Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Metody zapobiegania raka jajnika 

Metody zapobiegania raka jajnika 

Metody zapobiegania raka jajnika 

Każdego roku w Polsce wykrywa się ok. 3500 tysiąca nowych przypadków raka jajnika i choć powoli, to statystyki te wciąż rosną. Ten rodzaj raka ma również niechlubną reputację, jako jedna z częstszych przyczyn zgonów wśród kobiet z rakiem. Ale jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby temu zapobiec lub przynajmniej zmniejszyć ryzyko. Jakie są metody zapobiegania raka jajnika? 

Bądź świadoma!

Metody zapobiegania raka jajnika, zaczynają się od znajomości czynników ryzyka. Chociaż na niektóre nie można mieć wpływu (na przykład wiek lub data pierwszego okresu), na inne już tak. Zapoznaj się z kilkoma powiązanymi sugestiami. Zorientowanie się, ile czynników ryzyka dotyczy pacjenta, może służyć jako przypomnienie o badaniach przesiewowych i słuchaniu swojego ciała. Wszystko na temat raka jajnika, znajdziesz tutaj

Ponieważ rak jajnika jest uważany za „wieloczynnikowy”, co oznacza, że ​​kilka procesów zwykle współpracuje ze sobą w celu zwiększenia lub zmniejszenia ryzyka tych nowotworów, dlatego nawet niewielkie zmiany mogą czasem mieć dużą różnicę w tym, czy dana osoba zachoruje na raka.  

Utrzymuj zdrową wagę!

Osiągnięcie i utrzymanie zdrowej masy ciała (wskaźnik BMI między 19 a 25) jest dobrym pomysłem, jeśli martwisz się rakiem jajnika. Badania wskazują na nieznacznie podwyższone ryzyko raka jajnika u kobiet z nadwagą. Nadwaga lub otyłość zwiększa ryzyko niektórych (ale nie wszystkich) rodzajów raka jajnika, szczególnie u kobiet przed menopauzą.

Pamiętaj, że nie musisz osiągnąć idealnej sylwetki, aby zmniejszyć ryzyko – powinna być po prostu „zdrowa”. 

Jeśli palisz, przestań!

Wykazano, że palenie tylko zwiększa ryzyko raka jajnika jednego rodzaju, śluzowych guzów nabłonkowych 3, ale istnieje wiele powodów, aby rzucić palenie dzisiaj.

Rozważ karmienie piersią swoich dzieci!

Podobnie jak w przypadku ryzyka raka piersi, karmienie piersią może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jajnika. Karmienie piersią często hamuje owulację, co zmniejsza narażenie na estrogeny i nieprawidłowe komórki, które mogą prowadzić do raka.

Zaleca się karmienie piersią w pełnym wymiarze przez co najmniej sześć miesięcy, aby czerpać tę potencjalną korzyść. A jeśli chodzi o redukcję ryzyka, więcej czasu jest jeszcze lepsze.

Uatrakcyjnij swoją dietę!

Zdrowa dieta pełna różnorodnych owoców i warzyw, ziaren i fasoli oraz o niskiej zawartości czerwonych i przetworzonych mięs jest zalecana w zapobieganiu wszystkim nowotworom, nie tylko jajnika. Ale zastanów się także, co jeszcze włączysz do swojej diety.

Kurkuma jest powszechnym składnikiem curry i musztardy (odpowiedzialnym za żółty kolor) oraz składnikiem przyprawy zwanej kurkuminą. Stwierdzono, że ma silne właściwości przeciwnowotworowe.

Naukowcy po raz pierwszy zauważyli, że zapadalność na raka jajnika w Japonii jest bardzo niska, a spożycie herbaty Ukon (która zawiera kurkumę) jest wysoka. 

Unikaj talku w produktach do higieny osobistej!

Talk w kobiecych sprayach i pudrach do opylania jest związany z rozwojem raka jajnika. Chociaż talk nie jest największym czynnikiem ryzyka raka jajnika, łatwo go uniknąć.

Rozważ antykoncepcję hormonalną! 

Niektóre metody antykoncepcji mogą zmniejszać ryzyko raka jajnika, ale niezbędne jest staranne omówienie wszelkiego ryzyka i korzyści z lekarzem, jeśli rozważasz takie metody zapobiegania raka jajnika. 

Kobiety przyjmujące doustne środki antykoncepcyjne mają mniejsze ryzyko zachorowania na raka jajnika. Aby to zrozumieć, warto pomyśleć o owulacji. Kiedy jajo jest uwalniane z jajnika do jajowodu, powstaje obszar zapalenia i urazu. Uważa się, że takie stany zapalne mogą odgrywać rolę w rozwoju raka. Doustne środki antykoncepcyjne hamują owulację.

Ogólnie rzecz biorąc, pigułka może zmniejszyć ryzyko raka jajnika nawet o 50 procent, w zależności od tego, jak długo jest stosowana. Ponadto wydaje się, że ta redukcja ryzyka trwa do 30 lat.

To zmniejszenie raka jajnika należy jednak porównać z innymi korzyściami lub skutkami ubocznymi. Ludzie, którzy przyjmują pigułki antykoncepcyjne, są bardziej podatni na powstawanie zakrzepów krwi, zwłaszcza jeśli palą. Stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych również w niewielkim stopniu zwiększa ryzyko raka piersi, szczególnie u osób z wysokim ryzykiem choroby.

Zastrzyki antykoncepcyjne zawierające progesteron, ale nie estrogen, wydają się również zmniejszać ryzyko raka jajnika. 

Przedyskutuj z lekarzem opcje chirurgiczne!

Istnieje kilka rodzajów operacji, o których wiadomo, że zmniejszają ryzyko raka jajnika, choć wskazania do tych operacji są różne. Twój lekarz pomoże Ci określić, czy jesteś osobą o wysokim ryzyku wystąpienia raka jajnika (np. przez mutacje genów BRCA). Zabiegi mogą obejmować: podwiązanie jajowodów, usunięcie macicy z zachowaniem jajników, czy usunięcie zarówno jajników, jak i jajowodów. 

Rób regularne badania przesiewowe! 

Regularne badania nie są metodą zapobiegania. Odnoszą się do wykrycia raka jajnika, który już jest obecny, ale ich zadaniem jest to zrobić tak wcześnie, jak to możliwe. 

Rak jajnika jest często diagnozowany dopiero wtedy, kiedy się rozprzestrzenia na inne narządy, co znacznie pogarsza rokowania pacjentek. 

Wczesne wykrycie pozwala na szybką interwencję, a co za tym daje duże szanse na skuteczne wyleczenie.