Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Rak Kości

RAK KOŚCI

Zacznijmy od podstaw

Rak kości może obejmować dowolną kość w ciele, ale najczęściej dotyka miednicy lub długie kości rąk i nóg. Termin “rak kości” nie obejmuje nowotworów, które zaczynają się w innym miejscu ciała i rozprzestrzeniają do kości (przerzut). Zamiast tego, te nowotwory są nazywane tam, gdzie się zaczęły, tak jak rak piersi, który ma przerzuty do kości.

Niektóre rodzaje nowotworów kości występują głównie u dzieci, podczas gdy inne dotykają głównie dorosłych. Usunięcie chirurgiczne jest najczęstszym leczeniem, ale można również zastosować chemioterapię i radioterapię. Decyzja o zastosowaniu chirurgii, chemioterapii lub radioterapii opiera się na rodzaju leczonego raka kości.

rak kości

Czynniki ryzyka

Nie jest jasne, co powoduje raka kości, ale lekarze stwierdzili, że pewne czynniki wiążą się ze zwiększonym ryzykiem, w tym:

 • Dziedziczne zespoły genetyczne. Niektóre rzadkie zespoły genetyczne przechodzące przez rodziny zwiększają ryzyko wystąpienia raka kości, w tym zespołu Li-Fraumeni i dziedzicznego siatkówczaka.
 • Choroba Pageta kości. Najczęściej występujące u osób starszych choroba Pageta kości może zwiększać ryzyko rozwoju raka kości.
 • Radioterapia w przypadku raka. Narażenie na duże dawki promieniowania, takie jak te podawane podczas radioterapii w przypadku leczenia raka, zwiększa ryzyko wystąpienia raka kości w przyszłości.

Objawy

 Rak kości może powodować objawy takie jak:

 • Ból kości
 • Obrzęk i tkliwość w pobliżu dotkniętego obszaru
 • Osłabiona kość, prowadząca do złamania
 • Zmęczenie
 • Utrata wagi

Kiedy iść do lekarza

Umów się z lekarzem, jeśli u Ciebie lub Twojego dziecka wystąpi ból kości, który:

 • Przychodzi i odchodzi
 • Jest bardziej odczuwalny w nocy
 • Nie pomagają dostępne bez recepty środki przeciwbólowe

Przyczyny

Podobnie jak w przypadku innych nowotworów, rak kości nie ma jednej przyczyny. Ogólnie rzecz biorąc, nowotwory kości powstają, gdy normalny wzrost i proliferacja komórek zostają zakłócone, co pozwala komórkom nowotworowym na podział i wzrost w niekontrolowany sposób. Wiele czynników dziedzicznych i środowiskowych prawdopodobnie bierze udział w rozwoju nowotworów kości.

Rodzaje raka kości

Rak kości dzieli się na osobne typy w zależności od rodzaju komórki, w której rozpoczął się rak. Do najczęstszych rodzajów raka kości należą:

 • Kostniakomięsak. Osteosarcoma jest najczęstszym typem raka kości. Występuje najczęściej u starszych dzieci, nastolatków i młodych dorosłych – częściej występuje u mężczyzn. Tkanka nowotworowa w kostniakomięsaku u młodych ludzi ma tendencję do rozwoju na końcach kości długich w obszarach aktywnego wzrostu kości. Często wokół kolana, na końcu kości udowej, bądź kości piszczelowej. Kolejną najczęstszą lokalizacją raka kości jest kość ramienna. Niemniej możliwe jest rozwinięcie się kostniakomięsaka w dowolnej lokalizacji. W zależności od wyglądu komórek nowotworowych pod mikroskopem istnieje również kilka różnych podtypów kostniakomięsaka.
 • Chondrosarcoma. Chondrosarcoma jest drugą najczęstszą postacią raka kości. W tym nowotworze komórki nowotworowe wytwarzają chrząstkę. Chondrosarcoma występuje zwykle w miednicy, nogach lub rękach u osób dorosłych w średnim wieku i starszych.
 • Mięsak Ewinga. Mięsak Ewinga, czasami nazywany nowotworami złośliwymi Ewinga (ESFT), jest agresywną postacią raka kości, która występuje najczęściej u dzieci w wieku 4-15 lat. Może występować w kościach lub tkankach miękkich i prawdopodobnie powstaje z prymitywnej tkanki nerwowej. ESFT występują częściej u mężczyzn niż u kobiet. Najczęstszym miejscem występowania mięsaka Ewinga jest środkowa część długich kości rąk i nóg.
 • Pleomorficzny mięsak (złośliwy włóknisty histiocytoma) kości, jest nowotworem określanym wcześniej jako złośliwy włóknisty guz lub MFH. Termin ten jest nadal często używany. Pleomorphic sarcomas zazwyczaj nie są nowotworami kości, ale tkanek miękkich. Mogą jednak pojawić się w kości. Pleomorphic sarcomas występują zwykle u dorosłych i można je znaleźć w dowolnym miejscu ciała.
 • Włókniakomięsak. Włókniakomięsak jest rzadkim typem raka kości. Najczęściej pojawia się za kolanem u dorosłych.
 • Chordoma. Chordoma to bardzo rzadki nowotwór występujący zwykle u osób w wieku powyżej 30 lat. Najczęściej znajduje się w dolnej lub górnej części kręgosłupa.

