Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Rak żołądka

RAK ŻOŁĄDKA

Zacznijmy od podstaw

Po zjedzeniu i połknięciu jedzenia, wchodzi do przełyku, rurki, która przenosi pokarm przez gardło i klatkę piersiową do żołądka. Przełyk łączy się z żołądkiem na połączeniu żołądkowo – przełykowym (GE) , które znajduje się tuż pod przeponą (cienka warstwa mięśni oddechowych pod płucami). Żołądek jest podobnym do worka narządem, który zatrzymuje pokarm i zaczyna go trawić poprzez wydzielanie soku żołądkowego. Pokarm i sok żołądkowy są mieszane, a następnie opróżniane do pierwszej części jelita cienkiego zwanej dwunastnicą.

Rak żołądka nie powinien być mylony z innymi nowotworami, które mogą występować w jamie brzusznej, takimi jak rak okrężnicy (jelito grube) , trzustki lub jelita cienkiego, ponieważ te nowotwory mogą mieć różne objawy i różne sposoby leczenia.

Żołądek dzieli się na 5 części:

PODZIAŁ ŻOŁĄDKA, rak żołądkaRys :www.wikipedia.pl

Pierwsze 3 części żołądka (dławica, dno i ciało) są czasami nazywane bliższym żołądkiem . Niektóre komórki w tych częściach żołądka wytwarzają kwas i pepsynę (enzym trawienny), części soków żołądkowych, które pomagają trawić pokarm. Tworzą także białko zwane wewnętrznym czynnikiem , który organizm potrzebuje do wchłaniania witaminy B12.

Dolne 2 części (antrum i odźwiernik) nazywane są dystalnym żołądkiem Żołądek ma 2 krzywe, które tworzą jego wewnętrzną i zewnętrzną granicę. Nazywa się je odpowiednio mniejszą krzywizną i większą krzywizną . Inne narządy obok żołądka obejmują okrężnicę, wątrobę, śledzionę, jelito cienkie i trzustkę.

Ściana żołądka ma 5 warstw:

 • Najbardziej wewnętrzną warstwą jest błona śluzowa. Tu powstaje kwas żołądkowy i enzymy trawienne. Większość nowotworów żołądka zaczyna się w tej warstwie.
 • Dalej jest warstwa podtrzymująca o nazwie podśluzówka.
 • Poza tym jest muscularis propria, gruba warstwa mięśni, która porusza się i miesza zawartość żołądka.
 • Zewnętrzne 2 warstw, subserosa i zewnętrzna błona surowicza. 

Warstwy są ważne w określaniu stadium nowotworu oraz w pomaganiu w określeniu prognozy osoby. Gdy nowotwór wyrasta z błony śluzowej na głębsze warstwy, stadium staje się bardziej zaawansowane, a rokowanie nie jest tak dobre.

Co to jest rak żołądka?

Rak żołądka charakteryzuje się wzrostem komórek nowotworowych w wyściółce żołądka . Ten rodzaj raka jest trudny do zdiagnozowania, ponieważ większość ludzi zwykle nie wykazuje objawów we wcześniejszych stadiach.Podczas gdy rak żołądka jest stosunkowo rzadki w porównaniu z innymi rodzajami raka, jednym z największych niebezpieczeństw tej choroby jest trudność w diagnozowaniu tego nowotworu. Ponieważ rak żołądka zwykle nie powoduje żadnych wczesnych objawów, często pozostaje niezdiagnozowany, dopóki nie rozprzestrzeni się na inne części ciała. To sprawia, że ​​trudniej jest je leczyć.

Rodzaje nowotworów żołądka

Rak gruczołowy

Większość (około 90% do 95%) raków żołądka to gruczolakoraki. Rak żołądka prawie zawsze jest gruczolakorakiem. Raki te rozwijają się z komórek tworzących wewnętrzną podszewkę żołądka (błona śluzowa).

Chłoniak

Są to nowotwory tkanki układu odpornościowego, które czasami znajdują się w ścianie żołądka. Leczenie i perspektywy zależą od rodzaju chłoniaka.

Guz zrostowy żołądkowo-jelitowy (GIST)

Te rzadkie nowotwory zaczynają się w bardzo wczesnych formach komórek w ścianie żołądka zwanych komórkami śródmiąższowymi Cajala. Niektóre z tych guzów są nienowotworowe (łagodne); inne są rakowe. Chociaż GIST można znaleźć w dowolnym miejscu przewodu pokarmowego, większość znajduje się w żołądku.

