Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Rak nerki

Rak nerki

Zacznijmy od podstaw

Rak nerki zaczyna się w nerkach. Twoje nerki to dwa organy w kształcie fasoli, każdy o wielkości pięści. Znajdują się za narządami jamy brzusznej, z jedną nerką po obu stronach kręgosłupa.

rak nerki

U dorosłych rak nerkowokomórkowy jest najczęstszym typem raka nerki – około 90 procent. Mogą występować inne rzadsze rodzaje raka nerki. Małe dzieci są bardziej narażone na rozwój nowotworu nerki zwanego guzem Wilmsa.

Częstość występowania raka nerki wydaje się wzrastać. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy może być fakt, że techniki obrazowania, takie jak tomografia komputerowa (CT), są wykorzystywane częściej. Testy te mogą prowadzić do przypadkowego odkrycia większej ilości nowotworów nerek. W wielu przypadkach rak nerki występuje we wczesnym stadium, gdy guzy są małe i ograniczone do nerek, co ułatwia ich leczenie.

Objawy

Rak nerki rzadko powoduje objawy we wczesnym stadium. A obecnie nie ma rutynowych testów stosowanych do badań przesiewowych w kierunku raka nerki w przypadku braku objawów. W późniejszych stadiach objawy raka nerki mogą obejmować:

 • Krew w moczu, która może wydawać się różowa, czerwona;
 • Ból w plecach lub boku, który nie ustępuje;
 • Utrata apetytu;
 • Niewyjaśniona utrata masy ciała;
 • Zmęczenie;
 • Gorączka, która zwykle pojawia się i znika.

Umów się na wizytę u lekarza, jeśli masz jakiekolwiek trwałe objawy, które Cię niepokoją.

Przyczyny

Nie jest jasne, co powoduje raka nerki, choć istnieje kilka czynników ryzyka.

Lekarze wiedzą, że rak nerki zaczyna się, gdy niektóre komórki nerki nabywają mutacje w swoim DNA. Mutacje powodują, że komórki szybko rosną i dzielą się. Kumulujące się nienormalne komórki tworzą guz, który może rozciągać się poza nerkę. Niektóre komórki mogą się oderwać i rozprzestrzenić (przerzuty) na odległe części ciała.

Czynniki ryzyka

Do czynników, które mogą zwiększać ryzyko raka nerki należą:

 • Starszy wiek – Ryzyko wystąpienia raka nerki wzrasta wraz z wiekiem.
 • Palenie – Palacze mają większe ryzyko zachorowania na raka nerki niż osoby niepalące. Ryzyko spada po zaprzestaniu palenia.
 • Otyłość – Osoby otyłe mają większe ryzyko zachorowania na raka nerki niż osoby o średniej wadze.
 • Wysokie ciśnienie krwi (nadciśnienie) – Wysokie ciśnienie krwi zwiększa ryzyko wystąpienia raka nerki.
 • Leczenie niewydolności nerek – Osoby, które otrzymują długotrwałą dializę w celu leczenia przewlekłej niewydolności nerek, mają większe ryzyko zachorowania na raka nerki.
 • Niektóre odziedziczone zespoły – Osoby urodzone z pewnymi dziedzicznymi zespołami mogą mieć zwiększone ryzyko wystąpienia raka nerki, na przykład u osób z chorobą von Hippel-Lindau, zespołem Birt-Hogg-Dube, zespołem stwardnienia guzowatego, dziedzicznym brodawkowym rakiem nerki lub rodzinnym rakiem nerki.
 • Historia rodzinna raka nerki – Nawet w przypadku braku wrodzonego zespołu, osoby, które mają silną rodzinną historię raka nerki, są bardziej narażone na raka nerki.
 • Narażenie na niektóre substancje w miejscu pracy – Może to obejmować na przykład narażenie na kadm lub określone herbicydy.

Zapobieganie

Podjęcie kroków w celu poprawy zdrowia może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka nerki. Aby zmniejszyć ryzyko, spróbuj:

 • Rzucić palenie – Jeśli palisz, przestań. Istnieje wiele opcji rzucenia palenia, w tym leki i produkty zastępujące nikotynę.
 • Utrzymaj zdrową wagę – Pracuj, aby utrzymać zdrową wagę. Jeśli masz nadwagę lub jesteś otyły, zmniejsz liczbę spożywanych kalorii każdego dnia i staraj się być aktywnym fizycznie przez większość dni w tygodniu.
 • Kontroluj wysokie ciśnienie krwi – Jeśli twoje ciśnienie krwi jest wysokie, skonsultuj się ze swoim lekarzem. Pomóc może zmiana stylu życia, jak ćwiczenia, utrata masy ciała i zmiana diety. Niektórzy ludzie mogą potrzebować dodatkowych leków, aby obniżyć ciśnienie krwi.

Statystyki Krajowego Rejestru Nowotworów

 • Rak nerki stanowi 4% zachorowań u mężczyzn, u kobiet 3%;
 • Liczba zachorowań na raka nerki w 2010 roku wynosiła 4644;
 • 80% zachorowań na raka nerki występuje u osób po 55 r.ż, jednakże może występować nawet u dzieci;
 • Wskaźnik przeżyć 1-rocznych wynosi u mężczyzn ok. 71%, natomiast u kobiet ok. 75%;
 • Wskaźnik 5-letni u osób zdiagnozowanych wynosi u mężczyzn ok. 54% natomiast u kobiet ok. 62%;
 • Rak nerki jest przyczyną 3% zgonów u mężczyzn u kobiet 2%;
 • Liczba zgonów w 2010 roku z powodu raka nerki wynosiła 2528.

