Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Mastektomia – powrót do zdrowia fizycznego i emocjonalnego

Mastektomia – powrót do zdrowia fizycznego i emocjonalnego

Mastektomia – powrót do zdrowia fizycznego i emocjonalnego

Kiedy usłyszysz, że musisz poddać się mastektomii, bez wątpienia będziesz miała wiele myśli, sprzecznych emocji i pytań. Mastektomia jest bardzo trudna dla kobiety, dlatego warto przygotować się na wszelkie ewentualności. Chcąc ułatwić wszystkim osobom po mastektomii powrót do zdrowia fizycznego i emocjonalnego zebraliśmy dla Was wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

Jak długo trwa regeneracja?

Proces regeneracji po mastektomii jest dla każdego inny. Jednym z powodów, dla których jest tak zmienny, jest to, że nie wszystkie mastektomie są takie same.

Mastektomia ma miejsce, gdy jedna lub obie piersi są chirurgicznie usuwane, ale istnieje kilka rodzajów operacji:

 • Mastektomia oszczędzająca skórę lub oszczędzająca brodawki – Tkanka piersiowa zostaje usunięta, ale większość skóry, a czasem sutek i otoczka zostają zachowane.
 • Prosta (całkowita) mastektomia – Piersi, otoczka, brodawki i większość skóry pokrywającej są usuwane.
 • Radykalna mastektomia – Usunięcie całej piersi, otoczki, brodawki sutkowej, skóry, mięśni klatki piersiowej i węzłów chłonnych pod pachami.

Po zabiegu chirurgicznym możesz zdecydować się na natychmiastową operację rekonstrukcyjną, opóźnioną rekonstrukcję lub jej brak.  Czynniki te wpływają na to jak długo możesz przebywać w szpitalu i czas rekonwalescencji.

Przygotowanie do operacji

Twój lekarz wyjaśni szczegóły medyczne. Oto kilka innych rzeczy do rozważenia z góry:

Zaplanuj swoją garderobę. Kiedy opuścisz szpital, nadal będziesz miał drenaż w klatce piersiowej. Pozostaną na miejscu przez co najmniej tydzień lub dwa, może dłużej. Twoja klatka piersiowa i ramiona będą obolałe i sztywne.

Kup luźne ubrania, które można łatwo założyć i zdjąć. Wybierz miękkie, naturalne tkaniny. Jeśli nie masz rekonstrukcji i nie planujesz nosić protez, to na razie wstrzymaj się z zakupem biustonoszy do mastektomii. Twój rozmiar zmieni się wraz ze spadkiem obrzęku.

Kiedy będziesz gotowa, Twój lekarz przepisze receptę na protezę lub nakładkę do mastektomii, które do kwoty 280 zł są refundowane przez NFZ. Jeżeli będziesz chciała zakupić droższe, zapłacisz jedynie różnicę w cenie.

Jeszcze przed operacją, warto zastanowić się co pomaga Ci poczuć się lepiej. Książka, spokojna muzyka, może aromaterapia? Upewnij się, że wszystko to będzie znajdować się w zasięgu miejsca, w którym będziesz wypoczywać po powrocie do domu.

Twoja rodzina i przyjaciele nie zawsze wiedzą jak mogą Ci pomóc. Gdy mówią: “Daj znać, jeśli mógłbym coś dla Ciebie zrobić.” jasno wskaż, gdy czegoś potrzebujesz. Zastanów się nad opieką nad dziećmi, zwierzętami, sprzątaniem transportem i posiłkami. Czy chcesz zostać sam lub czy dobrze się czujesz w towarzystwie przyjaciół? Teraz jest czas, aby to wszystko ułożyć i powiedzieć bliskim, czego potrzebujesz.

Przed operacją, możesz również sprawdzić listę organizacji, takich jak fundacja w związku z rakiem, które mogą być pomocne, w razie gdybyś potrzebował wsparcia finansowego czy psychologicznego.