Rakowiak

Guzy te rozpoczynają się w komórkach hormonalnych żołądka. Większość tych nowotworów nie rozprzestrzenia się na inne narządy.

Inne nowotwory

Inne rodzaje nowotworów, takie jak rak płaskonabłonkowy, rak drobnokomórkowy i mięsak gładkokomórkowy, również mogą rozpoczynać się w żołądku, ale te nowotwory występują bardzo rzadko.

Ważne badania nad rakiem żołądka są prowadzone w wielu szpitalach uniwersyteckich, centrach medycznych i innych instytucjach na całym świecie. Naukowcy uczą się więcej o tym, co powoduje chorobę i jak najlepiej ją leczyć.

Gradacja

Istnieje kilka stadiów raka żołądka. Im wyższy stopień, tym bardziej zaawansowany jest rak i tym mniejsze szanse przeżycia.

Należą do nich :

 • Stadium 0:Wysoce nieprawidłowe komórki przedrakowe są obecne w błonie śluzowej, ale nie rozprzestrzenią się na inne warstwy żołądka lub pobliskie węzły chłonne.
 • Etap IA:Rak został przeniesiony do jednej z kolejnych warstw żołądka, takich jak podśluzówka, ale nie w pobliżu węzłów chłonnych.
 • Stadium IB:Rak został przeniesiony do jednej z kolejnych warstw żołądka i do jednego lub dwóch pobliskich węzłów chłonnych.
 • Stadium IIA:Rak przekształcił się w jeszcze głębszą warstwę i może rozprzestrzenić się na jeden lub dwa węzły chłonne. Jeśli guz urósł wystarczająco głęboko, może nie potrzebować rozprzestrzeniania się, aby kwalifikować się jako rak IIA.
 • Stadium IIB:Guz może nie koniecznie rozprzestrzeniać się tak głęboko jak rak żołądka stopnia IIA, ale rozprzestrzenił się na większą liczbę węzłów chłonnych, czasami nawet do 15.
 • Etap IIIA: Natym etapie rak rozprzestrzenia się na głębszą warstwę i do 15 węzłów chłonnych lub zaczyna rosnąć przez ścianę żołądka i rozprzestrzenia się do mniejszej liczby węzłów chłonnych. Zaczęło również docierać do pobliskich narządów i struktur.
 • Etap IIIB:Rak nie urósł tak głęboko jak rak żołądka IIIA, ale rozprzestrzenił się na ponad 16 węzłów chłonnych. Zaczęło docierać do pobliskich narządów i struktur.
 • Stadium IIIC:Rak rozwinął się przez większość warstw żołądka i rozprzestrzenił się do ponad 16 węzłów chłonnych lub rozprzestrzenił się na pobliskie narządy i struktury oraz do 15 węzłów chłonnych.
 • Etap IV:Rak rozprzestrzenił się na odległe miejsca. Jednak może, ale nie musi, rozprzestrzenić się na pobliskie węzły chłonne.

Chociaż nie jest to wyczerpująca lista kryteriów stosowanych w kategoryzacji nowotworów żołądka, zapewnia ona obraz tego, w jaki sposób onkolog oceni rozwój nowotworu.

Objawy raka żołądka

Wczesne stadium raka żołądka rzadko powoduje objawy. Jest to jeden z powodów, dla których rak żołądka jest tak trudny do wykrycia wcześnie. Oznaki i objawy raka żołądka mogą obejmować:

 • Słaby apetyt
 • Utrata masy ciała (bez wysiłku)
 • Ból brzucha
 • Nieznaczny dyskomfort w jamie brzusznej, zwykle powyżej pępka
 • Poczucie pełności w górnej części brzucha po zjedzeniu małego posiłku
 • Zgaga lub niestrawność
 • Nudności
 • Wymioty, z krwią lub bez niej
 • Obrzęk lub gromadzenie się płynu w jamie brzusznej
 • Krew w stolcu
 • Niska liczba czerwonych krwinek (niedokrwistość)

Większość z tych objawów jest bardziej prawdopodobna z powodu innych przyczyn niż rak, takich jak wirus żołądka lub wrzód. Mogą również wystąpić z innymi rodzajami raka. Ale ludzie, którzy mają którykolwiek z tych problemów, zwłaszcza jeśli nie odejdą lub się pogorszą, powinni skontaktować się z lekarzem, aby znaleźć przyczynę i leczyć.

