Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Rak pęcherzyka żółciowego

Rak pęcherzyka żółciowego

Zacznijmy od podstaw

Rak pęcherzyka żółciowego to rak, który rozpoczyna się w pęcherzyku żółciowym.

Twój pęcherzyk żółciowy jest małym, gruszkowatym organem po prawej stronie brzucha, tuż pod twoją wątrobą. Woreczek żółciowy gromadzi żółć, płyn trawienny wytwarzany przez wątrobę.

rak pęcherzyka żółciowego

Rak pęcherzyka żółciowego jest niezbyt częsty. Gdy rak pęcherzyka żółciowego zostanie wykryty na najwcześniejszym etapie, szansa na wyleczenie jest bardzo dobra. Jednak większość nowotworów pęcherzyka żółciowego odkryto na późnym etapie, kiedy rokowanie jest często bardzo słabe.

Rak pęcherzyka żółciowego jest trudny do zdiagnozowania, ponieważ często nie powoduje żadnych konkretnych objawów. Również stosunkowo ukryta natura pęcherzyka żółciowego ułatwia rozwój raka pęcherzyka żółciowego bez wykrycia.

Objawy

Oznaki i objawy raka pęcherzyka żółciowego mogą obejmować:

 • Ból brzucha, szczególnie w górnej prawej części brzucha;
 • Wzdęcia brzucha;
 • Gorączka;
 • Utrata wagi bez przyczyny;
 • Nudności;
 • Żółknięcie skóry i białek oczu (żółtaczka).

Umów się z lekarzem, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy, które Cię niepokoją.

Przyczyny

Nie wiadomo, co powoduje raka pęcherzyka żółciowego.

Lekarze wiedzą, że rak pęcherzyka żółciowego tworzy się, gdy zdrowe komórki pęcherzyka żółciowego ulegają zmianom (mutacjom) w swoim DNA. Mutacje te powodują, że komórki wymykają się spod kontroli i nadal żyją, gdy inne komórki normalnie umierają. Gromadzące się komórki tworzą guz, który może rozwijać się poza pęcherzykiem żółciowym i rozprzestrzeniać się na inne obszary ciała.

Większość raka pęcherzyka żółciowego zaczyna się w komórkach gruczołowych, które wyścielają wewnętrzną powierzchnię pęcherzyka żółciowego. Rak pęcherzyka żółciowego, który rozpoczyna się w tego typu komórkach, nazywa się gruczolakorakiem. Termin ten odnosi się do sposobu, w jaki pojawiają się komórki rakowe podczas badania pod mikroskopem.

Czynniki ryzyka

Do czynników, które mogą zwiększać ryzyko raka pęcherzyka żółciowego należą:

 • Płeć – Rak pęcherzyka żółciowego występuje częściej u kobiet.
 • Wiek – Ryzyko raka pęcherzyka żółciowego wzrasta wraz z wiekiem.
 • Historia kamieni żółciowych – Rak pęcherzyka żółciowego występuje najczęściej u ludzi, którzy w przeszłości mieli kamienie żółciowe. Mimo to rak pęcherzyka żółciowego występuje u tych osób bardzo rzadko.
 • Inne choroby i stany pęcherzyka żółciowego – Inne stany pęcherzyka żółciowego, które mogą zwiększać ryzyko raka pęcherzyka żółciowego, obejmują polipy pęcherzyka żółciowego i przewlekłą infekcję pęcherzyka żółciowego.

Statystyki Krajowego Rejestru Nowotworów

 • Rak pęcherzyka żółciowego rozpoznaje się rocznie u 150 000 osób na świecie;
 • Jest jednym z nielicznych nowotworów częściej występującym u kobiet;
 • Rak pęcherzyka żółciowego stanowi 0,6% zachorowań u mężczyzn, natomiast u kobiet  1,6%;
 • W 2010 roku liczba zachorowań w Polsce wynosiła 1500, z czego 450 u mężczyzn, a ponad 1100 u kobiet.
 • Ponad 95% zachorowań u obu płci występuje po 50 r. ż..
 • Wskaźnik przeżyć 1-rocznych wynosił 35,1% wśród mężczyzn i 25,8% wśród kobiet;
 • 5-letni wskaźnik przeżyć wynosił 17,2% wśród mężczyzn, natomiast wśród kobiet 12,5%.

Diagnoza

Testy i procedury stosowane do diagnozowania raka pęcherzyka żółciowego obejmują:

 • Badania krwi – Badania krwi w celu oceny czynności wątroby mogą pomóc lekarzowi ustalić, co powoduje objawy przedmiotowe i podmiotowe.
 • Testy obrazowe – Testy obrazowe, które mogą tworzyć zdjęcia pęcherzyka żółciowego obejmują ultrasonografię, tomografię komputerową (CT) i obrazowanie rezonansu magnetycznego (MRI).

Gdy Twój lekarz zdiagnozuje raka pęcherzyka żółciowego, będzie chciał określić stopień (stadium) Twojej choroby. Etap Twojego raka pęcherzyka żółciowego pomaga określić prognozy i opcje leczenia.

