Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Nie umieraj ze wstydu – krępujące objawy raka

Nie umieraj ze wstydu – krępujące objawy raka

Nie umieraj ze wstydu – krępujące objawy raka  

Jedynie w 2018 roku na świecie zdiagnozowano 18 milionów nowych przypadków raka. Wiele z nich można by było znacznie wcześniej wykryć i co za tym idzie, skutecznie leczyć gdyby nie krępujące objawy.

 Udowodniono, że wczesne wykrycie, badania przesiewowe i diagnoza znacznie poprawiają wskaźniki przeżycia pacjentów i jakość życia, a także znacznie obniżają koszty i złożoność leczenia raka. Jednak niektóre objawy są tak intymne, zawstydzające, że powodują emocjonalne bariery, aby podzielić się nimi z innymi i szukać pomocy medycznej. 

O raku ogólnie trudno jest mówić osobie chorej, ale jeszcze trudniej jest gdy objawy pojawiają się w częściach ciała, które są powszechnie tematem tabu, jak jelito, prostata, narządy płciowe czy odbyt. Często nawet rak piersi powoduje tak krępujące objawy, że mimo, iż w ostatnich latach stał się on bardzo powszechny, powoduje paraliżujący wstyd. 

Musisz jednak pamiętać, iż pomimo że Twoje objawy – Tobie wydają się upokarzające – dla lekarzy są „chlebem powszednim”. Odwlekanie wizyty może doprowadzić Cię do zaawansowanego i trudnego do wyleczenia stadium choroby, a nawet i śmierci.  

Rak piersi

Rak piersi to rak, który zaczyna się w tkance piersi. Pierwszym objawem dla wielu kobiet jest guzek w piersi, jednak większość z nich jest łagodnych. Inne objawy (prawdopodobnie te bardziej krępujące objawy), na które należy zwrócić uwagę, to również zmiana wielkości, kształtu lub odczucia piersi, zmiana kształtu sutka (odwrócenie), krwawa wydzielina z sutka, ból piersi, obrzęk lub guzek pod pachą lub wysypka. Jeśli masz jakiekolwiek z tych objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Mammogram lub ultradźwięki pomagają ustalić, czy guzek jest wypełniony płynem (torbiel), czy ciało stałe. Jeśli jest stały, zostanie pobrana biopsja w celu przetestowania komórek rakowych. Możesz być bardziej zagrożony, jeśli raka piersi zdiagnozowano w Twojej rodzinie, ponieważ istnieje powiązanie genetyczne. Istnieje wiele metod leczenia, w tym radioterapia, chemioterapia, chirurgia i terapia hormonalna. 

Rak jąder

Rak jąder powoduje jedne z bardziej krępujących objawów. Narządy intymne mężczyzn są ich dumą i symbolem męskości, a jakiekolwiek podważanie męskości mężczyzny, wydaje się poniżające. 

Podnoszenie świadomości na temat raka jąder jest ważne, ponieważ dobra wiadomość jest taka, że ​​jest prawie w 100% uleczalny, jeśli zostanie wcześnie wykryty. Nawet jeśli się rozprzestrzeni, istnieje olbrzymia szansa na wyleczenie. Aby wcześnie wykryć ten rodzaj raka, mężczyźni powinni co najmniej raz w miesiącu badać jądra pod kątem guzków i obrzęków, a jeśli coś znajdą, jak najszybciej odwiedzić lekarza. Jeśli tak się stanie, pacjent przechodzi badania krwi i badanie ultrasonograficzne. Leczenie zwykle nie wpływa na płodność ani zdolność do seksu. 

Rak jelita grubego

Jelito grube ma cztery sekcje i w każdym z nich może rozwinąć się rak. Lekarze uważają, że rozwój tego rodzaju nowotworu zajmuje zwykle od pięciu do dziesięciu lat. Objawy mogą obejmować zmianę nawyków jelitowych, krwawienie z odbytu, ból brzucha, utratę wagi lub niedokrwistość. Rak może również blokować jelito. Często objawy te mogą być oznaką innych infekcji lub chorób zapalnych jelit. 

Rak odbytu 

Ten rodzaj raka częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Czynniki ryzyka obejmują: HPV (ludzki wirus brodawczaka), historię raka szyjki macicy, pochwy lub sromu, palenie tytoniu i zakażenie wirusem HIV. Ryzyko zdiagnozowania wzrasta z wiekiem. 

Rak odbytu może powodować krępujące objawy, takie jak: krew w kale, uczucie guzka wokół odbytu, ból w tym obszarze, silne swędzenie, śluz i nietrzymanie moczu. Jeśli masz podobne objawy, koniecznie skonsultuj je z lekarzem. Można wykonać badania krwi, badanie kanału odbytniczego i biopsję. Leczy się go za pomocą radioterapii, chemioterapii, chemioradioterapii lub operacji, w zależności od stadium raka. Możesz czuć się zawstydzony diagnozą, ponieważ jest to tak prywatna część ciała, a także poczuć się zszokowanym i zdrętwiałym po diagnozie.

