Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Rak Trzustki

RAK TRZUSTKI

Zacznijmy od podstaw

Rak trzustki zaczyna się w tkankach trzustki – narząd w brzuchu, który leży poziomo za dolną częścią żołądka. Twoja trzustka uwalnia enzymy wspomagające trawienie i hormony, które pomagają kontrolować poziom cukru we krwi.

Rak trzustki typowo szybko rozprzestrzenia się na pobliskie narządy. Jest bardzo rzadko wykrywany na wczesnym etapie. Ale dla osób z torbielami trzustki lub rodzinną historią raka trzustki, niektóre etapy badań mogą pomóc wykryć problem wcześniej.

rak trzustki, anatomia człowieka

Rak trzustki występuje, gdy komórki w Twojej trzustce rozwijają mutacje w swoim DNA. Mutacje te powodują niekontrolowany wzrost komórek i kontynuowanie życia po śmierci normalnych komórek. Te akumulujące się komórki mogą tworzyć nowotwór. Nieleczony rak trzustki rozprzestrzenia się na pobliskie narządy i naczynia krwionośne.

Większość nowotworów trzustki zaczyna się w komórkach wyściełających przewód trzustki. Ten typ nowotworu nazywa się gruczolakorakiem trzustki lub trzustkowym rakiem zewnątrzwydzielniczym. Rzadko rak może powstawać w komórkach produkujących hormony lub w komórkach neuroendokrynnych trzustki. Te typy nowotworów nazywa się guzami wysp trzustkowych, trzustkowym rakiem endokrynnym i trzustkowymi guzami neuroendokrynnymi trzustki.

Objawy

Objawy raka trzustki często nie występują, dopóki choroba nie rozwinie się. Mogą one obejmować:

 • Ból w górnej części brzucha, który promieniuje do pleców
 • Utrata apetytu lub niezamierzona utrata masy ciała
 • Depresja
 • Nowo powstała cukrzyca
 • Zakrzepy
 • Zmęczenie
 • Żółknięcie skóry i białek oczu (żółtaczka)

Kiedy iść do lekarza

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpi niewyjaśniona utrata masy ciała, uporczywe zmęczenie, bóle brzucha, żółtaczka lub inne objawy raka trzustki. Wiele stanów może powodować te objawy, dlatego Twój lekarz sprawdzi wszelkie ewentualności.

Przyczyny

W większości przypadków nie jest jasne, co powoduje raka trzustki. Lekarze zidentyfikowali czynniki, takie jak palenie tytoniu, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby.

Czynniki ryzyka

Czynniki, które mogą zwiększać ryzyko raka trzustki, obejmują:

 • Przewlekłe zapalenie trzustki;
 • Cukrzyca;
 • Historia rodzinna zespołów genetycznych, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka, w tym mutacja genu BRCA2, zespół Lyncha i rodzinny nietypowy zespół czerniaka złośliwego (czerniaka złośliwego);
 • Historia rodzinna raka trzustki;
 • Palenie;
 • Otyłość;
 • Starszy wieku, ponieważ większość ludzi diagnozuje się po 65 roku życia;

Badania wykazują, że połączenie palenia tytoniu, długotrwałej cukrzycy i złego odżywiania zwiększa ryzyko raka trzustki.

Komplikacje

W miarę postępu raka trzustki może powodować komplikacje, takie jak:

 • Utrata masy ciała – Wiele czynników może powodować utratę masy ciała u osób z rakiem trzustki. Sam rak może powodować utratę wagi. Nudności i wymioty wywołane przez leczenie nowotworów lub naciskanie guza na żołądek może utrudniać jedzenie. Twoje ciało może mieć trudności z przetwarzaniem substancji odżywczych z pożywienia, ponieważ trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości soków trawiennych. Twój lekarz może zalecić suplementy enzymów trzustkowych, aby wspomóc trawienie. Staraj się utrzymać swoją wagę, dodając dodatkowe kalorie.
 • Żółtaczka – Rak trzustki, który blokuje przewód żółciowy wątroby, może powodować żółtaczkę. Objawy obejmują żółtą skórę i oczy, ciemne zabarwienie moczu i blade taborety. Żółtaczka zwykle występuje bez bólu brzucha. Lekarz może zalecić umieszczenie plastikowej lub metalowej rurki (stentu) w przewodzie żółciowym, aby ją otworzyć. Odbywa się to za pomocą procedury zwanej endoskopową cholangiopankreatografią wsteczną (ERCP). Podczas ERCP endoskop jest przekazywany do gardła, poprzez żołądek i do górnej części jelita cienkiego. Barwnik jest następnie wstrzykiwany do przewodów trzustkowych i żółciowych przez małą pustą rurkę (cewnik), która przechodzi przez endoskop. Zdjęcia są pobierane z przewodów.
 • Ból – Rosnący guz może naciskać na nerwy w brzuchu, powodując uciążliwy. Leki przeciwbólowe mogą pomóc Ci poczuć się bardziej komfortowo.
 • Niedrożność jelit – Rak trzustki, który rośnie lub naciska na pierwszą część jelita cienkiego (dwunastnicę) może zablokować przepływ trawionego pokarmu z żołądka do jelit. Lekarz może zalecić umieszczenie rurki (stentu) w jelicie cienkim, aby ją otworzyć. Być może konieczna będzie operacja, aby przywiązać żołądek do niższego punktu w jelitach, który nie jest zablokowany przez raka.

Zapobieganie

Możesz zmniejszyć ryzyko raka trzustki, jeśli:

 • Przestań palić. Jeśli palisz, spróbuj się zatrzymać. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o strategiach, które pomogą ci przestać, w tym grupy wsparcia, leki i nikotynową terapię zastępczą. Jeśli nie palisz, nie zaczynaj.
 • Utrzymuj prawidłową wagę – Jeśli masz prawidłową masę ciała, staraj się ją utrzymać. Jeśli chcesz schudnąć, zmierzaj do powolnej, stabilnej utraty wagi – od 0,5 do 1 kilograma na tydzień. Połącz codzienne ćwiczenia z dietą bogatą w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste.

Statystyki Krajowego Rejestru Nowotworów

 • Nowotwory złośliwe trzustki stanowią u obu płci 2% zachorowań;
 • W 2010 roku liczba zachorowań wynosiła 3200;
 • Ponad 90% zachorowań na rak trzustki występuje po 50 roku życia;
 • Wskaźnik przeżyć 1-rocznych wynosił ok. 22%;
 • Wśród osób zdiagnozowanych wskaźnik przeżyć 5-letnich wynosił ok 8%.

Diagnoza

Jeśli lekarz podejrzewa raka trzustki, może on poddać się jednemu z następujących badań:

 • Testy obrazowania, które tworzą obrazy narządów wewnętrznych – Techniki stosowane w diagnostyce raka trzustki obejmują ultrasonografię, tomografię komputerową (CT), obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego (MRI) i czasami tomografię emisyjną pozytonów (PET).
 • Ultrasonografia – Ultrasonograf endoskopowy (EUS) wykorzystuje urządzenie ultradźwiękowe do wykonywania zdjęć trzustki z wnętrza brzucha. Urządzenie przechodzi przez cienką, elastyczną rurkę (endoskop) w dół do przełyku i do żołądka w celu uzyskania obrazów.
 • Pobranie próbki tkanki do badań (biopsja) – Biopsja to zabieg polegający na usunięciu małej próbki tkanki do badania pod mikroskopem. Lekarz może pobrać próbkę tkanki z trzustki, wprowadzając igłę przez skórę do trzustki (aspiracja cienkoigłowa). Może on również pobrać próbkę podczas EUS, kierując specjalne narzędzia do trzustki.
 • Badanie krwi – Twój lekarz może zlecić badanie krwi pod kątem specyficznych białek (markerów nowotworowych) rozsiewanych przez komórki raka trzustki. Jeden test na marker nowotworowy stosowany w raku trzustki nazywa się CA19-9. Test ten nie zawsze jest wiarygodny i nie jest jasne, jak najlepiej wykorzystać wyniki testu CA19-9.

Jeśli lekarz potwierdzi diagnozę raka trzustki, spróbuje określić stadium choroby.  Etapy raka trzustki określa się w zakresie od 0 do IV. Najniższe etapy wskazują, że rak jest ograniczony do trzustki. W stadium IV rak rozprzestrzenił się na inne części ciała.