Testy i procedury stosowane w leczeniu raka pęcherzyka żółciowego

 • Chirurgia eksploracyjna – Lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny, aby zajrzeć do wnętrza jamy brzusznej pod kątem oznak rozprzestrzeniania się raka pęcherzyka żółciowego.
 • Laparoskopia – W procedurze zwanej laparoskopią chirurg wykonuje małe nacięcie w jamie brzusznej i wkłada niewielką kamerę. Kamera pozwala chirurgowi zbadać narządy otaczające pęcherzyk żółciowy pod kątem oznak rozprzestrzeniania się raka.
 • Testy do badania dróg żółciowych – Twój lekarz może zalecić procedury wstrzykiwania barwnika do dróg żółciowych. Po tym następuje test obrazowania, który rejestruje miejsce, w którym przechodzi barwnik. Testy te mogą pokazywać blokady w drogach żółciowych.

Testy te mogą obejmować endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną, cholangiografię rezonansu magnetycznego i przezskórną cholangiografię przezwątrobową.

Dodatkowe testy obrazowania. Większość osób z rakiem pęcherzyka żółciowego przechodzi serię skanów, aby ustalić, czy rak rozprzestrzenił się, czy pozostaje zlokalizowany. Które skany powinny zostać wykonane różnią się w zależności od okoliczności. Typowe skany obejmują tomografię klatki piersiowej i brzucha, ultrasonografię i obraz rezonansu magnetycznego wątroby.

Etapy

Etapy raka pęcherzyka żółciowego to:

 • I Etap – Na tym etapie rak pęcherzyka żółciowego jest ograniczony do wewnętrznych warstw pęcherzyka żółciowego.
 • II Etap – Ten etap raka pęcherzyka żółciowego urósł, aby zaatakować zewnętrzną warstwę pęcherzyka żółciowego.
 • III Etap – Na tym etapie rak pęcherzyka żółciowego urósł, aby zaatakować jeden lub więcej pobliskich narządów, takich jak wątroba, jelito cienkie lub żołądek. Rak pęcherzyka żółciowego mógł rozprzestrzenić się na pobliskie węzły chłonne.
 • IV Etap – Ten etap raka pęcherzyka żółciowego obejmuje duże guzy, które obejmują liczne pobliskie narządy i nowotwory dowolnej wielkości, które rozprzestrzeniły się na odległe obszary ciała.

Leczenie

Dostępne opcje leczenia raka pęcherzyka żółciowego zależą od stadium raka, ogólnego stanu zdrowia i preferencji.

Początkowym celem leczenia jest usunięcie raka pęcherzyka żółciowego, ale gdy nie jest to możliwe, inne terapie mogą pomóc w kontrolowaniu rozprzestrzeniania się choroby i zapewnić Ci jak najwięcej komfortu.

Chirurgia we wczesnym stadium raka pęcherzyka żółciowego

Operacja może być opcją, jeśli masz wczesny etap raka pęcherzyka żółciowego. Opcje obejmują:

 • Operacja usunięcia pęcherzyka żółciowego – Wczesny rak pęcherzyka żółciowego, który ogranicza się do pęcherzyka żółciowego, jest leczony operacją usunięcia pęcherzyka żółciowego (cholecystektomia).
 • Usunięcie pęcherzyka żółciowego i części wątroby – Rak pęcherzyka żółciowego, który rozciąga się poza pęcherzyk żółciowy i do wątroby, jest czasami leczony chirurgicznie w celu usunięcia pęcherzyka żółciowego, a także części wątroby i dróg żółciowych otaczających pęcherzyk żółciowy.

Nie jest jasne, czy dodatkowe leczenie po udanej operacji może zwiększyć ryzyko, że rak pęcherzyka żółciowego nie powróci. Niektóre badania wykazały, że tak się dzieje, więc w niektórych przypadkach lekarz może zalecić chemioterapię, radioterapię lub połączenie obu po operacji.

Przedyskutuj potencjalne korzyści i ryzyko dodatkowego leczenia z lekarzem, aby ustalić, co jest dla Ciebie odpowiednie.

Leczenie późnego stadium raka pęcherzyka żółciowego

Chirurgia nie może leczyć raka pęcherzyka żółciowego, który rozprzestrzenił się na inne obszary ciała. Zamiast tego lekarze stosują terapie, które mogą łagodzić oznaki i objawy raka i sprawiają, że czujesz się komfortowo.

Opcje mogą obejmować:

 • Chemioterapia – Chemioterapia jest lekiem, który wykorzystuje chemikalia do zabijania komórek nowotworowych.
 • Radioterapia – Promieniowanie wykorzystuje wysokoenergetyczne wiązki energii, takie jak promienie rentgenowskie i protony, do zabijania komórek nowotworowych.
 • Badania kliniczne – Badania kliniczne to badania testujące eksperymentalne lub nowe leki stosowane w leczeniu raka pęcherzyka żółciowego. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby sprawdzić, czy kwalifikujesz się do udziału w badaniu klinicznym.

Zaawansowany rak pęcherzyka żółciowego może powodować blokady dróg żółciowych, powodując dalsze komplikacje. Pomocne mogą być procedury łagodzenia blokad. Na przykład, chirurdzy mogą umieścić pustą metalową rurkę (stent) w przewodzie, aby ją otworzyć lub chirurgicznie przekierować przewody żółciowe wokół blokady (obwodnica żółta).