Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Jak wspierać dziecko chore na raka?

Jak wspierać dziecko chore na raka?

Jak wspierać dziecko chore na raka?

Gdy diagnoza raka dotyczy dziecka, życie rodziców wywraca się do góry nogami. Zrozumiałe jest, że poczujesz się zmartwiony i zestresowany. Będziesz martwić się, że Twoje dziecko będzie cierpieć, a Twoje życie rodzinne zostanie całkowicie zakłócone. Możesz również czuć strach, czy Twoje dziecko przeżyje. Kiedy po raz pierwszy usłyszysz diagnozę, możesz poczuć się odrętwiały, zdezorientowany, niezdolny do zrozumienia i zapamiętania informacji na temat diagnozy lub leczenia. Możesz czuć się przytłoczony bolesnymi i silnymi emocjami. To wszystko jest zrozumiałe i masz to tego prawo, jednak pamiętaj, że Twoje dziecko potrzebuje Ciebie teraz jeszcze bardziej niż zwykle. Sprawdź, jak wspierać dziecko chore na raka.

Rozmowa z dzieckiem na temat choroby

Przed rozmową ze swoim dzieckiem, zdobądź jak najwięcej niezbędnych informacji o chorobie, oraz leczeniu. Porozmawiaj z lekarzem, zadając mu wszystkie nurtujące Cię pytania. Możesz zasięgnąć wiedzy z internetu, jednak pamiętaj, żeby czerpać ją jedynie z wiarygodnych źródeł, takich jak Fundacja W Związku Z Rakiem. Pamiętaj, aby powiedzieć dziecku prawdę, jednak zgodnie z jego wiekiem i nie strasząc go. Twoje dziecko zna Cię idealnie i wiele wyczyta z Twojego głosu oraz z Twojej Twarzy, staraj się więc zachować spokój. Pracuj nad tym, aby być łagodnym, otwartym i uczciwym, aby czuło ono Twoje wsparcie, ufało i zwierzało się Tobie.

Kilka sugestii dotyczących tego, jak wspierać dziecko chore na raka według wieku:

Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż rok

  Uspokajaj swoje maleństwo, weź je na rączki i delikatnie dotykaj. W tym wieku kontakt ze skórą jest bardzo ważny. Przynieś do szpitala znajome rzeczy z domu, takie jak ulubione zabawki czy kocyk. Mów do niego, bądź śpiewaj – Twój głos jest dla niego kojący. Staraj się w miarę możliwości, utrzymywać rutynowe czynności, takie jak karmienie czy sen.

Jeśli Twoje dziecko ma od 1 do 2 lat

 Malutkie dzieci rozumieją rzeczy, które mogą zobaczyć, bądź dotknąć. Lubią się bawić, więc znajdź bezpieczne sposoby, aby pozwolić mu na to. Dzieci w tym wieku lubią również dokonywać wyborów, daj mu taką możliwość, gdy takowa tylko istnieje, jak choćby wybór naklejki czy książeczki, którą mu przeczytasz. Zawsze uprzedzaj je przed czasem, gdy coś może je boleć. Jeżeli nie będziesz tego przestrzegać, Twoje dziecko może zacząć się lękać i niepokoić.

Jeśli Twoje dziecko ma od 3 do 5 lat

 Aby pomóc dziecku lepiej zrozumieć jego leczenie, przed zabiegami, zapytaj lekarza bądź pielęgniarkę, czy może on ówcześnie dotknąć narzędzi czy maszyny, takie jak rurki, czy bandaże. Podobnie jak z mniejszymi maleństwami, uprzedź swoje dziecko, jeżeli coś może go boleć. Staraj się rozpraszać jego uwagę, czytając mu ulubioną bajkę, zabawę pacynkami, czy podając mu ulubioną zabawkę.

Jeśli Twoje dziecko ma od 6 do 12 lat

 Starsze dzieci rozumieją, że leki i leczenie pomaga w walce z chorobą. Są w stanie współpracować, jednak muszą wiedzieć, czego się spodziewać. Dzieci w tym wieku zadają wiele pytań, bądź więc gotów, aby na nie odpowiedzieć, lub spróbujcie razem znaleźć odpowiedź. Relacje są dla niego bardzo ważne, jeżeli to możliwe pozwól i pomóż mu, pozostać w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi.

