Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Korzeń łopianu – moc właściwości zdrowotnych

Korzeń łopianu – moc właściwości zdrowotnych

Korzeń łopianu – moc właściwości zdrowotnych

Przez większość ludzi łopian uznawany jest za uporczywy chwast. Jego kwiat pospolicie nazywamy rzepem, ponieważ przyczepia się do odzieży. Korzeń łopianu jednak jest od wieków bardzo cenioną rośliną w medycynie. Liczne badania udokumentowały jego potencjał w leczeniu wielu dolegliwości, w tym raka, cukrzycy i stanów zapalnych.

Łopian jest rośliną o dużych liściach w kształcie serca i wytwarza fioletowe kwiaty wiosną i jesienią. W medycynie to ciemne korzenie, a nie sama roślina, oferują korzyści zdrowotne. Zawiera on drogocenne oleje, a także związki, takie jak garbniki i sterole roślinne.

Korzyści zdrowotne

Korzeń łopianu jest od wieków częścią medycyny naturalnej, szczególnie tradycyjnej medycyny chińskiej. Niektóre korzyści zdrowotne tej rośliny obejmują:

“Oczyszczanie” krwi

Korzeń łopianu opisywany jest jako “oczyszczacz krwi”, bowiem jedną z jego głównych korzyści jest oczyszczanie toksyn z krwi. Ma on aktywne składniki, które jak stwierdzono, oczyszczają metale ciężkie, poprawiając zdrowie narządów i całego organizmu zwalczając niektóre infekcje wirusowe i bakteryjne.

Wzmacnia układ limfatyczny

Układ limfatyczny jest wewnętrznym systemem drenażowym organizmu, siecią naczyń krwionośnych i węzłów chłonnych, które przenoszą płyny z tkanek w organizmie do krwi i odwrotnie. Korzeń łopianu wzmacnia układ limfatyczny, dzięki czemu Twój organizm jest oporny na wszelkiego rodzaju choroby.

Działanie moczopędne

Korzeń łopianu pobudza nerki i pomaga organizmowi pozbyć się nadmiaru płynów, głównie wody i sodu. Jest on naturalnym lekiem moczopędnym, więc poprzez spożycie łopianu można naturalnie i łatwo pomóc swojemu organizmowi w eliminacji nadmiaru wody poprzez zwiększenie wydalania moczu. Podnosząc szybkość oddawania moczu, korzeń łopianu może pomóc w usuwaniu toksyn z krwi i ciała.

Zdrowa skóra

Korzeń łopianu niesie również wiele korzyści zdrowotnych dla naszej skóry. Od trądziku po łuszczycę roślina ta uspokaja i leczy typowe problemy skórne. Konsumpcja łopianu pomaga w problemach ze skórą, również poprzez wewnętrzne oczyszczanie organizmu. Badania wykazały, że ekstrakt z łopianu może nawet poprawić biologiczne objawy starzenia się skóry i doprowadzić do widocznej redukcji zmarszczek.

Chroni przed cukrzycą

Korzeń łopianu zawiera inulinę – rozpuszczalne i prebiotyczne włókno, które pomaga poprawić trawienie i obniżyć poziom cukru we krwi, co czyni go doskonałym wyborem dla osób zmagających się z cukrzycą. Badania na zwierzętach wykazały również, że zmniejsza on nasilenia powikłań cukrzycowych, zwłaszcza retinopatii cukrzycowej.

Poprawia zapalenie stawów

Korzeń łopianu znany jest ze swoich silnych właściwości przeciwzapalnych i może być ważną częścią diety związanej z zapaleniem stawów. Herbata z korzenia łopianu poprawia stan zapalny i stres oksydacyjny u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Leczy powiększoną śledzionę

Śledziona jest niezbędnym organem, na którym polegamy, aby utrzymać ciało wolne od infekcji, wirusów i wszelkiego rodzaju niebezpiecznych patogenów. Powiększona jest wyraźnym sygnałem ostrzegawczym, że układ odpornościowy intensywnie walczy o usunięcie zagrożeń z organizmu, ale nie robi tego, ponieważ nie może nadążyć. Korzeń łopianu oczyszczając krew, oczyszcza i chroni śledzionę.

