Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Rak przełyku

Rak przełyku

Zacznijmy od podstaw

Rak przełyku to rak, który występuje w przełyku – długa, pusta rurka biegnąca od gardła do żołądka. Twój przełyk pomaga przesuwać pokarm połykający z tylnej części gardła do żołądka, aby go strawić.

Rak przełyku zwykle zaczyna się w komórkach wyściełających wnętrze przełyku. Rak przełyku może wystąpić w dowolnym miejscu wzdłuż przełyku. Więcej mężczyzn niż kobiet choruje na raka przełyku.

rak przełyku, przełyk

Rak przełyku jest szóstą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu raka na całym świecie. Częstotliwość występowania jest różna w różnych lokalizacjach geograficznych. Wyższe wskaźniki zachorowań na raka przełyku można przypisać paleniu tytoniu i nadmiernemu spożywaniu alkoholu lub szczególnych nawyków żywieniowych i otyłości.

Objawy

Objawy raka przełyku obejmują:

 • Trudności w połykaniu (dysfagia);
 • Utrata masy ciała bez przyczyny;
 • Ból w klatce piersiowej lub pieczenie;
 • Pogorszenie niestrawności lub zgaga;
 • Kaszel lub chrypka.

Wczesny rak przełyku zwykle nie powoduje żadnych oznak ani objawów.

Umów się na wizytę u lekarza, jeśli masz jakiekolwiek trwałe objawy, które Cię niepokoją.

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie przełyk Barretta, stan przednowotworowy, który zwiększa ryzyko raka przełyku spowodowane przewlekłym refluksem kwaśnym, zapytaj lekarza, jakie oznaki i mogą być sygnałem, że Twój stan się pogarsza.

Badania przesiewowe w kierunku raka przełyku nie są wykonywane rutynowo, z wyjątkiem pacjentów z przełykiem Barretta z powodu braku innych łatwo rozpoznawalnych grup wysokiego ryzyka. Jeśli masz przełyk Barretta, omów zalety i wady badań przesiewowych z lekarzem.

Przyczyny

Nie jest do końca jasne, co powoduje raka przełyku.

Rak przełyku występuje, gdy komórki w przełyku rozwijają błędy (mutacje) w swoim DNA. Błędy powodują, że komórki rosną i dzielą się poza kontrolą. Kumulujące się nienormalne komórki tworzą guz w przełyku, który może wyrosnąć, aby zaatakować pobliskie struktury i rozprzestrzenić się na inne części ciała.

Rodzaje

Rak przełyku jest klasyfikowany zgodnie z typem komórek, które są zaangażowane. Rodzaj raka przełyku określa opcje leczenia. Rodzaje raka przełyku obejmują:

 • Rak gruczołowy – Gruczolakorak zaczyna się w komórkach gruczołów wydzielania śluzu w przełyku. Występuje najczęściej w dolnej części przełyku.
 • Rak płaskonabłonkowy – Komórki płaskokomórkowe są płaskimi, cienkimi komórkami, które wyściełają powierzchnię przełyku. Rak płaskonabłonkowy występuje najczęściej w górnej i środkowej części przełyku. Jest najczęstszym nowotworem przełyku na świecie.
 • Inne rzadkie typy – Niektóre rzadkie postacie raka przełyku obejmują rak drobnokomórkowy, mięsak, chłoniak, czerniak i naczyniakotłuszczak.

Czynniki ryzyka

Uważa się, że przewlekłe podrażnienie przełyku może przyczyniać się do zmian powodujących raka przełyku. Czynniki, które powodują podrażnienie w komórkach przełyku i zwiększają ryzyko raka przełyku, obejmują:

 • Po refluksie żołądkowo-przełykowym (GERD);
 • Palenie;
 • Po zmianach przedrakowych w komórkach przełyku (przełyk Barretta);
 • Bycie otyłym;
 • Picie alkoholu;
 • Po refluksie żółci;
 • Trudność w połykaniu z powodu zwieracza przełyku, który nie odpręża się (achalazja);
 • Stałe picie bardzo gorących płynów;
 • Brak owoców i warzyw w diecie;
 • Wcześniejsza radioterapia klatki piersiowej lub górnej części brzucha.