Jeżeli Twoje dziecko jest nastolatkiem

 Nastolatki koncentrują się na tym, jak bardzo rak zmienia ich życie – ich przyjaźnie, ich wygląd i wykonywane czynności. Mogą być przestraszeni i źli, jak bardzo rak odizolował ich od życia sprzed choroby. Poszukaj sposobu, aby pomóc swojemu dziecku pozostać w kontakcie z przyjaciółmi. Jeżeli tego potrzebuje, daj mu trochę przestrzeni i wolności, którą miał przed diagnozą oraz włącz go, w podejmowanie decyzji dotyczące leczenia.

Pytania, jakie możesz usłyszeć od swojego dziecka

Wspierać dziecko chore na raka, to również odpowiadać na jego pytania pełne obaw i zwątpień. Możesz porozmawiać z lekarzem bądź terapeutą, o tym jak rozmawiać z dzieckiem o chorobie. Przedstawiamy kilka pomocnych sugestii:

Czym jest rak?

Rozmawiając z dzieckiem o chorobie, zacznij od prostych słów i pojęć. Wyjaśnij, że rak nie jest zakaźny – że nie jest chorobą, którą można się zarazić od kogoś, lub przekazać komuś. Małe dzieci mogą zrozumieć, że mają guz, który powoduje, że chorują lub, że ich krew nie działa tak, jak powinna. Starsze rozumieją już znacznie więcej, możesz mu więc wyjaśnić dokładniej, w zależności od rodzaju nowotworu.

Dlaczego zachorowałem na raka?

Niektóre dzieci mogą myśleć, że zrobiły coś złego, co wywołało chorobę. Inne po prostu zastanawiają się, dlaczego zachorowały. Powiedz mu, że nic – ani nikt inny – nie spowodowało jego choroby, a lekarze pracują nad tym, aby dowiedzieć się, co powoduje raka u dzieci.

“Nie wiem. Nawet lekarze dokładnie nie wiedzą, dlaczego niektóre dzieci chorują na raka a inne nie. Wiemy, że nie zrobiłeś nic złego, że nie złapałeś tego od nikogo, ani że nikogo nie zarazisz.”

Czy ja wyzdrowieje?

Dzieci chore na raka mogą być przerażone swoją chorobą, przebywaniem w szpitalu, czy ciągłymi wizytami lekarskimi. Mogły również słyszeć o osobie, która zmarła na raka, co dodatkowo pogłębia ich obawę o to, czy przeżyją. Możesz powiedzieć swojemu dziecku, że rak jest poważną chorobą, jednak jego lekarze i pielęgniarki, prowadzą terapię, która pomogła wrócić do zdrowia innym dzieciom. Powiedz, że wspólnie robicie wszystko, aby pomóc mu jak najszybciej, wrócić do zdrowia.

Jak będę się czuł, podczas leczenia?

Dzieci chore na raka zastanawiają się, jak będą się czuć podczas leczenia. Widząc innych pacjentów, którzy są słabi, wypadły im włosy, ich obawy mogą się pogłębiać. Porozmawiaj z lekarzem swojego dziecka, jak jego leczenie wpłynie na jego wygląd oraz samopoczucie, abyś mógł przygotować odpowiedź. Możesz powiedzieć swojemu dziecku, że to, że coś wpływa na jednego pacjenta z tym samym typem choroby, nie oznacza, że tak samo zareaguje drugi. Wyjaśnij czego może się spodziewać, oraz zapewnij, że będziesz współpracować z lekarzami, aby czuł się możliwie jak najlepiej.

Pomoc w radzeniu sobie ze zmianami

Leczenie wprowadza wiele zmian w życiu i perspektywach dziecka. Możesz wspierać dziecko chore na raka, pozwalając mu żyć tak normalnie jak to tylko możliwe. Porozmawiaj z zespołem opieki zdrowotnej, aby dowiedzieć się, jakie zmiany mogą wystąpić u Twojego dziecka, abyś mógł się wcześniej przygotować.