Czynniki ryzyka

Czynnikiem ryzyka jest wszystko, co wpływa na szanse zachorowania na raka. Różne raki mają różne czynniki ryzyka. Niektóre czynniki ryzyka, takie jak palenie, mogą zostać zmienione. Inne, takie jak wiek lub historia rodziny, nie mogą zostać zmienione. Ale posiadanie czynnika ryzyka, a nawet kilku czynników ryzyka, nie oznacza, że ​​dostaniesz chorobę. I wiele osób, które chorują, może mieć niewiele lub nie ma znanych czynników ryzyka.

 • Płeć – Rak żołądka występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet
 • Wiek –  Występuje ostry wzrost częstości występowania raka żołądka u osób w wieku powyżej 50 lat.
 • Infekcja Helicobacter pylori – Zakażenie bakteriami Helicobacter pylori ( H pylori ) wydaje się być główną przyczyną raka żołądka , zwłaszcza raka w dolnej (dystalnej) części żołądka. Długotrwałe zakażenie żołądka tym drobnoustrojem może prowadzić do stanu zapalnego (zwanego przewlekłym atroficznym zapaleniem żołądka ) i przedrakowych zmian wewnętrznej wyściółki żołądka.
 • Chłoniak żołądka – U osób, u których występował określony typ chłoniaka żołądka, określany jako chłoniak związany z błoną śluzową (MALT), występuje zwiększone ryzyko zachorowania na gruczolakoraka żołądka. Jest tak prawdopodobnie dlatego, że chłoniak MALT w żołądku jest spowodowany zakażeniem bakteriami H pylori .
 • Dieta – Zwiększone ryzyko zachorowania na raka żołądka obserwuje się u osób, które mają duże ilości wędzonej żywności, solonej ryby i mięsa oraz marynowanych warzyw. Azotany są substancjami powszechnie występującymi w peklowanych mięsach. Mogą być przekształcane przez pewne bakterie, takie jak H pylori , w związki, które, jak wykazano, powodują raka żołądka u zwierząt laboratoryjnych.
 • Używanie tytoniu – Palenie zwiększa ryzyko raka żołądka, szczególnie w przypadku raka górnej części żołądka w pobliżu przełyku. Częstość występowania raka żołądka jest około dwukrotnie większa u palaczy.
 • Nadwaga lub otyłość – Nadwaga lub otyłość jest prawdopodobną przyczyną raka krtani (górnej części brzucha najbliżej przełyku), ale siła tego połączenia nie jest jeszcze jasna.
 • Poprzednia operacja żołądka – Rak żołądka jest bardziej prawdopodobny u ludzi, którzy usunęli część żołądka w celu leczenia chorób nienowotworowych, takich jak wrzody. Może to być spowodowane tym, że żołądek wytwarza mniej kwasu, co pozwala na obecność większej ilości bakterii produkujących azotyn. Refluks (zapas) żółci z jelita cienkiego do żołądka po operacji może również zwiększać ryzyko. Raki te zwykle rozwijają się wiele lat po operacji.
 • Choroba Menetriera (gastropatia przerostowa) – W tym stanie nadmierny wzrost wyściółki żołądka powoduje duże fałdy w wyściółce i prowadzi do niskiego poziomu kwasu żołądkowego. Ponieważ choroba ta występuje bardzo rzadko, nie wiadomo dokładnie, jak bardzo zwiększa to ryzyko raka żołądka.
 • Krew typu A – Grupy grupy krwi odnoszą się do pewnych substancji, które normalnie występują na powierzchni czerwonych krwinek i niektórych innych typów komórek. Grupy te są ważne w dopasowaniu krwi do transfuzji. Z nieznanych przyczyn osoby z krwią typu A mają większe ryzyko zachorowania na raka żołądka.