Komplikacje

W miarę postępu raka przełyku może powodować komplikacje, takie jak:

 • Niedrożność przełyku – Rak może utrudniać lub uniemożliwiać przepływ pokarmu i płynu przez przełyk.
 • Ból – Zaawansowany rak przełyku może powodować ból.
 • Krwawienie w przełyku – Rak przełyku może powodować krwawienie. Chociaż krwawienie jest zwykle stopniowe, czasami może być nagłe i ciężkie.

Zapobieganie

Możesz podjąć kroki, aby zmniejszyć ryzyko raka przełyku. Na przykład:

 • Rzucić palenie – Jeśli palisz, porozmawiaj ze swoim lekarzem o strategiach rzucenia palenia. Dostępne są leki i porady, które pomogą Ci rzucić palenie. Jeśli nie używasz tytoniu, nie zaczynaj.
 • Pij alkohol z umiarem, jeśli w ogóle – Jeśli zdecydujesz się pić alkohol, rób to z umiarem. Dla zdrowych dorosłych oznacza to maksymalnie jeden drink dziennie dla kobiet w każdym wieku i mężczyzn w wieku powyżej 65 lat oraz do dwóch drinków dziennie dla mężczyzn w wieku 65 lat i młodszych.
 • Jedz więcej owoców i warzyw – Dodaj do diety różnorodne owoce i warzywa.
 • Utrzymuj zdrową wagę – Jeśli masz nadwagę lub jesteś otyły, porozmawiaj ze swoim lekarzem o strategiach, które pomogą Ci schudnąć.

Diagnoza

Testy i procedury stosowane do diagnozowania raka przełyku obejmują:

 • Używanie zakresu do badania przełyku (endoskopia). Podczas endoskopii lekarz przechodzi elastyczną rurkę wyposażoną w soczewkę wideo (wideoendoskop) w gardło i do przełyku. Za pomocą endoskopu lekarz bada przełyk, szukając raka lub obszarów podrażnienia.
 • Zbieranie próbki tkanki do badań (biopsja). Twój lekarz może użyć specjalnego zakresu wprowadzonego przez gardło do przełyku (endoskopu), aby pobrać próbkę podejrzanej tkanki (biopsja). Próbka tkanki jest wysyłana do laboratorium w celu wyszukania komórek rakowych.

Stadium

Po potwierdzeniu rozpoznania raka przełyku lekarz może zalecić dodatkowe testy w celu ustalenia, czy rak rozprzestrzenił się na węzły chłonne lub na inne obszary ciała.

Testy mogą obejmować:

 • USG endoskopowe (EUS);
 • Tomografia komputerowa (CT);
 • Pozytonowa tomografia emisyjna (PET).

Twój lekarz wykorzystuje informacje z tych procedur, aby przypisać Twojemu rakowi etap. Etapy raka przełyku wskazano za pomocą cyfr rzymskich w zakresie od 0 do IV, przy czym najniższe stadia wskazują, że rak jest mały i ma wpływ tylko na powierzchowne warstwy przełyku. W stadium IV rak uznaje się za zaawansowany i rozprzestrzenił się na inne obszary ciała.

System oceny zaawansowania nowotworu w dalszym ciągu ewoluuje i staje się coraz bardziej złożony, ponieważ lekarze poprawiają diagnozę i leczenie raka. Twój lekarz wykorzystuje Twój stopień zaawansowania raka, aby wybrać terapie, które są dla Ciebie odpowiednie.

Leczenie

Jakie terapie przyjmowane są w przypadku raka przełyku, opierają się na typie komórek biorących udział w raku, stadium raka, ogólnym stanie zdrowia i preferencjach dotyczących leczenia.

Chirurgia

Chirurgię w celu usunięcia raka można stosować samodzielnie lub w połączeniu z innymi terapiami. Operacje stosowane w leczeniu raka przełyku obejmują:

 • Chirurgia w celu usunięcia bardzo małych guzów – Jeśli twój rak jest bardzo mały, ograniczony do powierzchniowych warstw przełyku i nie rozprzestrzenia się, twój chirurg może zalecić usunięcie raka i marginesu zdrowej tkanki, która go otacza. Chirurgię można wykonać za pomocą endoskopu, który przechodzi przez gardło i do przełyku.
 • Zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu części przełyku (esophagectomy) – Podczas przełyku, chirurg usuwa część przełyku, która zawiera guz, wraz z częścią górnej części żołądka i pobliskimi węzłami chłonnymi. Pozostały przełyk jest ponownie połączony z żołądkiem. Zwykle odbywa się to poprzez wyciągnięcie żołądka, aby spotkać się z pozostałym przełykiem.
 • Zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu części przełyku i górnej części żołądka (wycięcie nerkowokomórkowe) – Podczas resekcji przełyku, chirurg usuwa część przełyku, pobliskie węzły chłonne i większą część żołądka. Pozostała część żołądka jest następnie podciągnięta i przywiązana do przełyku. Jeśli to konieczne, część dwukropka służy do połączenia obu.