Rak prostaty

Jest to najczęstszy rodzaj raka u mężczyzn. Rak prostaty to rak, który zaczyna się w gruczole krokowym, gruczole wielkości orzecha włoskiego u podstawy pęcherza. Bardzo wczesny rak prostaty na ogół nie powoduje żadnych objawów. Wiele nowotworów prostaty zaczyna się w zewnętrznej części gruczołu krokowego. Wzrost w prostacie może powodować następujące objawy – oddawanie większej ilości moczu niż zwykle, szczególnie w nocy, trudności z oddawaniem moczu i problemy z kontrolowaniem oddawania moczu. W rzadkich przypadkach może boleć podczas oddawania moczu lub w moczu może znajdować się krew. Niektóre objawy mogą być spowodowane nienowotworowym powiększeniem prostaty. Inne objawy obejmują ból w innych obszarach ciała (w przypadku raka, który rozprzestrzenił się na inne obszary), utrata masy ciała i trudności z uzyskaniem erekcji. Rozpoznanie raka prostaty może być praktycznie i emocjonalnie trudne, leczenie może wpłynąć na funkcjonowanie jelit lub pęcherza. 

Rak prącia

Zwykle pojawia się na żołędzi lub napletku prącia. Objawy obejmują zmiany koloru penisa lub napletka, rany, narośla, wrzody, brodawki lub pęcherze, które się nie goją, łuszczące się łatki na penisie, krwawienie lub wydzielina z penisa i wysypka. Jest diagnozowany przez specjalistę urologa, który wykonuje biopsję. Podawane są również skany USG, CT i MRI. Ponownie wczesne wykrycie raka prącia ma zasadnicze znaczenie dla wyleczenia tego raka i zaoszczędzenia penisa, aby nie zakłócać oddawania moczu i funkcji seksualnych. 

Rak prącia powoduje krępujące objawy, o których mężczyźni często wstydzą się mówić i martwią się życiem seksualnym.

Rak macicy

Większość kobiet, u których zdiagnozowano tego rodzaju raka, przeszła menopauzę. Tylko 1 na 100 przypadków to kobiety w wieku poniżej 40 lat. Nadwaga lub otyłość mogą zwiększać ryzyko. Jeśli masz policystyczne jajniki lub nigdy nie masz dzieci, jesteś bardziej zagrożona. Najczęstszym objawem jest nieprawidłowe krwawienie z pochwy lub krwawienie po menopauzie. Możesz także stracić apetyt, obrzęk brzucha i ból w okolicy brzucha (rak jajnika ma podobne objawy). Rak macicy leczy się chirurgicznie, chemioterapią, radioterapią lub hormonoterapią. Ten rodzaj raka może powodować problemy z życiem seksualnym, z którymi bardzo trudno sobie poradzić. Histerektomia może być bardzo niepokojąca, szczególnie jeśli nie masz jeszcze dzieci 

Rak szyjki macicy

Szyjka macicy jest pokryta różnymi rodzajami komórek, które mogą stać się rakowe. Rak może również wpływać na węzły chłonne w pobliżu tego obszaru.

Około 2 na 100 nowotworów zdiagnozowanych u kobiet (2%) to rak szyjki macicy. Jest to najczęstszy rak u kobiet w wieku poniżej 35 lat. Badanie przesiewowe szyjki macicy oznacza, że ​​wiele nowotworów zostaje wykrytych, zanim się rozwiną. Wirus HPV, inne rodzaje chorób przenoszonych drogą płciową, palenie tytoniu, liczba partnerów seksualnych, genetyka i zażywanie pigułek może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Objawy obejmują krwawienie w okresach innych niż miesiączka, ból podczas seksu i wydzielinę z pochwy. (Te objawy nie oznaczają automatycznie, że masz raka). Rak szyjki macicy można wyleczyć za pomocą radioterapii, chemioterapii, chemioradioterapii lub histerektomii. 

Rak sromu

Srom jest zewnętrznymi narządami płciowymi kobiety. Najczęstszymi miejscami występowania raka są zewnętrzne krawędzie obu zestawów warg. Można go również zdiagnozować w kroczu (skóra między sromem a odbytem). Większość z tych rodzajów raka długo się formuje i zwykle zaczyna się od nieprawidłowych komórek. Leczenie na tym etapie może zapobiec rakowi sromu. Może to być spowodowane między innymi wirusem HPV, przewlekłymi chorobami skóry, paleniem tytoniu lub osłabionym układem odpornościowym. Objawy mogą obejmować trwały świąd, ból, otwarty ból, grudki, wydzielinę z pochwy lub krwawienie. Leczenie może obejmować chemioterapię, radioterapię lub operację. Rozpoznanie raka sromu może być trudne, ponieważ jest to tak prywatna część Twojego ciała. Możesz być zawstydzony, mówiąc ludziom o tak intymnych sferach. Rak sromu może powodować dyskomfort podczas siadania, utrudniając podróże. Może to również wpłynąć na Twoje życie towarzyskie i seksualne.

Rak nie jest rasistą, nie klasyfikuje ludzi według gorszych i lepszych, koloru skóry, bogatszych i biedniejszych. Może zaatakować każdego, niezależnie od wieku, płci czy klasy społecznej. Masz krępujące objawy, o których wstydzisz się mówić? Pamiętaj – Wczesna diagnoza, może uratować Ci życie!