Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Rak Odbytnicy

Rak odbytnicy

Zacznijmy od podstaw

Odbytnica to ostatnie kilka centymetrów jelita grubego. Zaczyna się na końcu końcowego odcinka okrężnicy i kończy się, gdy dociera do krótkiego, wąskiego przejścia prowadzącego do odbytu. Rak odbytnicy i rak wewnątrz okrężnicy są często określane jako „rak jelita grubego”.

rak odbytnicy

Podczas gdy rak odbytnicy i okrężnicy są podobne na wiele sposobów, ich leczenie jest zupełnie inne. Dzieje się tak głównie dlatego, że odbyt znajduje się w ciasnej przestrzeni, ledwie oddzielonej od innych narządów i struktur w jamie miednicy. W rezultacie całkowite chirurgiczne usunięcie raka odbytu jest trudne i wysoce złożone. Dodatkowe leczenie jest często konieczne przed zabiegiem, po nim – lub w obu przypadkach – w celu zmniejszenia ryzyka nawrotu choroby.

W przeszłości długotrwałe przeżycie było rzadkością u osób z rakiem odbytnicy, nawet po intensywnym leczeniu. Dzięki postępom w leczeniu w ciągu ostatnich 30 lat rak odbytnicy może być w wielu przypadkach wyleczony.

Objawy

Typowe objawy to:

 • Zmiana nawyków jelitowych, takich jak biegunka, zaparcia lub częstsze wypróżnienia;
 • Ciemna lub czerwona krew w stolcu;
 • Śluz w kale;
 • Wąski stolec;
 • Ból brzucha;
 • Bolesne ruchy jelit;
 • Niedokrwistość z niedoboru żelaza;
 • Uczucie, że twoje jelito nie opróżnia się całkowicie;
 • Niewyjaśniona utrata masy ciała;
 • Słabość lub zmęczenie.

Umów się z lekarzem, jeśli masz objawy sugerujące raka odbytnicy, szczególnie krew w stolcu lub niewyjaśnioną utratę wagi.

Przyczyny

Rak odbytnicy występuje, gdy zdrowe komórki w odbycie rozwijają błędy w swoim DNA. W większości przypadków przyczyna tych błędów jest nieznana.

Zdrowe komórki rosną i dzielą się w uporządkowany sposób, aby organizm normalnie funkcjonował. Ale gdy DNA komórki ulega uszkodzeniu i stają się rakowe, komórki nadal dzielą się – nawet gdy nowe komórki nie są potrzebne. W miarę gromadzenia się komórek tworzą one nowotwór.

Z czasem komórki nowotworowe mogą rosnąć, aby zaatakować i zniszczyć w pobliżu normalną tkankę. Komórki rakowe mogą atakować inne części ciała (przerzuty).

Odziedziczone mutacje genów, które zwiększają ryzyko raka odbytnicy i okrężnicy

W niektórych rodzinach mutacje genetyczne przekazywane przez rodziców ich dzieciom zwiększają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Mutacje te są zaangażowane tylko w niewielki procent raka odbytnicy. Niektóre geny związane z rakiem odbytnicy zwiększają ryzyko rozwoju choroby u danej osoby, ale nie powodują, że jest ona nieunikniona.

Dwa dobrze zdefiniowane genetyczne zespoły raka jelita grubego to:

 • Dziedziczny, bezpolipozy rak jelita grubego (HNPCC). HNPCC, zwany także zespołem Lyncha, zwiększa ryzyko raka okrężnicy i innych nowotworów. Ludzie z HNPCC mają skłonność do rozwoju raka okrężnicy przed 50 rokiem życia.
 • Rodzinna polipowatość gruczolakowata (FAP). FAP jest rzadkim zaburzeniem, które powoduje rozwój tysięcy polipów w wyściółce okrężnicy i odbytnicy. Osoby z nieleczonym FAP mają znacznie zwiększone ryzyko zachorowania na raka jelita grubego lub odbytnicy przed 40 rokiem życia.

FAP, HNPCC i inne rzadsze dziedziczne zespoły raka jelita grubego mogą być wykryte poprzez testy genetyczne. Jeśli niepokoi Cię historia raka odbytnicy u rodziny, porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, czy twoja historia rodzinna sugeruje, że istnieje ryzyko wystąpienia takich stanów.

