Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Rak Płuc

RAK PŁUC

Zacznijmy od początku

Rak płuc jest rodzajem raka, który zaczyna się w płucach. Twoje płuca to dwa gąbczaste narządy w klatce piersiowej, które biorą tlen podczas wdechu i uwalniają dwutlenek węgla podczas wydechu.

Rak płuc jest najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie, oraz najczęstszą przyczyną zgonów. Rak płuc pochłania więcej żyć każdego roku, niż w przypadku raka okrężnicy, prostaty, jajnika i piersi.

Osoby palące mają największe ryzyko zachorowania na raka płuc, chociaż rak płuc może również występować u osób, które nigdy nie paliły. Ryzyko raka płuc wzrasta wraz z długością i liczbą palonych papierosów. Jeśli rzucisz palenie, nawet pomimo wieloletniego nałogu, możesz znacznie zmniejszyć swoje szanse na rozwój raka płuc.

rak płuc, anatomia człowieka

Objawy

Rak płuc typowo nie powoduje objawów we wczesnym stadium. Objawy raka płuc występują zwykle tylko wtedy, gdy choroba jest zaawansowana.

Objawy raka płuc mogą obejmować:

 • Nowy kaszel, który nie znika
 • Kaszel krwią, nawet niewielką ilością
 • Skrócenie oddechu
 • Ból w klatce piersiowej
 • Chrypka
 • Nieuzasadniona utrata wagi
 • Ból kości
 • Ból głowy

Kiedy iść do lekarza

Umów się na wizytę u lekarza, jeśli masz jakiekolwiek trwałe objawy, które Cię niepokoją.

Jeśli palisz i nie możesz rzucić palenia, umów się na wizytę u lekarza. Twój lekarz może zalecić strategie rzucenia palenia, takie jak doradztwo, leki i produkty zastępujące nikotynę.

Przyczyny

Palenie powoduje większość nowotworów płuc – zarówno u palaczy, jak i u osób narażonych na bierne palenie. Ale rak płuc występuje również u ludzi, którzy nigdy nie palili i u tych, którzy nigdy nie mieli długiego kontaktu z biernym paleniem. W takich przypadkach może nie być jasnej przyczyny raka płuc.

Jak palenie powoduje raka płuc

Na początku Twoje ciało może być w stanie naprawić te obrażenia. Ale przy każdym powtarzającym się narażeniu, normalne komórki, które wyściełają twoje płuca są coraz bardziej uszkodzone. Z czasem uszkodzenia powodują nienormalne działanie komórek i ostatecznie może rozwinąć się nowotwór.

Rodzaje raka płuc

Lekarze dzielą raka płuc na dwa główne typy na podstawie wyglądu komórek raka płuc pod mikroskopem. Twój lekarz podejmuje decyzje dotyczące leczenia na podstawie tego, który z głównych rodzajów raka płuc masz.

Dwa główne typy raka płuc to:

 • Drobnokomórkowy rak płuc. Rak drobnokomórkowy występuje prawie wyłącznie u osób bardzo dużo palących i jest mniej powszechny niż niedrobnokomórkowy rak płuc.
 • Niedrobnokomórkowego raka płuca. Niedrobnokomórkowy rak płuca jest terminem parasolowym dla kilku rodzajów nowotworów płuc, które zachowują się w podobny sposób. Niedrobnokomórkowe nowotwory płuca obejmują raka płaskokomórkowego, gruczolakoraka i raka dużych komórek.

Czynniki ryzyka

Szereg czynników może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka płuc. Niektóre czynniki ryzyka można kontrolować, na przykład, rzucając palenie. Nie można kontrolować innych czynników, takich jak historia rodziny.

