Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Rak Tarczycy

Rak tarczycy

Zacznijmy od podstaw

Rak tarczycy występuje w komórkach tarczycygruczoł w kształcie motyla umieszczony u nasady szyi, tuż pod jabłkiem Adama. Tarczyca wytwarza hormony, które regulują częstość akcji serca, ciśnienie krwi, temperaturę ciała i wagę.

rak tarczycy, przełyk, anatomia

Objawy

Rak tarczycy typowo nie powoduje żadnych objawów we wczesnej fazie choroby. W miarę narastania raka tarczycy może powodować następujące objawy:

 • Bryła, którą można poczuć przez skórę na szyi
 • Zmiany w Twoim głosie, w tym zwiększenie chrypki
 • Trudności z połykaniem
 • Ból w szyi i gardle
 • Obrzęk węzłów chłonnych w szyi

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, należy umówić się na wizytę u lekarza. Rak tarczycy nie jest powszechny, dlatego lekarz może najpierw zbadać inne przyczyny swoich objawów.

Przyczyny

Nie jest jasne, co powoduje raka tarczycy. Rak tarczycy występuje, gdy komórki tarczycy ulegają zmianom genetycznym (mutacjom). Mutacje umożliwiają wzrost i rozmnażanie komórek. Komórki również tracą zdolność umierania, tak jak normalne komórki. Nagromadzone nieprawidłowe komórki tarczycy tworzą guz. Nieprawidłowe komórki mogą zaatakować pobliską tkankę i mogą rozprzestrzeniać się po całym ciele.

Rodzaje

Rodzaj raka tarczycy określa leczenie i rokowanie. Rodzaje raka tarczycy obejmują:

 • Rak brodawkowaty tarczycy – najczęściej występująca postać raka tarczycy, raka brodawkowatego tarczycy, powstaje z komórek pęcherzykowych, które produkują i magazynują hormony tarczycy. Rak brodawkowaty tarczycy może występować w każdym wieku, ale najczęściej dotyka ludzi w wieku od 30 do 50 lat.
 • Folikularny rak tarczycy – powstaje również z komórek pęcherzykowych tarczycy. Zwykle dotyczy osób w wieku powyżej 50 lat. Raka gruboskórnego jest rzadkim i potencjalnie bardziej agresywnym typem raka pęcherzykowego tarczycy.
 • Rdzeniowy rak tarczycy – rozpoczyna się w komórkach tarczycy zwanych komórkami C, które produkują hormon kalcytoniny. Podwyższony poziom kalcytoniny we krwi może wskazywać na raka rdzeniastego tarczycy na bardzo wczesnym etapie. Niektóre zespoły genetyczne zwiększają ryzyko raka rdzeniastego tarczycy, chociaż to połączenie genetyczne jest rzadkie.
 • Anaplastyczny rak tarczycy – jest rzadkim i szybko rosnącym nowotworem, który jest bardzo trudny do leczenia. Anaplastyczny rak tarczycy występuje zwykle u dorosłych w wieku 60 lat i starszych.
 • Chłoniak tarczycy – jest rzadką postacią raka tarczycy, która rozpoczyna się w komórkach układu immunologicznego w tarczycy i szybko rośnie. Chłoniak tarczycy występuje zwykle u osób starszych.

Czynniki ryzyka

Do czynników, które mogą zwiększać ryzyko raka tarczycy należą:

 • Płeć – Rak tarczycy występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.
 • Narażenie na wysokie poziomy promieniowania – Przykłady narażenia na wysokie poziomy promieniowania obejmują leczenie promieniowaniem głowy i szyi oraz opadanie ze źródeł takich jak wypadki z elektrowni jądrowych lub testowanie broni.
 • Niektóre dziedziczne zespoły genetyczne – Zespoły genetyczne które zwiększają ryzyko raka tarczycy, obejmują rodzinnego rdzeniastego raka tarczycy i mnogiej endokrynnej neoplazji.