Czynniki ryzyka

Cechy i czynniki stylu życia, które zwiększają ryzyko raka odbytnicy są takie same jak te, które zwiększają ryzyko raka okrężnicy. Zawierają:

 • Starszy wiek. Ogromna większość osób ze zdiagnozowanym rakiem okrężnicy i odbytnicy ma więcej niż 50 lat. Rak jelita grubego może występować u młodszych osób, ale występuje znacznie rzadziej.
 • Afroamerykanie. Ludzie pochodzenia afrykańskiego urodzeni w Stanach Zjednoczonych mają większe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego niż ludzie o europejskim pochodzeniu.
 • Osobista historia raka okrężnicy lub polipów. Jeśli już chorowałeś na raka odbytnicy, raka jelita grubego lub polipa gruczolakowata, istnieje większe ryzyko zachorowania na raka jelita grubego w przyszłości.
 • Zapalna choroba jelit. Przewlekłe choroby zapalne okrężnicy i odbytnicy, takie jak wrzodziejące zapalenie okrężnicy i choroba Leśniowskiego-Crohna, zwiększają ryzyko wystąpienia raka jelita grubego.
 • Dziedziczne zespoły zwiększające ryzyko raka jelita grubego. Syndromy genetyczne przekazywane przez pokolenia twojej rodziny mogą zwiększać ryzyko raka jelita grubego. Te zespoły obejmują FAP i HNPCC.
 • Historia rodzinna raka jelita grubego – Bardziej prawdopodobne jest wystąpienie raka jelita grubego, jeśli masz rodzica, rodzeństwo lub dziecko z tą chorobą. Jeśli więcej niż jeden członek rodziny ma raka okrężnicy lub raka odbytnicy, ryzyko jest jeszcze większe.
 • Czynniki dietetyczne – Rak jelita grubego może być związany z dietą niską w warzywa i dużą ilością czerwonego mięsa, szczególnie gdy mięso jest zwęglone.
 • Siedzący tryb życia – Jeśli jesteś nieaktywny, masz większe szanse na rozwój raka jelita grubego. Regularna aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko zachorowania na rak odbytnicy.
 • Cukrzyca – Osoby ze źle kontrolowaną cukrzycą typu 2 i opornością na insulinę mogą mieć zwiększone ryzyko raka jelita grubego.
 • Otyłość – Osoby otyłe mają zwiększone ryzyko raka jelita grubego i wyższe ryzyko zgonu z powodu raka okrężnicy lub odbytnicy w porównaniu z osobami prawidłową masą ciała.
 • Palenie – Palenie zwiększa ryzyko zachorowania na rak odbytnicy.
 • Alkohol – Regularne picie alkoholu może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
 • Radioterapia – Radioterapia skierowana na brzuch w leczeniu wcześniejszych nowotworów może zwiększać ryzyko raka jelita grubego.

Diagnoza

Rak odbytnicy jest często diagnozowany, gdy lekarz zleca badania w celu znalezienia przyczyny krwawienia z odbytu lub niedokrwistości z niedoboru żelaza. Kolonoskopia jest najdokładniejsza z tych testów. W kolonoskopii lekarz używa cienkiej, elastycznej, oświetlonej rurki z kamerą wideo na końcówce (kolonoskop), aby zobaczyć wnętrze okrężnicy i odbytu.

Czasami rak odbytu nie ma zauważalnych objawów. Osoby bez objawów mogą dowiedzieć się, że mają raka odbytnicy, gdy mają kolonoskopię przesiewową – to jest kolonoskopię zalecaną w wieku 50 lat dla wszystkich osób ze średnim ryzykiem raka jelita grubego.

Zwykle możliwe jest usuwanie małych próbek tkanek (biopsji) z podejrzanych obszarów podczas kolonoskopii. Analiza laboratoryjna tej tkanki pomaga w rozpoznaniu choroby.

