Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Rak Piersi

RAK PIERSI

Zacznijmy od początku

Rak piersi rozpoczyna się, gdy komórki w piersi zaczynają wymykać się spod kontroli. Komórki te zwykle tworzą guz, który często można zobaczyć na zdjęciu rentgenowskim lub wyczuć go poprzez dotyk. Guz jest złośliwy, jeśli komórki mogą zaatakować otaczające tkanki lub rozprzestrzenić się na odległe obszary ciała. Rak piersi występuje prawie wyłącznie u kobiet, ale mężczyźni również mogą zachorować.

Rak piersi może rozpoczynać się od różnych części piersi. Większość nowotworów piersi rozpoczyna się w kanałach, które przenoszą mleko do brodawki sutkowej. Niektóre zaczynają się w gruczołach wytwarzających mleko matki. Istnieją również inne rodzaje raka piersi, które są mniej powszechne.

rak piersi

Niewielka liczba nowotworów zaczyna się w innych tkankach piersi. Te nowotwory są nazywane mięsakami i chłoniakami i tak naprawdę nie są uważane za  nowotwory piersi.

Wiele nowotworów piersi rozpoznaje się w badaniach przesiewowych mammografii, które mogą wykrywać nowotwory na wcześniejszym etapie, często zanim będą odczuwalne i zanim pojawią się objawy. Istnieją inne objawy raka piersi, które należy obserwować i zgłaszać się do lekarza.

Ważne jest również zrozumienie, że większość guzków piersi jest łagodnych, a nie złośliwych i nie zagrażają życiu. Jednak każdą zauważoną zmianę, należy skonsultować z lekarzem, gdyż niektóre łagodne guzy piersi mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiety.

Objawy

Pierwszymi objawami raka piersi są zwykle obszary zgrubiałej tkanki w piersi lub guzek w piersi lub pod pachą.

.

Inne objawy to:

 • ból w pachach lub klatce piersiowej, który nie zmienia się w cyklu miesięcznym
 • wżery lub zaczerwienienia skóry piersi, takie jak skóra pomarańczowa
 • wysypka wokół lub na jednym z sutków
 • wypływ z brodawki, prawdopodobnie zawierający krew
 • zatopiony lub odwrócony sutek
 • zmiana rozmiaru lub kształtu piersi
 • łuszczenie, łuszczenie się lub łuszczenie się skóry na piersi lub brodawki sutkowej

Większość guzków nie jest nowotworowa, ale kobiety powinny mieć je sprawdzone przez pracownika służby zdrowia.

Gradacja

Rak piersi jest przeprowadzany zgodnie z rozmiarem guza i tym, czy rozprzestrzenił się na węzły chłonne lub inne części ciała.

Istnieją różne sposoby leczenia raka piersi. Jednym ze sposobów jest etap od 0 do 4, ale mogą one być podzielone na mniejsze etapy.

Stadium 0 : znany jako rak przewodowy in situ (DCIS), komórki są ograniczone do wewnątrz przewodu i nie zaatakowały otaczających tkanek.

 1 : Na początku tego etapu guz ma do 2 centymetrów (cm) szerokości i nie wpłynął na żadne węzły chłonne.

 2 : Guz ma 2 cm średnicy i zaczyna rozprzestrzeniać się na pobliskie węzły.

 3 : Guz ma rozmiar do 5 cm i może rozprzestrzenić się na niektóre węzły chłonne.

 4 : Rak rozprzestrzenił się na odległe narządy, szczególnie kości, wątrobę, mózg lub płuca.

Przyczyny

Po okresie dojrzewania kobieca pierś składa się z tkanki tłuszczowej, tkanki łącznej i tysięcy płatków, drobnych gruczołów produkujących mleko do karmienia piersią. Małe rurki lub przewody przenoszą mleko w kierunku brodawki.

W przypadku raka komórki organizmu rozmnażają się w sposób niekontrolowany. To nadmierny wzrost komórek powoduje raka.

Rak piersi zwykle zaczyna się w wewnętrznej wyściółce przewodów mlecznych lub płatkach, które dostarczają im mleko. Stamtąd może rozprzestrzeniać się na inne części ciała.

Czynniki ryzyka

Dokładna przyczyna pozostaje niejasna, ale niektóre czynniki ryzyka czynią ją bardziej prawdopodobną. Niektórym z nich można zapobiec.

1. Wiek – Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Po 20 latach szansa wystąpienia raka piersi w następnej dekadzie wynosi 0,6 procent . W wieku 70 lat liczba ta wzrasta do 3,84 procent.

2. Genetyka – Jeśli bliski krewny ma lub miał raka piersi, ryzyko jest większe. Kobiety noszące geny BRCA1 i BRCA2 mają wyższe ryzyko zachorowania na raka piersi, raka jajnika lub jedno i drugie. Geny te można odziedziczyć. TP53 jest innym genem, który wiąże się z większym ryzykiem raka piersi.