Zmiany w wyglądzie

Dzieci mogą być wrażliwe na to, jak wyglądają i jak reagują na nie inni. Oto kilka sposobów, aby pomóc dziecku:

  • Przygotuj się na wypadanie włosów – Jeśli zabieg spowoduje wypadnięcie włosów Twojego dziecka, pozwól mu wybrać chustę i/lub perukę przed czasem.
  • Bądź świadomy o zmianie masy ciała i innych fizycznych zmianachNiektóre zabiegi mogą powodować utratę wagi, a inne mogą powodować przyrost wagi. Zasięgnij porady lekarza, aby wiedzieć, czego się spodziewać i jak pomóc dziecku przygotować się i poradzić sobie z fizycznymi zmianami.
Reakcja otoczenia

Pamiętaj, aby przygotować dziecko chore na raka, na różne reakcje otoczenia. Czasami ludzie będą wpatrywać się, mylić płeć dziecka lub zadawać osobiste pytania. Porozmawiaj z dzieckiem i wymyśl, jakie podejście powinien przyjąć. Twoje dziecko może odpowiedzieć lub zignorować komentarze.

Zmiany w przyjaźni

Przyjaźnie Twojego dziecka są testowane i mogą ulec zmianie podczas długiej i poważnej choroby. Czasami może się wydawać, że dawni przyjaciele Twojego dziecka nie są już „dla nich”, bądź że już ich to nie obchodzi. Może pomóc, jeśli Twoje dziecko zrobi pierwszy krok i skontaktuje się z przyjaciółmi, ponieważ te, mogą myśleć, że nie powinni teraz go niepokoić. Dobrą wiadomością jest to, że Twoje dziecko może poznać nowych przyjaciół dzięki temu doświadczeniu. Oto co możesz zrobić, aby pomóc swojemu dziecku:

  • Pomóż swojemu dziecku pozostać w kontakcie z przyjaciółmi – Możesz zachęcać i pomagać swojemu dziecku, w kontaktowaniu się z przyjaciółmi za pośrednictwem SMS-ów, messengera, rozmów telefonicznych lub innych. Jeśli to możliwe i kiedy Twoje dziecko będzie gotowe, przyjaciele mogą je odwiedzić.

Zmiany w uczuciach

Chociaż z czasem wiele dzieci z chorobą nowotworową dobrze sobie radzi, Twoje dziecko może czuć się zaniepokojone, smutne, zestresowane, przestraszone lub zostać wycofane od czasu do czasu. Porozmawiaj z dzieckiem o tym, co czuje, i pomóż jej znaleźć sposoby radzenia sobie. Ty i Twoje dziecko chore na raka możecie również spotkać się z psychologiem, który pomoże wam radzić sobie w tych ciężkich chwilach. Wypróbuj te wskazówki, aby pomóc dziecku radzić sobie z trudnymi emocjami:

  • Znajdź sposoby, by rozpraszać uwagę dziecka – Gry, zabawy lub oglądanie filmów mogą pomóc Twojemu dziecku się zrelaksować. Pomocne mogą być także ćwiczenia relaksacyjne.
  • Zachowaj spokój, ale nie ukrywaj swoich uczućTwoje dziecko może odczuwać Twoje emocje. Jeśli często odczuwasz smutek lub niepokój, porozmawiaj z psychologiem o najlepszym sposobie radzenia sobie z tymi emocjami. Jeśli jednak często ukrywasz swoje uczucia i Twoje dziecko to widzi, może również ukryć przed tobą swoje uczucia.
  • Uzyskaj pomoc, jeśli zauważysz oznaki depresji u Twojego dziecka – Czasem normalne jest odczuwanie smutku, ale jeśli te uczucia trwają zbyt długo i zdarzają się przez większość dni, mogą być oznaką depresji. Porozmawiaj z lekarzem o zmianach emocjonalnych, które zauważasz u swojego dziecka.