Operacja raka przełyku wiąże się z ryzykiem wystąpienia poważnych powikłań, takich jak zakażenie, krwawienie i wyciek z obszaru, w którym pozostały przełyk jest ponownie połączony z żołądkiem.

Operację usunięcia przełyku można wykonać jako zabieg otwarty za pomocą dużych nacięć lub za pomocą specjalnych narzędzi chirurgicznych wprowadzonych przez kilka małych nacięć w skórze (laparoskopowo). Sposób przeprowadzenia zabiegu zależy od indywidualnej sytuacji i podejścia chirurga do zarządzania nim.

Leczenie powikłań

Leczenie niedrożności przełyku i trudności w połykaniu (dysfagia) może obejmować:

 • Łagodzenie niedrożności przełyku – Jeśli twój rak przełyku zawęzi przełyk, chirurg może użyć endoskopu i specjalnych narzędzi do umieszczenia metalowej rurki (stentu), aby utrzymać otwarty przełyk. Inne opcje obejmują chirurgię, radioterapię, chemioterapię, laseroterapię i terapię fotodynamiczną.
 • Zapewnienie żywienia – Twój lekarz może zalecić zgłębnik do karmienia, jeśli masz problemy z połykaniem lub masz operację przełyku. Rurki do karmienia umożliwiają dostarczanie składników odżywczych bezpośrednio do żołądka lub jelita cienkiego, co daje czas na wyleczenie przełyku po leczeniu raka.

Chemoterapia

Chemioterapia to leczenie farmakologiczne, które wykorzystuje chemikalia do niszczenia komórek nowotworowych. Stosowane są zwykle przed (neoadjuwantem) lub po operacji (adiuwantowej) u osób z rakiem przełyku. Chemioterapia może być również połączona z radioterapią. U osób z zaawansowanym nowotworem, który rozprzestrzenił się poza przełyk, chemioterapia może być stosowana sama w celu złagodzenia objawów związanych z rakiem.

Efekty uboczne chemioterapii, których doświadczasz, zależą od tego, jakie leki chemioterapeutyczne otrzymujesz.

Radioterapia

Radioterapia wykorzystuje wysokoenergetyczne promieniowanie rentgenowskie do zabijania komórek nowotworowych. Promieniowanie zazwyczaj będzie pochodzić z maszyny znajdującej się poza twoim ciałem, która ukierunkowuje wiązki na twój rak (promieniowanie wiązki zewnętrznej). Rzadziej, promieniowanie można umieścić wewnątrz ciała w pobliżu raka (brachyterapia).

Radioterapia najczęściej jest połączona z chemioterapią u osób z rakiem przełyku. Jest zwykle stosowany przed operacją lub od czasu do czasu po operacji. Radioterapię stosuje się również w celu łagodzenia powikłań zaawansowanego raka przełyku, na przykład gdy guz rozwija się wystarczająco duży, aby powstrzymać pokarm przed przejściem do żołądka. Leczenie może trwać od dwóch do sześciu tygodni codziennego leczenia napromienianiem.

Skutki uboczne promieniowania na przełyk obejmują reakcje skórne przypominające oparzenia słoneczne, bolesne lub trudne do przełknięcia i przypadkowe uszkodzenie pobliskich narządów, takich jak płuca i serce.

Połączona chemioterapia i promieniowanie

Połączenie chemioterapii i radioterapii może zwiększyć skuteczność każdego leczenia. Połączona chemioterapia i radioterapia mogą być jedyną terapią, jaką otrzymujesz, lub leczenie skojarzone można zastosować przed zabiegiem chirurgicznym. Jednak połączenie chemioterapii i radioterapii zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia i nasilenie działań niepożądanych.