Czynniki ryzyka raka płuc obejmują:

 • Palenie. Ryzyko zachorowania na raka płuc wzrasta wraz z liczbą wypalanych papierosów każdego dnia i liczbą wypalanych lat. Rezygnacja w każdym wieku może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc.
 • Narażenie na bierne palenie. Nawet jeśli nie palisz, ryzyko raka płuc wzrasta, jeśli jesteś narażony na bierne palenie.
 • Narażenie na gaz radonowy. Radon powstaje w wyniku naturalnego rozkładu uranu w glebie, skałach i wodzie, która ostatecznie staje się częścią powietrza, którym oddychasz. Niebezpieczne poziomy radonu mogą gromadzić się w każdym budynku, w tym w domach.
 • Narażenie na działanie azbestu i innych czynników rakotwórczych. Narażenie na działanie azbestu i innych substancji wywołujących raka – takich jak arsen, chrom i nikiel – może również zwiększać ryzyko zachorowania na raka płuc, zwłaszcza jeśli jesteś palaczem.
 • Historia rodzinna raka płuc. Osoby z rodzicem, rodzeństwem lub dzieckiem z rakiem płuc mają zwiększone ryzyko choroby.

Komplikacje

Rak płuc może powodować komplikacje, takie jak:

 • Skrócenie oddechu. Ludzie z rakiem płuc mogą doświadczać zadyszki, jeśli nowotwór rośnie, blokując główne drogi oddechowe. Rak płuc może również powodować gromadzenie się płynu w płucach, co utrudnia pełne zaabsorbowanie płuc podczas wdechu.
 • Kaszel krwią. Rak płuc może powodować krwawienie w drogach oddechowych, co może powodować kaszel z krwią (krwioplucie). Czasami krwawienie może stać się ciężkie. Dostępne są zabiegi kontrolujące krwawienie.
 • Ból. Zaawansowany rak płuc, który rozprzestrzenia się do wyściółki płuc lub do innego obszaru ciała, na przykład kości, może powodować ból. Należy poinformować lekarza, jeśli wystąpi ból, ponieważ dostępnych jest wiele sposobów leczenia bólu.
 • Płyn w klatce piersiowej (wysięk opłucnowy). Rak płuc może powodować gromadzenie się płynu w przestrzeni otaczającej chore płuco w jamie klatki piersiowej (przestrzeń opłucnowa). Płyn gromadzący się w klatce piersiowej może powodować duszność. Dostępne są zabiegi umożliwiające odprowadzenie płynu z klatki piersiowej i zmniejszenie ryzyka wystąpienia wysięku w jamie opłucnej.
 • Rak, który rozprzestrzenia się na inne części ciała (przerzuty). Rak płuc często rozprzestrzenia się (daje przerzuty) na inne części ciała, takie jak mózg i kości. Nowotwór, który rozprzestrzenia się, może powodować ból, nudności, bóle głowy lub inne oznaki i objawy, w zależności od tego, jakiego narządu dotyczy. Gdy rak płuc rozprzestrzenił się poza płuca, zwykle nie można go wyleczyć. Dostępne są zabiegi mające na celu zmniejszenie objawów przedmiotowych i podmiotowych oraz pomoc w dłuższym życiu.

Zapobieganie

Nie ma pewnej metody zapobiegania nowotworom płuc, ale można zmniejszyć ryzyko:

 • Nie pal. Jeżeli nigdy nie paliłeś – nie zaczynaj. Jeżeli jesteś palaczemrzuć palenie już teraz. Rezygnacja zmniejsza ryzyko zachorowania na raka płuc, nawet jeśli palisz od lat. Przy rzucaniu palenia, pomocne mogą być: nikotynowe produkty zastępcze, leki i grupy wsparcia.
 • Unikaj biernego palenia. Jeśli mieszkasz lub pracujesz z palaczem, poproś go, aby rzucił palenie, bądź ograniczył się, do zaprzestania palenia w Twoim towarzystwie. Unikaj miejsc, w których ludzie palą, takich jak bary i restauracje, i szukaj opcji bez dymu.
 • Przetestuj swój dom na radon. Sprawdzaj poziomy radonu w twoim domu, szczególnie jeśli mieszkasz w okolicy, gdzie wiadomo, że radon stanowi problem. Wysokie poziomy radonu mogą zostać poprawione, aby Twój dom był bezpieczniejszy. Badania takie wykonuje m.in. Państwowy Zakład Higieny w Warszawie, Zakład Badań Radiologicznych oraz Zakład Fizyki Środowiska i Transportu Promieniowania.
 • Unikaj substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Podejmij środki ostrożności, aby ochronić się przed narażeniem na toksyczne chemikalia w miejscu pracy. Przestrzegaj środków ostrożności swojego pracodawcy. Na przykład, jeśli masz maskę ochronną, zawsze ją noś. Ryzyko uszkodzenia płuc ze strony czynników rakotwórczych w miejscu pracy zwiększa się w przypadku palenia.
 • Jedz dietę pełną owoców i warzyw. Wybierz zdrową dietę z różnorodnymi owocami i warzywami. Unikaj przyjmowania dużych dawek witamin w postaci tabletek, ponieważ mogą one być szkodliwe.
 • Ćwicz większość dni w tygodniu. Jeśli nie ćwiczysz regularnie, zacznij powoli. Staraj się ćwiczyć większość dni w tygodniu.

Diagnoza

rak płuc

Badania przesiewowe

Osoby ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka płuc, mogą rozważyć coroczne badania przesiewowe, w kierunku raka płuc za pomocą tomografii komputerowej o niskiej dawce. Badania przesiewowe w kierunku raka płuc są zwykle oferowane osobom w wieku 55 lat i starszym, które palą ciężko przez wiele lat.

Testy do diagnozowania raka płuc

Jeśli istnieją powody, aby sądzić, że pacjent może chorować na raka płuc, lekarz może zlecić wykonanie wielu testów, w celu wyszukania komórek rakowych i wykluczenia innych chorób.

Testy mogą obejmować:

 • Testy obrazowania. Obraz prześwietlenia płuc może ujawnić nienormalną masę lub guzek. Badanie CT może ujawnić niewielkie zmiany w płucach, które mogą nie zostać wykryte na zdjęciu rentgenowskim.
 • Cytologia plwociny. Jeśli masz kaszel i produkujesz plwocinę (wykrztuśną wydzieliną), badanie mikroskopowe może ujawnić obecność komórek raka płuc.
 • Próbka tkanki (biopsja). Próbka nieprawidłowych komórek może zostać usunięta w procedurze zwanej biopsją. Twój lekarz może wykonać biopsję na wiele sposobów, w tym bronchoskopię, w której lekarz bada nieprawidłowe obszary płuc za pomocą zapalonej rurki, która przechodzi przez gardło i do płuc; mediastinoskopia, w której wykonuje się nacięcie u podstawy szyi, a narzędzia chirurgiczne umieszcza się za mostkiem, aby pobrać próbki tkanek z węzłów chłonnych; oraz biopsja igłowa, w której lekarz wykorzystuje zdjęcia rentgenowskie lub CT, aby poprowadzić igłę przez ścianę klatki piersiowej i do tkanki płucnej w celu zebrania podejrzanych komórek. Próbkę z biopsji można również pobrać z węzłów chłonnych lub innych obszarów, gdzie rozprzestrzenił się rak, takich jak wątroba.

Uważna analiza twoich komórek rakowych w laboratorium ujawni, jaki masz typ raka płuc. Wyniki skomplikowanych testów mogą powiedzieć lekarzowi o specyfice komórek, które mogą pomóc w ustaleniu prognozy i wskazówkach dotyczących leczenia.

Testy mające na celu określenie stadium nowotworu

Po rozpoznaniu raka płuca lekarz będzie pracował nad ustaleniem stopnia (stadium) raka. Stadium twojego raka pomaga Tobie i Twojemu lekarzowi zdecydować, jakie leczenie jest najbardziej odpowiednie.

Testy etapowe mogą obejmować procedury obrazowania, które pozwalają lekarzowi szukać dowodów na to, że rak rozprzestrzenił się poza twoje płuca. Testy te obejmują CT, MRI, pozytronową tomografię emisyjną (PET) i skanowanie kości. Nie każdy test jest odpowiedni dla każdej osoby, więc porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, które procedury są dla Ciebie odpowiednie.