Diagnoza

Testy i procedury stosowane w diagnostyce raka tarczycy obejmują:

 • Fizyczny egzamin – Lekarz będzie poszukiwał fizycznych zmian w tarczycy i zapyta o czynniki ryzyka, takie jak nadmierne narażenie na promieniowanie i wywiad rodzinny w kierunku guzów tarczycy.
 • Badania krwi – Badania krwi pomagają ustalić, czy tarczycy działa normalnie.
 • Usuwanie próbki tkanki tarczycy – Podczas biopsji cienkoigłowej lekarz wprowadza długą, cienką igłę przez skórę i do guza tarczycy. Obrazowanie ultrasonograficzne jest zwykle używane do precyzyjnego prowadzenia igły do ​​brodawki. Lekarz używa igły do ​​pobrania próbek podejrzanej tkanki tarczycy. Próbka jest analizowana w laboratorium, aby wyszukać komórki rakowe.
 • Testy obrazowania – Możesz mieć jedno lub więcej badań obrazowych, które pomogą lekarzowi ustalić, czy rak rozprzestrzenił się poza tarczycę. Badania obrazowe mogą obejmować skanowanie tomografii komputerowej (CT), pozytonową tomografię emisyjną (PET) lub ultradźwięki.
 • Badania genetyczne – Niektóre osoby z rakiem rdzeniastym mogą mieć zmiany genetyczne, które mogą być związane z innymi nowotworami endokrynnymi. Twoja historia rodzinna może skłonić twojego lekarza do polecania testów genetycznych w celu poszukiwania genów, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka.

Leczenie

Opcje leczenia raka tarczycy zależą od rodzaju i stadium raka tarczycy, ogólnego stanu zdrowia i preferencji.

Większość przypadków raka tarczycy można wyleczyć za pomocą leczenia.

Chirurgia

Większość osób z rakiem tarczycy przechodzi operację usunięcia części lub większości tarczycy. Operacje stosowane w leczeniu raka tarczycy obejmują:

 • Usunięcie części lub większości tarczyc (tyreoidektomii) – W większości przypadków lekarze zalecają usunięcie całej tarczycy w celu leczenia raka tarczycy. Twój chirurg wykonuje nacięcie u podstawy szyi, aby uzyskać dostęp do tarczycy. W większości przypadków chirurg pozostawia małe obręcze tkanki tarczycy wokół przytarczyc, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia przytarczyc. Czasami chirurdzy nazywają to prawie całkowitą wycięciem tarczycy.
 • Usuwanie węzłów chłonnych w szyi – Podczas usuwania tarczycy chirurg może również usunąć powiększone węzły chłonne z szyi i przetestować je pod kątem komórek rakowych.
 • Usunięcie części tarczycy (lobektomia tarczycy) – W niektórych sytuacjach, gdy rak tarczycy jest bardzo mały, chirurg może zalecić usunięcie tylko jednej strony (płata) tarczycy.

Chirurgia tarczycy niesie ryzyko krwawienia i infekcji. Uszkodzenia mogą również występować w gruczołach przytarczyc podczas operacji, co może prowadzić do niskiego poziomu wapnia w organizmie. Istnieje również ryzyko przypadkowego uszkodzenia nerwów połączonych z twoimi strunami głosowymi, które mogą powodować paraliż sznurka, chrypkę, miękki głos lub trudności w oddychaniu.

Terapia hormonem tarczycy

Po wycięciu tarczycy przejdziesz na terapię hormonem tarczycy. Ten lek ma dwie zalety: dostarcza brakujący hormon, który normalnie produkuje Twoja tarczyca, i hamuje wytwarzanie hormonu tarczycy (TSH) z przysadki mózgowej. Wysokie poziomy TSH mogłyby w zamierzeniu stymulować wzrost pozostałych komórek nowotworowych.

