Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Rak Trzustki

RAK TRZUSTKI

Nie bez powodu rak trzustki uznawany jest za jednego z najgroźniejszych nowotworów złośliwych. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w 2015 r. zdiagnozowano w Polsce ponad 3 000 nowych przypadków tej choroby. Mało specyficzne objawy raka trzustki powodują, że najczęściej diagnozuje się go już w zaawansowanym stadium rozwoju. Rokowania nie napawają optymizmem. Niewielu pacjentów, ze zdiagnozowanym nowotworem trzustki, przeżywa więcej niż 5 lat. To najmniejszy odsetek przeżywalności w porównaniu z danymi dotyczącymi wszystkich typów raka. Powszechnie wiadomo, że im wcześniej wykryjemy raka trzustki, tym większe mamy szanse na pokonanie tej choroby. W rzeczywistości jednak tylko w przypadku 10 -20% pacjentów, nowotwór trzustki został zdiagnozowany tak wcześnie, że nie doszło jeszcze do przerzutów. Nie należy lekceważyć podejrzanych objawów, jakie wysyła nasz organizm. Przyczyny powstania tego nowotworu wciąż nie są dokładnie poznane.

Pewną wiedzę jednak już mamy, mianowicie:

ryzyko rośnie z wiekiem – 80% przypadków tej choroby diagnozuje się u pacjentów po 60 roku życia;
powstaniu raka trzustki sprzyjają inne choroby, np. niewłaściwie leczona choroba wrzodowa, przewlekłe zapalenie trzustki oraz cukrzyca;
palenie tytoniu zwiększa szanse na pojawienie się nowotworu trzustki (ryzyko maleje po zaprzestaniu palenia);
nadmierne spożycie alkoholu również może powodować raka trzustki;
zła dieta – głównie dotyczy to spożywania dużej ilości tłuszczów zwierzęcych oraz węglowodanów;
zaobserwowano też związek rozwoju raka trzustki z kontaktem z pestycydami.
Działania profilaktyczne, takie jak ograniczenie wpływu szkodliwych czynników to bardzo ważny krok dla zachowania dobrej kondycji organizmu. Objawy raka trzustki nie powinny być bagatelizowane. Wizyta u lekarza może uratować życie.

Objawy:

Ten typ nowotworu bardzo długo nie daje żadnych objawów. Kiedy takowe wystąpią, jest już za późno na zastosowanie skutecznego leczenia. „Cichy zabójca” to przydomek, który nierozerwalnie łączy się z rakiem trzustki. Anna Przybylska, Patrick Swayze, Steve Jobs – im nie udało się wygrać z tym podstępnym nowotworem. Przedstawione przykłady sprawiły jednak, że w mediach coraz więcej mówi się o raku trzustki. To bardzo groźna choroba, ze śmiertelnością na poziomie 95% .

Typowe objawy raka trzustki to:

zmniejszenie masy ciała, anemia,
powiększenie pęcherzyka żółciowego,
żółtaczka,
długotrwałe bóle brzucha,
guz w okolicy pępka, wyczuwalny przez dotyk,
częste bóle pleców, kręgosłupa,
wymioty i nudności, które powtarzają bez znanej przyczyny,
częste zaparcia lub biegunki,
niedawno wykryte zaburzenia w tolerancji glukozy.