Powrót do zdrowia fizycznego

Prawdziwy proces powrotu do zdrowia zaczyna się po powrocie do domu. Możesz sobie pomóc, jeśli będziesz o tym pamiętać:

Pożywne jedzenie i ćwiczenia pomagają wyzdrowieć – Dobrze się odżywiaj, wykonaj ćwiczenia rozciągające zalecane przez lekarza i idź na krótki spacer, jeśli możesz. Jest to dobre zarówno dla zdrowia fizycznego jak i psychicznego.

Drenaż jest tymczasowy – Mastektomia wiąże się z ryzykiem wystąpienia obrzęku limfatycznego w obrębie ręki i/lub klatki piersiowej. W celu jego uniknięcia należy wspomóc odpływ płynów (limfy) poprzez drenaż. Drenaż można wykonać za pomocą masażu lub maszyny (rurki).  Musisz opróżnić rurki drenażowe i śledzić ilość opróżnianego z nich płynu. Jeśli twoje ramiona są sztywne, możesz potrzebować pomocy. Może to być uciążliwe lub niewygodne, ale przypominaj sobie, że jest tymczasowe.

Wahania w postępach są normalne – Niektóre dni będą wyglądać jak dwa kroki do przodu inne jeden krok wstecz. To wszystko jest częścią procesu. Musisz o tym pamiętać i być na to przygotowana.

Niektóre potencjalne fizyczne skutki uboczne to:

 • Zmęczenie – Będziesz zmęczona przez kilka dni i ciężko będzie Ci wygodnie leżeć w łóżku. Spróbuj ułożyć poduszki wokół torsu lub spać na rozkładanym fotelu. Odpocznij także w ciągu dnia.
 • Ból piersi – Ból piersi nie jest niczym niezwykłym. Mogą wystąpić odczucia w klatce piersiowej i pod pachami, takie jak swędzenie, mrowienie lub ucisk. Twoja klatka piersiowa może być odrętwiała lub zbyt wrażliwa na dotyk. To normalne.
 • Kłopoty z rękoma – Mastektomia i usuwanie węzłów chłonnych wpływa na ręce i ramiona. Ćwiczenia rozciągające i czas powinny zadbać o ból i sztywność.
 • Obrzęk limfatyczny – Usunięcie węzłów chłonnych zwiększa ryzyko obrzęku ramienia lub infekcji. Staraj się unikać urazów i kontuzji ramion. Skontaktuj się natychmiast z lekarzem, jeśli Twoje ręce obrzękną.
Powrót do zdrowia emocjonalnego

Mastektomia może być olbrzymim przeżyciem emocjonalnym. Pamiętaj, że wszelkie Twoje uczucia są ważne. Możesz mieć pozytywne i negatywne emocje i każdy typ pomiędzy nimi.

Nie zadręczaj się żadnym z nich. Są normalne. Sprawy nie zmienią się z dnia na dzień, więc daj sobie czas, aby wszystko uporządkować.

Niektóre typowe emocje obejmują:

 • smutek, poczucie straty i żałoba
 • problemy z zaakceptowaniem swojego ciała
 • niepokój o intymność
 • strach przed rakiem i leczeniem

Masz prawo do swoich uczuć. Wiele słyszysz o pozytywnym nastawieniu, ale to nie znaczy, że musisz mieć radosną twarz, gdy jej nie czujesz. Dobrze jest przyznać, że możesz mieć problemy.

Jasno określaj swoje emocje, abyś mogła nad nimi pracować. Podziel się swoimi przemyśleniami z osobą, której ufasz. Jeśli potrzebujesz pobyć sam lub tęsknisz za towarzystwem – powiedz o tym.

W miarę możliwości staraj się robić to, co pomagało Ci poczuć się lepiej przed operacją.

Nie wahaj się skorzystać z pomocy psychologa, jeżeli czujesz, że dzieje się z Tobą coś niepokojącego lub po prostu tego potrzebujesz.