Diagnoza

Do wykrywania nowotworów kości, w tym nowotworów kości, można stosować różne testy obrazowania. Bardzo wczesne nowotwory kości mogą, ale nie muszą być widoczne na zwykłym zdjęciu rentgenowskim. Skany tomografii komputerowej i skany MRI są dokładniejsze w określaniu lokalizacji nowotworów kości.

Skan kości jest testem, który wykorzystuje materiały radioaktywne do wytwarzania obrazów całego szkieletu. To może pozwolić na lokalizację raka kości w dowolnym miejscu ciała. Test ten może również ujawnić obszary zapalenia, które występują w przypadku zapalenia stawów , złamań i zakażeń.

Biopsja. Podczas gdy wiele nowotworów kości ma charakterystyczny wygląd w badaniach obrazowych, należy wykonać biopsję (próbkę tkanki), aby dokładnie określić, jaki rodzaj raka jest obecny i potwierdzić diagnozę. Biopsja to procedura polegająca na uzyskaniu próbki fragmentu guza, który jest badany pod mikroskopem. Próbkę tkanki można uzyskać za pomocą igły wprowadzonej przez skórę do guza lub operacji chirurgicznej.

Obecnie nie ma dostępnych badań przesiewowych w celu wykrycia wczesnych nowotworów kości.

Leczenie

Chirurgia

Operacja usunięcia raka jest podstawą leczenia nowotworów kości. Techniki chirurgiczne mogą usuwać większość nowotworów kości bez konieczności amputacji dotkniętej kończyny. W niektórych przypadkach można uniknąć amputacji z operacją oszczędzającą kończynę. Czasami trzeba usunąć mięśnie i inne tkanki otaczające raka. Konieczna może być rekonstrukcja chirurgiczna, oprócz resekcji nowotworu, w celu maksymalizacji funkcji kończyny.

Chemioterapia

 Mięsak Ewinga, kostniakomięsak i inne nowotwory kości mogą wymagać chemioterapii oprócz operacji. Chemioterapia wykorzystuje leki do zabijania komórek rakowych. 

Radioterapia

Radioterapia jest typową metodą leczenia chrzęstniakomięsaka. Wykorzystuje ona wysokoenergetyczne belki ze źródeł takich jak promieniowanie rentgenowskie i protony w celu dostarczenia promieniowania do komórek rakowych, powodując ich obumarcie.

Przeszczep komórek macierzystych

Mięsaki Ewinga, które nie reagują dobrze na chemioterapię w dużych dawkach, mogą wymagać radioterapii, a nawet przeszczepienia komórek macierzystych. W tej procedurze komórki macierzyste pacjenta ( komórki krwi, które mają potencjał rozwoju w różnych rodzajach komórek krwi) są zbierane z krwioobiegu. Po zastosowaniu dużych dawek chemioterapii w celu zniszczenia szpiku kostnego, zebrane komórki macierzyste są następnie wracane do ciała, podobnie jak w przypadku transfuzji krwi . Przez następne trzy do czterech tygodni komórki macierzyste wytwarzają nowe komórki krwi ze szpiku kostnego.

Ukierunkowane terapie

Ukierunkowane terapie to specjalnie zaprojektowane terapie, których celem jest leczenie szczególnie w komórkach nowotworowych. Istnieje np. przeciwciało monoklonalne, które działa blokując aktywność wyspecjalizowanych komórek kostnych, zwanych osteoklastami. Ten lek został zastosowany w leczeniu guzów olbrzymiokomórkowych kości, które powracają po operacji lub nie można ich usunąć chirurgicznie. 

Badania kliniczne

Badania kliniczne są innym rodzajem leczenia nowotworów kości. W badaniach klinicznych lekarze testują obiecujące nowe leki, kombinacje leków lub procedury. Badania kliniczne to starannie kontrolowane badania naukowe. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli sądzisz, że możesz być zainteresowany uczestnictwem w badaniu klinicznym.

Statystyki Krajowego Rejestru Nowotworów

 • Nowotwory złośliwe kości i chrząstek stawowych stanowią ok. 0,2% zachorowań u obu płci, przez co można go nazwać rzadkim;
 • Zachorowania u mężczyzn są dwukrotnie większe;
 • Najwięcej zachorowań występuje ok. 20 roku życia, a kolejno między 50 a 60 rokiem życia;
 • Wśród osób zdiagnozowanych wskaźnik przeżyć 1-rocznych wynosił 65,7% u mężczyzn, wśród kobiet 68,6%;
 • Przeżycia 5-letnie wśród pacjentów z nowotworami kości i chrząstek stawowych wynosił u mężczyzn 45,6%, u kobiet 45,9%;
 • Nowotwory złośliwe kości i chrząstek stawowych stanowią u mężczyzn około 0,4% zgonów a 0,2% u kobiet;
 • W 2010 roku liczba zgonów z powodu raka kości wynosiła 325, z czego 199 mężczyzn i 126 kobiet