Zapobieganie

Nie jest jasne, co powoduje połączenie żołądkowo-przełykowe lub rak żołądka, więc nie ma sposobu, aby temu zapobiec. Możesz jednak podjąć kroki, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka żołądkowo-przełykowego i raka żołądka, wprowadzając niewielkie zmiany w codziennym życiu. Na przykład spróbuj:

 • Ćwiczenie. Regularne ćwiczenia są związane ze zmniejszonym ryzykiem raka żołądka. Spróbuj dopasować aktywność fizyczną do swojego dnia przez większość dni w tygodniu.
 • Zjedz więcej owoców i warzyw. Staraj się codziennie dodawać do diety więcej owoców i warzyw. Wybierz szeroką gamę kolorowych owoców i warzyw.
 • Zmniejsz ilość słonych i wędzonych pokarmów, które jesz. Chroń swój żołądek poprzez ograniczenie tych pokarmów.
 • Przestań palić. Jeśli palisz, przestań. Jeśli nie palisz, nie zaczynaj. Palenie zwiększa ryzyko raka żołądka, a także wielu innych rodzajów raka. Rzucenie palenia może być bardzo trudne, dlatego poproś lekarza o pomoc.
 • Zapytaj swojego lekarza o ryzyko połączenia żołądkowo-przełykowego lub raka żołądka. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz zwiększone ryzyko raka żołądkowo-przełykowego lub raka żołądka. Razem możesz rozważyć okresową endoskopię w poszukiwaniu oznak raka żołądka.

Perspektywy

Perspektywa po otrzymaniu diagnozy raka żołądka jest ogólnie słaba.

Spośród wszystkich osób z rakiem żołądka:

 • 42 na 100 osób (42%) będzie żyć przez co najmniej rok po postawieniu diagnozy
 • 19 na 100 osób (19%) będzie żyć przez co najmniej pięć lat po postawieniu diagnozy
 • 15 na 100 osób (15%) będzie żyć przez co najmniej 10 lat po postawieniu diagnozy

Testy na raka żołądka

Górna endoskopia

Jest głównym testem stosowanym do stwierdzenia raka żołądka. Może być stosowany, gdy ktoś ma określone czynniki ryzyka lub gdy objawy sugerują, że ta choroba może występować.

Podczas tego testu lekarz przechodzi przez endoskop, który jest cienką, elastyczną, oświetloną rurką z małą kamerą wideo na końcu, w głąb gardła. To pozwala lekarzowi zobaczyć podszewkę przełyku, żołądka i pierwszą część jelita cienkiego. Jeśli widoczne są nieprawidłowe obszary, biopsje (próbki tkanek) można pobrać za pomocą instrumentów przepuszczonych przez endoskop. Próbki tkanek są wysyłane do laboratorium, gdzie są oglądane za pomocą mikroskopu, aby zobaczyć, czy rak jest obecny.

Widoczny przez endoskop, rak żołądka może wyglądać jak wrzód, masa w kształcie grzybka lub wystająca, lub rozproszone, płaskie, pogrubione obszary błony śluzowej znane jako liszkowate plastiki . Niestety, nowotwory żołądka w dziedzicznym rozlanym raku żołądka często nie są widoczne podczas endoskopii.

Endoskopię można również wykorzystać jako część specjalnego badania obrazowego, znanego jako ultrasonografia endoskopowa, opisanego poniżej.

Ten test jest zwykle wykonywany po podaniu leków, które spowodują senność (sedacja). Jeśli zastosujesz sedację, prawdopodobnie będziesz potrzebować kogoś, kto zabierze Cię do domu.

USG endoskopowe

Ultradźwięki używają fal dźwiękowych do produkcji obrazów narządów, takich jak żołądek. Podczas standardowej ultrasonografii na skórze umieszcza się sondę w kształcie różdżki zwaną przetwornikiem. Emituje fale dźwiękowe i wykrywa echa, odbijając się od narządów wewnętrznych. Wzorzec ech jest przetwarzany przez komputer w celu uzyskania czarno-białego obrazu na ekranie.

W ultrasonografii endoskopowej (EUS) na końcówce endoskopu umieszczony jest mały przetwornik. Kiedy jesteś uspokojony, endoskop jest przekazywany do gardła i do żołądka. Dzięki temu przetwornik może spoczywać bezpośrednio na ścianie żołądka, gdzie znajduje się rak. Lekarze mogą patrzeć na warstwy ściany żołądka, a także pobliskie węzły chłonne i inne struktury znajdujące się tuż poza żołądkiem. Jakość obrazu jest lepsza niż w przypadku standardowego USG ze względu na krótszą odległość, jaką muszą pokonać fale dźwiękowe.