Diagnoza

Testy i procedury stosowane do diagnozowania raka nerki obejmują:

 • Badanie krwi i moczu. Badania krwi i moczu mogą dostarczyć lekarzowi wskazówek na temat tego, co powoduje objawy przedmiotowe i podmiotowe.
 • Testy obrazowania. Testy obrazowania umożliwiają lekarzowi wizualizację guza nerki lub nieprawidłowości. Badania obrazowe mogą obejmować badanie ultrasonograficzne, tomografię komputerową (CT) lub obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI).
 • Usuwanie próbki tkanki nerkowej (biopsja). W rzadkich przypadkach lekarz może zalecić zabieg usunięcia niewielkiej próbki komórek (biopsji) z podejrzanej okolicy nerek. Próbka jest testowana w laboratorium w poszukiwaniu śladów raka.

Ocena stopnia zaawansowania raka nerki

Gdy lekarz stwierdzi nowotwór nerki, następnym krokiem jest określenie zakresu (stadium) raka. Testy na stopień zaawansowania raka nerki mogą obejmować dodatkowe badania TK lub inne badania obrazowe, które lekarz uzna za stosowne.

Etapy raka nerki obejmują:

 • I Etap – Na tym etapie guz może mieć średnicę do 7 centymetrów. Guz jest ograniczony do nerki.
 • II Etap – Rak nerki II stadium jest większy niż guz stadium I, ale nadal jest ograniczony do nerki.
 • III Etap – Na tym etapie guz rozciąga się poza nerkę do otaczającej tkanki i może również rozprzestrzenić się na pobliskie węzły chłonne.
 • IV Etap – Rak rozprzestrzenia się poza nerkę, do wielu węzłów chłonnych lub do odległych części ciała, takich jak kości, wątroba lub płuca.

Leczenie

Sposób leczenia może zależeć od wielu czynników, w tym: ogólnego stanu zdrowia, rodzaju raka nerki, oraz jego etapu.

Chirurgia

Operacja jest główną metodą leczenia większości nowotworów nerki, której celem jest usunięcie guza i zachowanie prawidłowej czynności nerek. Procedury chirurgiczne stosowane w leczeniu raka nerki mogą obejmować:

Usuwanie uszkodzonej nerki (nefrektomia)

Kompletna (radykalna) nefrektomia obejmuje usunięcie całej nerki, granicy zdrowej tkanki i czasami dodatkowych pobliskich tkanek, takich jak węzły chłonne, nadnercze lub inne struktury. Chirurg może wykonać nefrektomię przez pojedyncze nacięcie w jamie brzusznej lub boku (otwarta nefrektomia) lub przez serię małych nacięć w jamie brzusznej (laparoskopowa lub za pomocą robota laparoskopowa nefrektomia).

Usunięcie guza z nerek (nefrektomia częściowa)

Zwany także operacją oszczędzającą nerkę, chirurg usuwa guz i niewielki margines zdrowej tkanki, która go otacza, a nie całą nerkę. Można to zrobić jako procedurę otwartą lub laparoskopowo lub za pomocą pomocy robotów. Chirurgia oszczędzająca nerki jest częstym leczeniem małych nowotworów nerek i może być opcją, jeśli masz tylko jedną nerkę. Jeśli to możliwe, operacja oszczędzająca nerki jest ogólnie preferowana w porównaniu z całkowitą nefrektomią w celu zachowania funkcji nerek i zmniejszenia ryzyka późniejszych powikłań, takich jak choroba nerek i potrzeba dializy.

Rodzaj zabiegu zalecany przez lekarza zależy od rodzaju raka i jego stadium, a także od stanu zdrowia. Operacja niesie ryzyko krwawienia i infekcji.

Gdy rak jest ograniczony do nerek, zwykle jedynym zabiegiem jest zabieg chirurgiczny – nie są potrzebne żadne leki ani promieniowanie. Rutynowa kontrola to wszystko, co jest potrzebne.

Leczenie niechirurgiczne

Dla niektórych osób dostępne są alternatywne opcje niszczenia małych guzów bez operacji. Te opcje obejmują:

Leczenie zamrożenia komórek nowotworowych (krioablacja). Podczas krioablacji wszczepia się specjalną pustą igłę przez skórę i do guza nerki za pomocą ultradźwięków lub innych wskazówek obrazowych. Zimny ​​gaz w igle służy do ochłodzenia lub zamrożenia komórek rakowych.

Leczenie podgrzewania komórek nowotworowych (ablacja prądem o częstotliwości radiowej). Podczas ablacji o częstotliwości radiowej, specjalna sonda jest wprowadzana przez skórę i do guza nerki za pomocą ultradźwięków lub innego obrazowania w celu umieszczenia sondy. Prąd elektryczny przepływa przez igłę i do komórek rakowych, powodując nagrzewanie się lub pieczenie komórek.

Procedury te mogą przynosić korzyści niektórym pacjentom i są potencjalną opcją dla osób, które nie mogą mieć innych procedur chirurgicznych i tych z małymi guzami nerek.