Etapy raka płuca są oznaczone liczbami rzymskimi w zakresie od 0 do IV, z najniższymi stopniami wskazującymi na raka, który jest ograniczony do płuc. W stadium IV rak uznaje się za zaawansowany i rozprzestrzenił się na inne obszary ciała.

Statystyki Krajowego Rejestru Nowotworów

 • Nowotwory płuca są najczęściej diagnozowanym rodzajem wśród wszystkich nowotworów na świecie – ok 13%
 • Nowotwory płuc stanowią największy odsetek zgonów, zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet – ok. 18%
 • Nowotwory płuc stanowią u mężczyzn ok. 21% zachorowań, natomiast u kobiet 9%
 • Zachorowalność na nowotwór u mężczyzn w 2013 roku wynosiła 14 631, natomiast u kobiet 6 925
 • Ok 96% wszystkich zachorowań na nowotwory płuc występują po 50 r.ż.
 • Wskaźnik przeżyć jednorocznych wynosi u mężczyzn ok. 34%, natomiast u kobiet ok. 41%
 • Wskaźnik przeżyć 5-letnich, u osób zdiagnozowanych z rakiem płuc w Polsce wynosi u mężczyzn ok. 11%, natomiast u kobiet ok. 16%

Leczenie

Operacja raka płuca

Ty i Twój lekarz wybierzcie plan leczenia raka na podstawie wielu czynników, takich jak ogólny stan zdrowia, rodzaj i stadium raka oraz preferencje.

W niektórych przypadkach możesz zrezygnować z leczenia. Na przykład możesz czuć, że skutki uboczne leczenia przeważają nad potencjalnymi korzyściami. W takim przypadku lekarz może zalecić wygodną opiekę w leczeniu tylko objawów raka, takich jak ból lub duszność.

Chirurgia

Podczas operacji chirurg pracuje nad usunięciem raka płuca i marginesem zdrowej tkanki. Procedury usuwania raka płuc obejmują:

 • Wycięcie klina, aby usunąć niewielką część płuc zawierającą guz wraz z marginesem zdrowej tkanki;
 • Wycięcie segmentowe w celu usunięcia większej części płuca, ale nie całego płata;
 • Lobektomia, aby usunąć cały płat jednego płuca;
 • Pneumonektomia usuwająca całe płuco.

Jeśli poddasz się operacji, chirurg może również usunąć węzły chłonne z klatki piersiowej, aby sprawdzić, czy nie ma na nich raka.

Operacja może być opcją, jeśli twój rak jest ograniczony do płuc. Jeśli masz większy rak płuc, lekarz może zalecić chemioterapię lub radioterapię przed zabiegiem chirurgicznym w celu zmniejszenia raka. Jeśli istnieje ryzyko, że komórki nowotworowe pozostaną po operacji, lub że twój rak może się nawrócić, lekarz może zalecić chemioterapię lub radioterapię po operacji.

Zaawansowane techniki chirurgiczne, takie jak chirurgia minimalnie inwazyjna i chirurgia klatki piersiowej wspomagana wideo (VATS), mogą skrócić czas potrzebny do wykonania zabiegu w szpitalu po operacji raka płuca i pomóc w szybszym powrocie do normalnej aktywności. Badania pokazują, że ludzie, którzy przechodzą minimalnie inwazyjną operację raka płuca w szpitalach, którzy wykonują wiele z tych operacji rocznie, odczuwają mniejszy ból i mniej komplikacji.

Radioterapia

Radioterapia wykorzystuje wysokoenergetyczne wiązki energii pochodzące ze źródeł, takich jak promienie X i protony, w celu zabicia komórek nowotworowych. Podczas radioterapii leżysz na stole, podczas gdy maszyna porusza się wokół ciebie, kierując promieniowanie do precyzyjnych punktów na ciele.