EUS jest najbardziej przydatny w ocenie, jak daleko rak mógł rozprzestrzenić się w ścianie żołądka, w pobliskich tkankach i pobliskich węzłach chłonnych. Można go również użyć do prowadzenia igły w podejrzanym obszarze, aby pobrać próbkę tkanki (biopsja igły prowadzona przez EUS).

Biopsja

Twój lekarz może podejrzewać raka, jeśli na endoskopii lub w badaniu obrazowym pojawi się nienormalnie wyglądający obszar, ale jedynym sposobem, aby stwierdzić, czy rzeczywiście jest rak, jest wykonanie biopsji . Podczas biopsji lekarz usuwa próbkę nieprawidłowego obszaru.

Biopsje do sprawdzania raka żołądka są najczęściej uzyskiwane podczas górnej endoskopii. Jeśli podczas endoskopii lekarz zauważy jakieś nieprawidłowe obszary w wyściółce żołądka, instrumenty mogą być przekazywane do endoskopu w celu ich biopsji.

Niektóre nowotwory żołądka znajdują się głęboko w ścianie żołądka, co może utrudnić wykonanie biopsji za pomocą standardowej endoskopii. Jeśli lekarz podejrzewa, że ​​rak może znajdować się głębiej w ścianie żołądka, można zastosować ultrasonografię endoskopową, aby przeprowadzić cienką, wydrążoną igłę w ścianę żołądka, aby pobrać próbkę z biopsji.

Biopsje można również pobrać z obszarów możliwego rozprzestrzeniania się raka, takich jak pobliskie węzły chłonne lub podejrzane obszary w innych częściach ciała.

Testy obrazowania

Testy obrazowania wykorzystują promieniowanie rentgenowskie, pola magnetyczne, fale dźwiękowe lub substancje radioaktywne do tworzenia obrazów wnętrza twojego ciała. Testy obrazowania mogą być wykonywane z wielu powodów, w tym:

 • Aby dowiedzieć się, czy podejrzane obszary mogą być rakowe
 • Aby dowiedzieć się, jak daleko rozprzestrzenił się rak
 • Aby pomóc w ustaleniu, czy leczenie było skuteczne
Laparoskopia

Jeśli ta procedura zostanie wykonana, zwykle jest to już po stwierdzeniu raka żołądka. Chociaż skany TK lub MRI mogą tworzyć szczegółowe obrazy wnętrza ciała, mogą one ominąć niektóre guzy, szczególnie bardzo małe guzy. Lekarze mogą wykonać laparoskopię przed jakąkolwiek inną operacją, aby potwierdzić, że rak jest nadal tylko w żołądku i można go całkowicie usunąć za pomocą operacji. Można to również zrobić przed chemioterapią i / lub radioterapią, jeśli planuje się to przed zabiegiem chirurgicznym.

Tę procedurę wykonuje się w sali operacyjnej, w której pacjent jest poddawany znieczuleniu ogólnym (w głębokim śnie). Laparoskop (cienka, elastyczna rurka) jest wprowadzany przez mały chirurgiczny otwór po stronie pacjenta. Na końcu laparoskopu ma małą kamerę wideo, która wysyła zdjęcia wnętrza jamy brzusznej na ekran telewizora. Lekarze mogą dokładnie przyjrzeć się powierzchniom narządów i pobliskich węzłów chłonnych, a nawet pobrać małe próbki tkanek. Jeśli nie wygląda na to, że rak się rozprzestrzenił, czasami lekarz „myje” brzuch solą fizjologiczną (słoną wodą), co nazywa się płukaniem otrzewnowym . Następnie płyn usuwa się i sprawdza, czy zawiera komórki rakowe. Jeśli tak, rak rozprzestrzenił się, nawet jeśli rozprzestrzeniania się nie można było zobaczyć.

Czasami laparoskopię łączy się z ultradźwiękami, aby uzyskać lepszy obraz raka.

Testy laboratoryjne

Szukając objawów raka żołądka, lekarz może zlecić wykonanie badania krwi zwanego pełną morfologią krwi (CBC) w celu wykrycia niedokrwistości (która może być spowodowana krwawieniem z raka w żołądku). Badanie krwi utajonej w kale może być wykonane w celu znalezienia krwi w kale, której nie widać gołym okiem.