Występowanie raka odbytnicy

Po zdiagnozowaniu raka odbytnicy, następnym krokiem jest określenie jego stadium. Inscenizacja pomaga w podejmowaniu decyzji dotyczących najbardziej odpowiednich terapii. Następujące badania krwi i badania obrazowe są zaangażowane w ocenie stopnia zaawansowania raka odbytnicy:

 • Pełna morfologia krwi (CBC). Ten test informuje o liczbie różnych typów komórek we krwi. CBC pokazuje, czy liczba czerwonych krwinek jest niska (anemia), co sugeruje, że guz powoduje utratę krwi. Wysoki poziom białych krwinek jest oznaką infekcji, co stanowi ryzyko, jeśli guz odbytnicy wyrasta przez ścianę odbytnicy.
 • Antygen rakowo-płodowy (CEA). Rak odbytnicy czasami produkuje substancje zwane markerami nowotworowymi, które można wykryć we krwi. Jeden taki marker, antygen rakowo-płodowy (CEA), może być wyższy niż normalnie u osób z rakiem jelita grubego. Badanie CEA jest szczególnie przydatne w monitorowaniu reakcji pacjenta na leczenie.
 • Panel chemii. W teście mierzono pewną liczbę związków chemicznych we krwi. Nienormalne poziomy niektórych z tych chemikaliów mogą sugerować, że rak rozprzestrzenił się na wątrobę. Wysoki poziom innych substancji chemicznych może wskazywać na problemy z innymi narządami, takimi jak nerki.
 • Tomografia komputerowa CT klatki piersiowej. Ten test obrazowania pomaga określić, czy rak odbytnicy rozprzestrzenił się na inne narządy, takie jak wątroba i płuca.
 • MRI (rezonans magnetyczny) miednicy. MRI zapewnia szczegółowy obraz mięśni, narządów i innych tkanek otaczających guz w odbytnicy. MRI pokazuje także węzły chłonne w pobliżu odbytnicy i różne warstwy tkanki w ścianie odbytnicy.

Etapy raka odbytnicy

Raka odbytnicy można podzielić na jeden z pięciu możliwych etapów.

 • Stadium 0. Komórki rakowe na powierzchni błony śluzowej odbytu (czasami błona śluzowa;
 • Stadium I. Guz rozciągający się poniżej błony śluzowej odbytu, czasami wnikający w ścianę odbytnicy;
 • II Etap. Guz rozciągający się do lub przez ścianę odbytnicy, czasami sięgający i rosnący na lub przyklejający się do tkanek obok odbytnicy;
 • III Etap. Guz atakujący węzły chłonne obok odbytnicy, a także struktury i tkanki poza ścianą odbytnicy;
 • IV Etap. Guz rozprzestrzenił się na odległe organy lub węzły chłonne odległe od odbytnicy;

Stopniowanie obejmuje również badanie próbki tkanki pobranej z guza (biopsja) w celu określenia stopnia złośliwości guza. Guzy o niskim stopniu złośliwości mają tendencję do wzrostu i rozprzestrzeniania się powoli. Natomiast nowotwory o wysokim stopniu złośliwości rosną i szybko się rozprzestrzeniają, więc mogą wymagać bardziej agresywnego leczenia.

Leczenie

Rak odbytnicy często wymaga więcej niż jednego typu leczenia (modalności), podejścia znanego jako terapia multimodalna. Ogólnie rzecz biorąc, sposoby leczenia stosowane w raku odbytnicy są tymi samymi, które stosuje się w leczeniu wielu innych rodzajów raka, takie jak:

 • Chirurgia w celu usunięcia guza.
 • Chemioterapia, zazwyczaj składająca się z dwóch lub więcej rodzajów leków, które celują w komórki rakowe. U osób z rakiem odbytnicy chemioterapia jest często stosowana wraz z radioterapią przed zabiegiem lub po nim.
 • Radioterapia, która wykorzystuje wysokoenergetyczne belki, takie jak promienie X, do zabijania komórek rakowych.