Walczy z zapaleniem migdałków

Ostre zapalenie migdałków jest rodzajem wirusa zapalnego, który powoduje zakażenie tkanek w migdałkach przez szkodliwe bakterie. Korzeń łopianu jest pomocny w zapaleniu migdałków, ponieważ przyspiesza gojenie się ran, zmniejsza stan zapalny i pomaga złagodzić kaszel i ból gardła.

Walczy z rakiem

Korzeń łopianu może być potencjalnym naturalnym sposobem na leczenie raka. Badania z 2016 roku dotyczące raka sutka, trzustki i okrężnicy okazały się obiecujące dla łopianu w walce z rakiem. Jednym z ważnych powodów, dla których korzeń łopianu obiecuje naturalne zwalczanie raka, jest fakt, że zawiera arctigeninę. Arctigenina to substancja występująca w niektórych roślinach, która, jak wykazano, zwalcza komórki nowotworowe i hamuje produkcję komórek poszczególnych białek, co powoduje osłabienie zdolności reprodukcji nowotworowych.

Inne badanie wykazało, że arctigenina była specyficzną dla raka substancją fitochemiczną, która zabijała komórki ludzkiego raka płuca, wątroby i żołądka. Badania te potwierdzają to, w co wielu wierzyło od lat – korzeń łopianu może być bardzo skutecznym naturalnym wojownikiem onkologicznym.

Wartości odżywcze

Jedna filiżanka naparu z korzenia łopianu zawiera około:

 • 85 kalorii;
 • 20,5 gramów węglowodanów;korzeń łopianu, wartości odżywcze
 • 1,8 grama białka;
 • 0,2 grama tłuszczu;
 • 3,9 gramów błonnika;
 • 0,3 miligrama witaminy B6;
 • 0,3 miligrama manganu;
 • 44,8 miligrama magnezu;
 • 363 miligramów potasu;
 • 27,1 mikrograma kwasu foliowego;
 • 3,5 miligrama witaminy C;
 • 60,2 miligrama fosforu;
 • 48,4 miligrama wapnia;
 • 0,9 miligrama żelaza;
 • 0,1 miligrama miedzi.
Jak spożywać korzeń łopianu?

Korzeń łopianu zawiera świeży lub wysuszony korzeń rośliny łopianu. Świeże korzenie łopianu często można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością i azjatyckich sklepach specjalistycznych. Świeży można dodawać do sosu lub gulaszu. Możesz też go obrać, pokroić i zjeść surowy.

Oczyszczone, suche korzenie mogą pozostawać świeże przez kilka miesięcy, jeśli są przechowywane w chłodnym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Przetworzone części lub plasterki powinny być przechowywane w lodówce i spożyte tak szybko, jak to możliwe.

Suplementy łopianowe można kupić w Internecie lub w lokalnym sklepie ze zdrową żywnością w różnych formach. Niektóre z możliwych opcji obejmują olej z łopianu, suszony korzeń łopianu, nalot z korzenia łopianu, korzeń łopianu i herbatę z korzenia łopianu. Typowa dawka łopianu to jedna do dwóch gramów sproszkowanego, suchego korzenia trzy razy dziennie.

Niektórzy ludzie uprawiają dziki korzeń łopianu, ale nie jest to bez ryzyka. Korzenie łopianu gromadzą toksyny, więc musisz być absolutnie pewny, że wybierzesz ten rosnący daleko od poboczy dróg, terenów przemysłowych i obszarów, które zostały spryskane pestycydami. Jeśli masz zamiar wybrać dziki korzeń łopianu, musisz być w 100% pewny swojej identyfikacji łopianu.

Powyższy artykuł nie został napisany przez lekarza i nie może być traktowany jako porada medyczna. Przed dołączeniem korzenia łopianu do swojej diety, należy skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.