Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Jak rozmawiać z osobą chorą na raka?

Jak rozmawiać z osobą chorą na raka?

Jak rozmawiać z osobą chorą na raka?

Może być trudno wiedzieć, co powiedzieć komuś, kto zachorował na raka. Jeśli nie byłeś w tej sytuacji, nie możesz zrozumieć, jak to jest. Nie jesteś jedyną osobą, która nie wie jak rozmawiać z osobą chorą. Wiele osób mówi niewłaściwe rzeczy, nie zdając sobie nawet z tego sprawy. Często robimy wszystko, co w naszej mocy, ale nasze wysiłki wciąż są niewystarczające. Jak znaleźć odpowiednie słowa, aby porozmawiać z osobą chorą na raka?

Do niedawna ludzie mówili szeptem o raku. Dzisiaj, pomimo powszechności choroby, postępów w leczeniu i rosnących wskaźników przeżycia, wiele osób nadal nie wie, jak rozmawiać z chorym. Osoby, które przeżyły raka, często mówią o podobnych, niezręcznych spotkaniach i komentarzach osób o dobrych intencjach. Aby uniknąć takich sytuacji, przygotowaliśmy dla Was poradnik zasad postępowania w komunikacji ze społecznością nowotworową. Ponieważ każda osoba doświadcza raka w różny sposób, jedno podejście niekoniecznie działa na każdego. Informacje te, służą więc jako punkt wyjściowy do tego, jak rozmawiać z osobą chorą na raka.

Wskazówki dotyczące rozmowy z osobą chorą na raka

Nie unikaj chorego

Jednym z najczęściej popełnianych błędów, jest unikanie osoby chorej – kontaktu, rozmowy. Powodem tego, jest najczęściej bezsilność i niewiedza, w jaki sposób powinni się zachować. Jest to najgorsze, co można zrobić. Nie dość, że osoba chora musi poradzić sobie z diagnozą, to jeszcze z izolacją i samotnością. Możesz mówić: “Jestem do Twojej dyspozycji”, “Przejdziemy przez to razem”, “Nie wiem co powiedzieć, ale chcę, abyś wiedział, że mnie to interesuje”, “Przykro mi słyszeć, że przez to przechodzisz”. Pozostań w kontakcie z chorym!

Pomyśl, zanim coś powiesz

Twoje słowa i działania, mogą być potężne. Jeden nieodpowiedni komentarz może natychmiast cofnąć czyjś pozytywny nastrój. Nie bądź zbyt poważny ani żałosny. Spróbuj sobie wyobrazić siebie, gdybyś był w takiej sytuacji. Co chciałbyś od tej osoby usłyszeć? Będą to inne słowa w zależności od Waszej relacji. Czy jesteś przyjacielem, rodziną, współpracownikiem, czy szefem. Pamiętaj – masz sobie jedynie wyobrazić, lecz nigdy nie mówić: “Wiem/wyobrażam sobie jak się czujesz”.

Podążaj jego tropem

Podążaj jego tropem – Pozwól osobie chorej nadać ton temu, o czym i jak chce rozmawiać. Nie zawsze musi to być rak. Osoby chore często chcą czuć się normalnie, jak to możliwe. Powiedz mu o czymś zabawnym, co się wydarzyło. Jeżeli tego chce, pozwól jej mówić o chorobie – zachowaj zrozumienie i wsparcie.

Nie narzekaj

Unikaj mówienia o swoim bólu głowy, pleców itp. Jakkolwiek źle się czujesz on lub ona czuje się prawdopodobnie gorzej i może nie być zainteresowany słuchaniem o tym, jak ciężkie jest to w Twoim życiu. Nie stawiaj osoby chorej na raka w sytuacji, w której musiałaby Cię pocieszać.

Wysłuchaj

Czasami po prostu słuchanie – prawdziwe słuchanie – jest najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić. Niech osoba z rakiem mówi bez przerywania. Nie musisz znać odpowiedzi, złotej rady – tylko serce. Możesz zwyczajnie zapytać: “Chcesz pogadać?”. On lub ona może również nie chcieć rozmawiać, a posiedzieć w ciszy. W porządku jest siedzieć w milczeniu.

Nie minimalizuj jego/jej doświadczenia

Staraj się nie mówić: “Nie martw się, wszystko będzie dobrze” – nie wiesz tego! Zamiast tego możesz powiedzieć: “Mam nadzieję, że będzie dobrze”. Pozostaw otwarte drzwi do komunikacji, aby osoba chora na raka mogła mówić otwarcie o swoim samopoczuciu i obawach.

Nie bądź nachalny

Niech to osoba chora zdecyduje, jakich informacji chce Ci udzielić. Bądź nienachalny nie dopytując ciągle o szczegóły lub jakiekolwiek informacje osobiste zwłaszcza, jeżeli przed chorobą nie byliście tak blisko.

Nie mów co ma robić

 Choremu nie próbuj mówić, co ma myśleć, czuć lub robić, ponieważ nie wiesz, przez co przechodzi. Nie sugeruj alternatywnych form leczenia, zdrowszego stylu życia itp. i nie mów, że musi być pozytywny, to może wywołać jedynie frustrację i poczucie winy.

Powstrzymaj się od oceny

Powstrzymaj się od komentarzy na temat wyglądu osoby chorej, szczególnie jeśli są negatywne. Nie potrzebuje wskazywania utraty swojej wagi czy włosów. Jeżeli chcesz coś skomentować, to jedynie pozytywne zmiany, jak: “wyglądasz silniej/pięknie” – o ile to jest prawda.

Unikaj porównań

Każda historia choroby jest inna i każdy pacjent znosi ją na swój sposób. Nie ujawniaj prywatnych problemów medycznych innych osób, które znasz. Nie mów o swoim przyjacielu z rakiem, który nie opuścił dnia pracy, podczas terapii. Unikaj mówienia o szansach lub przyjmowania założeń dotyczących rokowania. Pozwól osobie chorej być takim, jak chce.

Pokaż, że Ci zależy

Pokaż osobie z rakiem, że nadal są potrzebne i kochane. Przytul ją, zaskocz wizytą z niespodziewanym koktajlem, książką lub muzyką. Zaoferuj pomoc, taką jak gotowanie, opieka nad zwierzętami, czy prowadzenie innych spraw. Bądź konkretny pytając: “W którym dniu mogę przynieść Ci obiad?” Oferuj pomoc tylko wtedy, gdy zamierzasz to zrobić i nie oczekujesz niczego w zamian.