3. Historia raka piersi lub guzków piersi – Kobiety, które wcześniej chorowały na raka piersi, częściej go mają, w porównaniu z tymi, które nie mają historii choroby. Niektóre rodzaje łagodnych lub nienowotworowych guzków piersi zwiększają ryzyko wystąpienia raka później. Przykłady obejmują atypowy rozrost przewodowy lub rak zrazikowy in situ.

4. Gęsta tkanka piersiowa – Rak piersi jest bardziej prawdopodobny w tkankach piersi o większej gęstości.

5. Ekspozycja estrogenu i karmienie piersią – Ekspozycja na estrogen przez dłuższy okres wydaje się zwiększać ryzyko raka piersi. Może to być spowodowane wcześniejszym okresem rozruchu lub wejściem w menopauzę później niż przeciętnie. Pomiędzy tymi czasami poziom estrogenu jest wyższy. Karmienie piersią, szczególnie przez ponad rok, wydaje się zmniejszać ryzyko zachorowania na raka piersi, prawdopodobnie dlatego, że ciąża, a następnie karmienie piersią zmniejsza ekspozycję na estrogen.

6. Masa ciała – Kobiety z nadwagą lub otyłością po menopauzie mogą mieć większe ryzyko zachorowania na raka piersi, być może ze względu na wyższy poziom estrogenu. Wysokie spożycie cukru może również być czynnikiem.

7. Spożywanie alkoholu – Wydaje się, że ważną rolę odgrywa wyższa stopa regularnego spożywania alkoholu. Badania wykazały, że kobiety, które spożywają więcej niż 3 drinki dziennie, mają 1,5 razy większe ryzyko.

8. Narażenie na promieniowanie – Poddawanie się radioterapii raka, który nie jest rakiem piersi, zwiększa ryzyko raka piersi w późniejszym życiu.

9. Zabiegi hormonalne – Stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) i doustnych antykoncepcyjnych pigułek nie było związane z rakiem piersi, z powodu zwiększonego poziomu estrogenu.

Statystyki Krajowego Rejestru Nowotworów

 • Nowotwory piersi u kobiet stanowią u kobiet 22% zachorowań
 • Liczba zachorowań na nowotwory piersi w roku 2013 wynosiła 17 142
 • 50 % zachorowań diagnozuje się między 50 a 69 rokiem życia
 • Wśród kobiet zdiagnozowanych z rakiem piersi wskaźnik przeżyć 1-rocznych wynosił 92,8%
 • Wskaźnik przeżyć 5-letnich wynosił 77,2%
 • Nowotwory złośliwe piersi powodują 13% zgonów wśród kobiet
 • W 2010 roku liczba zgonów z powodu nowotworu piersi wynosiła ponad 5000

Diagnoza

Rozpoznanie często pojawia się w wyniku rutynowego badania przesiewowego lub gdy kobieta zgłasza się do swojego lekarza po wykryciu objawów.

Niektóre testy diagnostyczne i procedury pomagają potwierdzić diagnozę.

Badanie piersi

Lekarz sprawdzi piersi pacjenta pod kątem guzków i innych objawów.

Pacjent zostanie poproszony o siedzenie lub stanie z rękami w różnych pozycjach, na przykład nad głową i po bokach.

Testy obrazowania

Mammografia jest rodzajem prześwietlenia powszechnie stosowanego do wstępnego badania przesiewowego raka piersi. Tworzy obrazy, które mogą pomóc wykryć jakiekolwiek grudki lub nieprawidłowości.

Podejrzany wynik może być śledzony przez dalszą diagnozę. Jednak mammografia czasami pokazuje podejrzany obszar, który nie jest rakiem. Może to prowadzić do niepotrzebnego stresu, a czasem interwencji.

Badanie ultrasonograficzne może pomóc odróżnić stałą masę lub torbiel wypełnioną płynem .

Skan MRI polega na wstrzyknięciu barwnika pacjentowi, więc dowiedz się, jak daleko rozprzestrzenił się rak.

Biopsja

Próbka tkanki jest chirurgicznie usuwana do analizy laboratoryjnej. Może to pokazać, czy komórki są rakowe, a jeśli tak, to jaki to rodzaj raka, w tym, czy rak jest wrażliwy na hormony.

Diagnoza obejmuje także ustalenie stopnia zaawansowania raka, w celu ustalenia:

 • wielkość guza
 • jak daleko się rozprzestrzeniło
 • czy jest inwazyjny czy nieinwazyjny
 • czy ma przerzuty, czy rozprzestrzenia się na inne części ciała

Inscenizacja wpłynie na szanse powrotu do zdrowia i pomoże w podjęciu decyzji o najlepszych opcjach leczenia.