Leczenie

Leczenie raka trzustki zależy od stadium i lokalizacji nowotworu, a także od ogólnego stanu zdrowia i osobistych preferencji. Może obejmować chirurgię, radioterapię, chemioterapię lub ich kombinację.

Chirurgia

Operacje stosowane u osób z rakiem trzustki obejmują:

 • Chirurgia guzów w trzustce – Jeśli rak znajduje się w głowie trzustki, możesz rozważyć operację zwaną procedurą Whipple (pankreatoduoduodenektomii). Zabieg Whipplea jest trudną technicznie operacją usunięcia głowy trzustki, pierwszej części jelita cienkiego (dwunastnicy), pęcherzyka żółciowego i części przewodu żółciowego. W niektórych sytuacjach część żołądka i pobliskie węzły chłonne również mogą zostać usunięte. Twój chirurg ponownie łączy pozostałe części trzustki, żołądka i jelit, aby umożliwić trawienie pokarmu.
 • Chirurgia guzów trzustki i ogona – Operacja usunięcia lewej strony (ciała i ogona) trzustki nazywa się dystalną pankreatektomią. Twój chirurg może również usunąć twoją śledzionę.
 • Operacja usunięcia całej trzustki – U niektórych osób może być konieczne usunięcie całej trzustki. Nazywa się to całkowitą pankreatektomią. Możesz żyć stosunkowo normalnie bez trzustki, ale potrzebujesz dożywotniej insuliny i zastąpienia enzymu.
 • Chirurgia guzów wpływających na pobliskie naczynia krwionośne – Wiele osób z zaawansowanym rakiem trzustki nie jest uznawanych za kwalifikujących się do procedury Whipplea lub innych operacji trzustkowych, jeśli ich nowotwory obejmują pobliskie naczynia krwionośne. W niewielu ośrodkach medycznych, wysoce wyspecjalizowani i doświadczeni chirurdzy bezpiecznie wykonają te operacje, usuwając i rekonstruując części naczyń krwionośnych u wybranych pacjentów.

Każda z tych operacji wiąże się z ryzykiem krwawienia i infekcji. Po operacji niektórzy pacjenci doświadczają nudności i wymiotów, oraz problemy z wypróżnianiem.

Chemioterapia

Chemioterapia wykorzystuje leki, aby pomóc w zabijaniu komórek nowotworowych. Leki te można wstrzykiwać dożylnie lub przyjmować doustnie. Możesz otrzymać jeden lek do chemioterapii lub ich kombinację.

Chemioterapia może być również połączona z radioterapią (chemioradioterapia). Chemioradiacja jest zwykle stosowana w leczeniu raka, który rozprzestrzenił się poza trzustkę, ale tylko do pobliskich narządów, a nie do odległych rejonów ciała. Kombinację tę można stosować przed zabiegiem chirurgicznym w celu zmniejszenia guza. Czasami stosuje się go po operacji, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu raka trzustki.

U osób z zaawansowanym rakiem trzustki chemioterapia jest często stosowana do kontrolowania wzrostu raka i przedłużania przeżycia.

Radioterapia

Radioterapia wykorzystuje wysokoenergetyczne wiązki, takie jak promienie rentgenowskie i protony, do niszczenia komórek nowotworowych. Możesz poddać się radioterapii przed lub po operacji raka, często w połączeniu z chemioterapią. Lekarz może zalecić połączenie radioterapii i chemioterapii, gdy  rak trzustki nie może być leczony chirurgicznie.

Badania kliniczne

Badania kliniczne to badania mające na celu przetestowanie nowych metod leczenia, takich jak leczenie ogólnoustrojowe i nowe podejścia do chirurgii lub radioterapii. Jeśli badane leczenie okaże się bezpieczniejsze i skuteczniejsze niż obecne metody leczenia, może stać się nowym standardem leczenia.

Badania kliniczne nad rakiem trzustki mogą dać szansę na wypróbowanie nowej terapii celowanej, leków do chemioterapii, terapii immunologicznych lub szczepionek.

Badania kliniczne nie gwarantują wyleczenia i mogą mieć poważne lub nieoczekiwane efekty uboczne. Z drugiej strony, badania kliniczne nad rakiem są ściśle monitorowane, aby zapewnić, że są prowadzone tak bezpiecznie, jak to możliwe. I oferują dostęp do zabiegów, które w innym przypadku nie byłyby dostępne.