Prawdopodobnie będziesz mieć badania krwi, aby sprawdzić poziom hormonów tarczycy co kilka miesięcy, dopóki twój lekarz nie znajdzie odpowiedniej dawki dla ciebie. Badania krwi mogą być kontynuowane co roku.

Radioaktywny jod

Radioaktywne jodowanie wykorzystuje duże dawki jodu, który jest radioaktywny.

Leczenie jodowe jest często stosowane po usunięciu tarczycy w celu zniszczenia wszelkich pozostałych zdrowych tkanek tarczycy, a także mikroskopijnych obszarów raka tarczycy, które nie zostały usunięte podczas operacji. Radioaktywne leczenie jodami może być również stosowane w leczeniu raka tarczycy, który powraca po leczeniu lub rozprzestrzenia się na inne obszary ciała.

Leczenie jodem następuje w postaci kapsułki lub płynu, który połykasz. Jod radioaktywny jest pobierany głównie przez komórki tarczycy i komórki raka tarczycy, więc istnieje niewielkie ryzyko uszkodzenia innych komórek w twoim ciele.

Działania niepożądane mogą obejmować:

 • Nudności
 • Szukaj usta
 • Suche oczy
 • Zmienione poczucie smaku lub zapachu
 • Zmęczenie

Większość radioaktywnego jodu pozostawia organizm w moczu w ciągu pierwszych kilku dni po leczeniu. Otrzymasz instrukcje dotyczące środków ostrożności, które musisz podjąć w tym czasie, aby chronić innych ludzi przed promieniowaniem. Na przykład możesz zostać poproszony o tymczasowe unikanie bliskiego kontaktu z innymi ludźmi, zwłaszcza dziećmi i kobietami w ciąży.

Radioterapia

Radioterapię można również podawać zewnętrznie za pomocą maszyny, której celem są wiązki wysokoenergetyczne, takie jak promienie X i protony, w precyzyjnych punktach ciała (radioterapia wiązką zewnętrzną). To leczenie jest zazwyczaj podawane kilka minut na raz, pięć dni w tygodniu, przez około pięć tygodni. Podczas zabiegu leżysz na stole, a maszyna porusza się wokół ciebie.

Promieniowanie zewnętrzne może być opcją, jeśli nie można poddać się zabiegowi chirurgicznemu, a rak rozwija się po radioaktywnym leczeniu jodem. Radioterapię można również zalecić po operacji, jeśli istnieje zwiększone ryzyko ponownego wystąpienia raka.

Chemioterapia

Chemioterapia jest lekiem, który wykorzystuje chemikalia do niszczenia komórek nowotworowych. Jest zwykle podawana w postaci wlewu dożylnego. Chemikalia przemieszczają się po całym organizmie, zabijając szybko rosnące komórki, w tym komórki rakowe.

Chemioterapia nie jest powszechnie stosowana w leczeniu raka tarczycy, ale może być korzystna dla niektórych osób, które nie reagują na inne terapie. W przypadku osób z anaplastycznym rakiem tarczycy chemioterapię można łączyć z radioterapią.

Wstrzykiwanie alkoholu do nowotworów

Ablacja alkoholowa polega na wstrzykiwaniu małych raków tarczycy alkoholem za pomocą obrazowania, takiego jak ultradźwięki, w celu zapewnienia precyzyjnego umieszczenia iniekcji. To leczenie jest pomocne w leczeniu raka, który występuje w obszarach, które nie są łatwo dostępne podczas operacji. Lekarz może zalecić takie leczenie, jeśli nawrót raka tarczycy ogranicza się do niewielkich obszarów szyi.

Ukierunkowana terapia lekowa

Ukierunkowana terapia lekowa wykorzystuje leki, które atakują określone luki w komórkach nowotworowych. Leki te są ukierunkowane na sygnały, które mówią komórkom nowotworowym, że rosną i dzielą się. Są stosowane u osób z zaawansowanym rakiem tarczycy.

[/ spb_text_block]