Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Przedwczesna menopauza po leczeniu raka

Przedwczesna menopauza po leczeniu raka

Przedwczesna menopauza po leczeniu raka

W pewnym momencie życia każdej kobiety jej jajniki przestają wytwarzać jaja, a poziom hormonów estrogenu i progesteronu spada. Z czasem okres, który miałyśmy co miesiąc, zaczyna się zdarzać rzadziej. Pierwsze procesy menopauzy nazywane są premenopauzą (czas poprzedzający ostatnią miesiączkę) i okołomenopauzą (czas, w którym ma miejsce ostatnia miesiączka). Kiedy przestajemy miesiączkować przez jeden pełny rok, mówi się, że jesteśmy w okresie postmenopauzalnym i nie jesteśmy już w stanie zajść w ciążę. Może również wpłynąć na naszą seksualność.

Większość kobiet przechodzi menopauzę jako naturalną część procesu starzenia, średnio w wieku około 51 lat – niektóre wcześniej, niektóre później. Ale jeśli zdiagnozowano u Ciebie raka przed menopauzą, niektóre z Twoich terapii mogą przynieść menopauzę szybciej i gwałtowniej niż się spodziewałeś. Przedwczesna menopauza może być spowodowana leczeniem, takim jak: 

 • Operacja usunięcia jajników
 • Radioterapia miednicy
 • Terapia hormonalna
 • chemoterapia
Skutki przedwczesnej menopauzy

Przedwczesna menopauza z powodu leczenia raka może być szokiem i może być przytłaczająca fizycznie i emocjonalnie. Nagła menopauza może powodować poważniejsze objawy niż naturalna menopauza. Objawy miną, ale może to potrwać kilka lat.

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) pomaga złagodzić objawy u wielu kobiet, które są w stanie ją przyjąć. HTZ oznacza przyjmowanie kobiecych hormonów płciowych w formie tabletek w celu zastąpienia hormonów wytwarzanych przez organizm w naturalny sposób.

HTZ nie jest odpowiednia w przypadku niektórych rodzajów raka, takich jak rak piersi. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, czy możesz stosować HTZ. Może on powiedzieć Ci o innych sposobach zmniejszania objawów menopauzy, jeśli HTZ nie jest dla Ciebie odpowiednia.

Największy efekt menopauzy polega na tym, że nie można już zajść w ciążę i urodzić dziecka. Wynika to z faktu, że nie masz już owulacji. Ta utrata płodności może być niepokojąca, nawet jeśli masz rodzinę lub nie zamierzasz mieć dzieci. Jeśli jesteś w wieku przedmenopauzalnym i interesuje Cię biologiczne rodzicielstwo, koniecznie porozmawiaj ze swoim lekarzem. 

Menopauza może również powodować:

 • Suchość pochwy
 • Uderzenia gorąca i pocenie się
 • Wahania nastrojów 
 • Utrata pewności siebie i poczucia własnej wartości
 • Zmęczenie
 • Przerzedzenie kości
 • Utrata zainteresowania seksem (libido)

Większość z nich może w jakiś sposób wpływać na Twoje życie seksualne. Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) odwróci większość z tych efektów u niektórych kobiet. Może również pomóc w emocjonalnych skutkach menopauzy.

Radzenie sobie ze skutkami 

Objawy menopauzy i ich nasilenie mogą się znacznie różnić u poszczególnych kobiet. Każda kobieta myśli inaczej o menopauzie. Niektóre kobiety z zadowoleniem przyjmują koniec miesięcznych okresów i nigdy więcej nie muszą się martwić kontrolą urodzeń. Lub możesz poczuć stratę z powodu faktu, że nie jesteś już płodny lub czujesz się mniej młody. Niektóre młodsze kobiety twierdzą, że trudno im myśleć o sobie jako o kobiecie po menopauzie, gdy zdarza się to w wyniku leczenia raka zamiast naturalnego procesu starzenia.

Bez względu na to, co myślisz o menopauzie, są rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić swój stan umysłu i stan swojego ciała. Regularne ćwiczenia, zdrowa dieta i redukcja stresu to trzy z Twoich najpotężniejszych narzędzi.

Jeśli HTZ nie jest dla Ciebie odpowiedni możesz spróbować innych sposobów na radzenie sobie ze skutkami menopauzy. 

Suchość pochwy

Może to być dość niewygodne. Suchość pochwy może sprawić, że pochwa stanie się bardzo obolała, szczególnie podczas stosunku. Może również sprawić, że będziesz bardziej podatna na infekcje pochwy.  

Niehormonalne leczenie może pomóc, jeśli nie możesz stosować hormonalnej terapii zastępczej w celu złagodzenia objawów. Należą do nich specjalistyczne kremy i środki nawilżające dostępne w aptekach. Pomocne mogą być również globulki, zawierające kwas hialuronowy i mlekowy, które wspierają naturalną odbudowę flory bakteryjnej pochwy. Zapytaj swojego lekarza, czy możesz użyć estrogenu dopochwowego, jeśli środki nawilżające nie pomogą. Może to pomóc w nawilżeniu pochwy. Twoje ciało będzie wchłaniało trochę estrogenu, ale ich ilość jest niewielka. Badania sugerują, że nie podnosi to bardzo poziomu estrogenu we krwi. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby sprawdzić, czy może to być dla ciebie odpowiednia opcja.

Uderzenia gorąca i poty

Rumienie i poty mogą być trudne do kontrolowania, jeśli nie można przyjmować HTZ. Możesz jednak wypróbować: 

 • Progesteron w niskiej dawce. Badania pokazują, że może zmniejszyć uderzenia gorąca i pocenie się u kobiet stosujących hormonalną terapię przeciwnowotworową. Jeśli jesteś zainteresowana wypróbowaniem niskiej dawki progesteronu, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Chociaż progesteron jest hormonem płciowym, wielu lekarzy uważa, że ​​bezpiecznie jest go przyjmować nawet w przypadku nowotworów zależnych od hormonów, gdy jest on w bardzo niskiej dawce.
 • Akupunktura. Akupunktura została przetestowana w próbach uderzeń gorąca. Niektóre badania wydają się wskazywać, że mogą pomóc określone rodzaje akupunktury.
 • Homeopatia. Ten zabieg zastosowano w kilku badaniach uderzeń gorąca i sugerują, że może być pomocny, ale dla pewności potrzebujemy więcej badań.
 • Roślinne estrogeny. Estrogeny roślinne, takie jak olej z wiesiołka, mogą być pomocne dla niektórych kobiet. Nie ma naukowych dowodów na to, czy olej z wiesiołka naprawdę pomaga, czy nie. Ale niektóre kobiety twierdzą, że tak. Inne zioła i warzywa zawierające estrogeny roślinne to żeń-szeń, korzeń lukrecji, czerwone liście malin, soja, mięta i inne. Mogą one zmniejszyć uderzenia gorąca u niektórych kobiet, ale nie wiadomo, jak bezpieczne są dla kobiet, które miały raka piersi. Należy poinformować lekarza, jeśli planuje się przyjmowanie estrogenów roślinnych.

Uwaga! Artykuł nie został napisany przez lekarza i nie może być uważany za poradę medyczną. Przed zastosowaniem jakiejkolwiek terapii, wszelkie informacje należy skonsultować z lekarzem.