Chirurgia

Twoje opcje operacyjne zależą od wielu czynników, w tym:

 • Stadium raka;
 • Lokalizacja guza w odbytnicy;
 • Wielkość guza;
 • Twój wiek;
 • Twoje ogólne zdrowie;
 • Twoja historia medyczna
 • Twoje preferencje po zapoznaniu się z różnymi procedurami

Niektóre z procedur powszechnie stosowanych w leczeniu raka odbytnicy to:

Resekcja brzuszno-miedniczna z końcową kolostomią

Resekcja brzuszno-miedniczkowa (APR) daje największe szanse wyleczenia guzów odbytnicy położonych bardzo blisko zwieracza odbytu. W przypadku raka w tym miejscu chirurg musi usunąć zarówno guz, jak i zwieracz. W przeciwnym razie nie jest możliwe zajęcie zdrowej tkanki po wszystkich stronach guza – a wyraźne lub zdrowe marginesy zmniejszają ryzyko nawrotu choroby.

Po APR nie można już wypróżniać się przez odbyt. Końcowa kolostomia łączy koniec okrężnicy, który był przymocowany do odbytu przed APR do otworu chirurgicznego (stomii) w dolnej części brzucha. Następnie stolec przechodzi do wyjmowanej torebki umieszczonej nad stomią.

Zespolenie kolanowe

Ta procedura oszczędzająca zwieracz może być opcją dla chirurgii raka odbytnicy, jeśli guz ma co najmniej 1 centymetr powyżej wierzchołka zwieracza odbytu. Chirurg usuwa guza i tyle otaczającej tkanki, aby uzyskać wyraźne marginesy. Następnie pozostały koniec okrężnicy można ukształtować w torebkę, która jest połączona z okrężnicą. Alternatywnie, koniec okrężnicy może być połączony bezpośrednio z odbytem.

Niska resekcja przednia

Ta procedura, która również pozostawia nienaruszony odbyt, może być wykonana, gdy guz znajduje się w górnej części odbytnicy. Chirurg usuwa guza i margines zdrowej tkanki wokół niego, pozostawiając dolną część odbytnicy. Koniec jelita grubego jest następnie przymocowany do pozostałej części odbytnicy.

Miejscowe wycięcie

Miejscowe wycięcie usuwa guza odbytu, wraz z marginesem zdrowej tkanki i odcinka ściany odbytnicy pod guzem. Technika ta jest ogólnie zarezerwowana dla wczesnych, małych przypadków raka odbytnicy stopnia 1. Po tym, jak biopsja wykaże, że nowotwór prawdopodobnie nie rozprzestrzeni się lub nie powtórzy.

W przeciwieństwie do innych wymienionych procedur, miejscowe wycięcie nie obejmuje usuwania węzłów chłonnych. Zamiast tego, wycięta tkanka jest badana w laboratorium, aby upewnić się, że guz nie ma cech, które sugerują bardziej zaawansowanego raka niż oczekiwano. Jeśli którakolwiek z tych funkcji jest obecna, może być konieczna standardowa operacja.

Szeroko zakrojona operacja

Osoby z rakiem odbytnicy związane z chorobą Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejącym zapaleniem okrężnicy lub genetyczną predyspozycją do raka jelita grubego wymagają zwykle operacji bardziej rozległej niż procedury opisane tutaj. Chemioterapia jest również konieczna przed zabiegiem lub po nim.

Terapia skojarzona

Standardowe leczenie w przypadku raka odbytnicy w stadium II i III jest zazwyczaj połączeniem chemioterapii i radioterapii (chemioradioterapii) przed operacją. To podejście jest również opcją do leczenia niektórych nowotworów odbytnicy stopnia I, które mają wysokie ryzyko nawrotów.

Zalety przedoperacyjnej chemioradioterapii obejmują:

 • Zwiększona odpowiedź na promieniowanie z powodu wpływu chemioterapii na komórki rakowe;
 • Zredukowany rozmiar guza;
 • Obniżony etap raka w niektórych przypadkach;
 • Większa szansa, że ​​zabieg pozostawi nienaruszony obszar odbytu (operacja oszczędzająca zwieracz);
 • Niższe ryzyko nawrotu raka;

Zwykle okres między przedoperacyjną chemioradioterapią a zabiegiem operacyjnym wynosi około sześciu tygodni. Po zabiegu większość osób ma dodatkowo chemioterapię, aby zniszczyć pozostałe komórki nowotworowe.