Lekarz może zalecić inne badania, jeśli zostanie wykryty rak, zwłaszcza jeśli zamierzasz poddać się operacji. Na przykład, badania krwi zostaną wykonane, aby upewnić się, że twoje funkcje wątroby i nerek są prawidłowe i że twoja krew skrzepywa się normalnie. Jeśli planujesz operację lub masz zamiar kupić leki, które mogą wpływać na serce, możesz mieć również elektrokardiogram (EKG) i badanie echokardiograficzne (USG serca), aby upewnić się, że twoje serce dobrze funkcjonuje.

Leczenie

Chirurgia

Celem chirurga jest usunięcie raka żołądka z ciała, jak również margines zdrowej tkanki. Jest to konieczne, aby upewnić się, że żadne komórki nowotworowe nie pozostaną w tyle.

Przykłady obejmują:

 • Usuwanie nowotworów z wyściółki żołądka we wczesnym stadium raka: chirurg użyje endoskopii do usunięcia bardzo małych guzów, które są ograniczone do wewnętrznej warstwy żołądka. Nazywa się to endoskopową resekcją błony śluzowej.
 • Podsumowa gastrektomia: Część żołądka zostaje usunięta chirurgicznie.
 • Całkowite wycięcie żołądka: Cały żołądek zostaje usunięty chirurgicznie.

Operacje brzuszne są znaczącymi zabiegami i mogą wymagać przedłużonego czasu na odpoczynek. Ludzie mogą zostać w szpitalu przez 2 tygodnie po zabiegu, następnie rozpoczyna na się proces kilku tygodni zdrowienia w domu.

Radioterapia

W radioterapii promienie energetyczne są wykorzystywane do celowania i niszczenia komórek nowotworowych. Ten rodzaj terapii nie jest powszechnie stosowany w leczeniu raka żołądka z powodu ryzyka uszkodzenia innych pobliskich narządów. Jednakże, jeśli rak jest zaawansowany lub powoduje poważne objawy, takie jak krwawienie lub silny ból, terapia radiologiczna jest opcją.

Promieniowanie neoadjuwantowe

Promieniowanie neoadjuwantowe odnosi się do stosowania radioterapii przed zabiegiem chirurgicznym, aby guzy były mniejsze, aby można je było łatwiej usunąć.

Promieniowanie adjuwantowe

Promieniowanie adiuwantowe to radioterapia stosowana po operacji. Celem jest zabicie wszelkich pozostałych komórek nowotworowych w żołądku.

W wyniku poddawania się radioterapii, ludzie mogą odczuwać niestrawność, nudności, wymioty i biegunkę.

Chemoterapia

Chemioterapia to specjalistyczny lek, który stosuje się, aby powstrzymać szybko rosnące komórki rakowe przed dzieleniem się i namnażaniem. Leki te są znane jako leki cytotoksyczne. Lek podróżuje po ciele pacjenta i atakuje komórki nowotworowe w pierwotnym miejscu raka i w innych regionach, w których występują przerzuty.

Neoadjuwantowa chemioterapia

Chemioterapię neoadjuwantową podaje się przed zabiegiem chirurgicznym w celu zmniejszenia guza, aby można go było łatwiej usunąć.

Chemioterapia uzupełniająca

Chemioterapia adjuwantowa jest podawana po zabiegu chirurgicznym w celu zniszczenia wszelkich komórek rakowych, które mogły pozostać w organizmie. Chemioterapia może być preferowaną metodą leczenia niektórych typów raka żołądka, w tym nowotworów zrębu żołądkowo-jelitowego i chłoniaka żołądka .

Badania kliniczne

Są to eksperymentalne terapie, które mogą wypróbowywać nowe leki lub wykorzystywać istniejące terapie w nowatorski sposób. Pacjenci mogą chcieć wziąć udział w niektórych z najnowszych terapii. Ważne jest, aby pamiętać, że badania kliniczne są eksperymentalne i w żaden sposób nie gwarantują wyleczenia raka żołądka.

Pacjenci powinni dokładnie omówić tę opcję z lekarzem i rodziną i pamiętać, że takie terapie mają wiele niewiadomych, na przykład badacze mogą nie być pewni jakie skutki uboczne mogą doświadczyć uczestnicy.