Leczenie

Chirurgia

Jeśli operacja jest konieczna, wybór zależy od diagnozy i osoby.

Lumpektomia : Usunięcie guza i niewielka ilość zdrowych tkanek wokół niego może pomóc w zapobieganiu rozprzestrzenianiu się raka. Może to być opcja, jeśli guz jest mały i prawdopodobnie łatwo go oddzielić od otaczającej tkanki.

Mastektomia : Prosta mastektomia polega na usunięciu płatków, przewodów, tkanki tłuszczowej, brodawki sutkowej, otoczki i skóry. Radykalna mastektomia usuwa także mięśnie ze ściany klatki piersiowej i węzłów chłonnych również pod pachą.

Biopsja węzła wartowniczego : Usunięcie jednego węzła chłonnego może zatrzymać rozprzestrzenianie się raka, ponieważ jeśli rak piersi osiągnie węzeł chłonny, może rozprzestrzenić się dalej poprzez układ limfatyczny na inne części ciała.

Rozcinanie węzłów chłonnych pachowych : Jeśli istnieją komórki nowotworowe w węźle zwanym węzłem wartowniczym, chirurg może zalecić usunięcie kilku węzłów chłonnych pod pachą, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby.

Rekonstrukcja : Po operacji piersi rekonstrukcja może odtworzyć piersi tak, aby wyglądały podobnie do innych piersi. Można to zrobić w tym samym czasie co mastektomię lub w późniejszym terminie. Chirurg może zastosować implant piersi lub tkankę z innej części ciała pacjenta.

Radioterapia

Kontrolowane dawki promieniowania są ukierunkowane na nowotwór w celu zniszczenia komórek rakowych. Używany od około miesiąca po operacji, wraz z chemioterapią, może zabić pozostałe komórki rakowe.

Każda sesja trwa kilka minut, a pacjent może potrzebować od trzech do pięciu sesji tygodniowo przez 3 do 6 tygodni, w zależności od celu i stopnia zaawansowania raka.

Rodzaj raka piersi będzie określać, jaki rodzaj radioterapii, jeśli w ogóle, jest najbardziej odpowiedni.

Do działań niepożądanych należy zmęczenie , obrzęk limfatyczny , ciemnienie skóry i podrażnienie skóry piersi.

Chemoterapia

Leki znane jako leki cytotoksyczne mogą być stosowane do zabijania komórek rakowych, jeśli istnieje wysokie ryzyko nawrotów lub rozprzestrzeniania się. Nazywa się to chemioterapią adjuwantową.

Jeśli guz jest duży, przed zabiegiem można zastosować chemioterapię w celu zmniejszenia guza i ułatwienia jego usuwania. Nazywa się to chemioterapią neoadiuwantową.

Chemioterapia może również leczyć raka z przerzutami lub rozprzestrzeniać się na inne części ciała i może zmniejszyć niektóre objawy, szczególnie na późniejszych etapach.

Może być stosowany w celu zmniejszenia produkcji estrogenu, ponieważ estrogen może sprzyjać wzrostowi niektórych raków piersi.

Do działań niepożądanych należą: nudności, wymioty, utrata apetytu, zmęczenie, ból w jamie ustnej, utrata włosów i nieznacznie wyższa podatność na infekcje. Leki mogą pomóc kontrolować wiele z nich.

Terapia blokująca hormony

W zapobieganiu nawrotom hormonozależnych nowotworów sutka stosuje się terapię blokującą hormony (hormonoterapia).

Terapia blokująca hormony jest zwykle stosowana po zabiegu chirurgicznym, ale czasami może być stosowana wcześniej w celu zmniejszenia guza.

Może to być jedyna opcja dla pacjentów, którzy nie mogą przejść operacji, chemioterapii lub radioterapii.

Efekty zwykle trwają do 5 lat po operacji. Leczenie nie będzie miało wpływu na nowotwory, które nie są wrażliwe na hormony.

Przykłady obejmują:

 • tamoksyfen
 • inhibitory aromatazy
 • ablacja jajników lub tłumienie
 • agonista hormonu uwalniającego hormon luteinizujący (LHRHa) o nazwie Goserelin w celu stłumienia jajników

Leczenie hormonalne może wpłynąć na przyszłą płodność kobiety.

Leczenie biologiczne

Ukierunkowane leki niszczą określone typy raka piersi. 

Leczenie raka piersi i innych nowotworów może mieć poważne niekorzystne skutki.

Pacjent powinien omówić z lekarzem związane z tym ryzyko i sposoby minimalizowania negatywnych skutków przy podejmowaniu decyzji o leczeniu.