W przypadku osób z lokalnie zaawansowanym rakiem płuc promieniowanie może być stosowane przed operacją lub po operacji. Często jest to połączone z chemioterapią. Jeśli zabieg chirurgiczny nie jest możliwy, leczenie skojarzone i radioterapia mogą stanowić leczenie podstawowe.

W przypadku zaawansowanych nowotworów płuc i tych, które rozprzestrzeniły się na inne obszary ciała, radioterapia może pomóc złagodzić objawy, takie jak ból

chemoterapia

Chemioterapia wykorzystuje leki do zabijania komórek nowotworowych. Jeden lub więcej leków rak płuc chemioterapiachemioterapeutycznych może być podawany przez żyłę w ramieniu (dożylnie) lub doustnie. Kombinacja leków jest zwykle podawana w serii zabiegów przez okres kilku tygodni lub miesięcy, z przerwami na rekonwalescencję.

Chemioterapia jest często stosowana po zabiegach chirurgicznych, w celu zabicia komórek rakowych, które mogą pozostać. Może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z radioterapią. Chemioterapia może być również stosowana przed zabiegiem chirurgicznym w celu zmniejszenia liczby nowotworów i ułatwienia ich usuwania.

U osób z zaawansowanym rakiem płuca chemioterapię można stosować w celu łagodzenia bólu i innych objawów.

radiochirurgia

Radioterapia ciała stereotaktycznego, znana również jako radiochirurgia, jest intensywną terapią radiacyjną, która ma na celu wywołanie wielu wiązek promieniowania z wielu stron raka. Leczenie radioterapią z wykorzystaniem ciała stałego wykonuje się zwykle w jednym lub kilku zabiegach.

Radiochirurgia może być opcją dla osób z niewielkim rakiem płuc, które nie mogą przejść operacji. Może być również stosowany w leczeniu raka płuc, który rozprzestrzenia się na inne części ciała, w tym na mózg.

Ukierunkowana terapia lekowa

Ukierunkowane leczenie lekami koncentruje się na określonych nieprawidłowościach występujących w komórkach nowotworowych. Blokując te nieprawidłowości, ukierunkowane leczenie lekami może spowodować śmierć komórek nowotworowych.

Wiele celowanych leków terapeutycznych stosuje się w leczeniu raka płuc, choć większość z nich jest zarezerwowana dla osób z zaawansowanym lub nawracającym rakiem.

Niektóre terapie celowane działają tylko u osób, których komórki rakowe mają określone mutacje genetyczne. Twoje komórki rakowe mogą być testowane w laboratorium, aby sprawdzić, czy te leki mogą ci pomóc.

Immunoterapia

Immunoterapia wykorzystuje twój układ odpornościowy do walki z rakiem. Układ odpornościowy zwalczający choroby może nie zaatakować twojego raka, ponieważ komórki rakowe produkują białka, które oślepiają komórki układu immunologicznego. Immunoterapia działa poprzez zakłócanie tego procesu.

Immunoterapia jest zarezerwowana dla osób z zaawansowanym rakiem płuc.

Opieka paliatywna

Osoby z rakiem płuc często doświadczają objawów przedmiotowych i podmiotowych raka, a także skutków ubocznych leczenia. Opieka wspomagająca, znana również jako opieka paliatywna, jest specjalnym obszarem medycyny, który obejmuje pracę z lekarzem w celu zminimalizowania objawów przedmiotowych i podmiotowych.

Twój lekarz może zalecić, abyś spotkał się z zespołem opieki paliatywnej wkrótce po postawieniu diagnozy, aby upewnić się, że czujesz się komfortowo w trakcie i po leczeniu raka.

W jednym z badań osoby z zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca, które rozpoczęły leczenie podtrzymujące wkrótce po ich diagnozie, żyły dłużej niż osoby kontynuujące leczenie, takie jak chemioterapia i napromienianie. Osoby otrzymujące leczenie podtrzymujące zgłosiły poprawę nastroju i jakość życia. Średnio przeżyły prawie trzy miesiące dłużej niż osoby otrzymujące standardową opiekę.