pod względem częstotliwości pojawiania się zajmuje on drugie miejsce po raku piersi i płuc. Występuje najczęściej po 50 roku życia. Jednak należy pamiętać, by i wcześniej nie lekceważyć żadnych objawów.

Do czynników zwiększających zachorowanie na raka jelita grubego zalicza się:
palenie papierosów,
dietę bogatą w tłuszcze,
małą zawartość warzyw i owoców w diecie,
spożywanie czerwonego mięsa w nadmiernych ilościach,
starszy wiek,
małą aktywność fizyczną,
zwiększoną masę ciała.
Wczesna diagnoza raka jelita grubego to skuteczna broń w walce z nowotworem.
Wczesne zdiagnozowanie raka radykalnie zwiększa szanse na wygranie walki z chorobą. Należy pamiętać o kolejnym czynniku – badania prewencyjne ratują życie.

Objawy:

Objawy raka jelita grubego, tak jak w przypadku większości nowotworów, w początkowych stadiach są praktycznie niezauważalne. Nowotwór przebiega bezobjawowo. Sporo zależy także od umiejscowienia raka jelita grubego – czy znajduje się on w odbytnicy, czy po lewej albo prawej stronie okrężnicy.

Podstawowymi objawami są bóle brzucha i zmiany rytmu wypróżnień. Na rozwijający się nowotwór jelita grubego może wskazywać powtarzająca się i utrzymująca niedokrwistość z niedoboru. Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy w stolcu pojawia się krew. Do objawowych alarmowych należy również uczucie niepełnego wypróżnienia.

Jak objawia się rak jelita grubego?

pozytywny wynik testu na krew utajoną, czyli obecność krwi w stolcu,
krwawienia z odbytu,
zmiana rytmu wypróżnień,
zaparcia spowodowane zwężeniem jelita,
zmiana kształtu stolca,
anemia, utrata wagi, zmęczenie, gorączka,
bóle w dolnej części brzucha,
nudności, wymioty, trudności w przełykaniu.
Co roku w Polsce na raka jelita grubego zapada około 14 tysięcy osób.
Podstawą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Stosuje się go jednak dopiero, gdy nowotwór jest już zaawansowany. I wtedy może być już za późno.

Wczesna diagnoza daje czas na podjęcie skutecznego leczenia. Badania, które umożliwiają wykrycie raka jelita grubego, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych objawów, pozwalają uchronić nas przed rozwojem choroby. Regularne badania skriningowe dają obraz aktualnej sytuacji organizmu. Nie warto czekać na wyraźne objawy.