Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Obrzęk limfatyczny- jak dbać o skórę?

Obrzęk limfatyczny- jak dbać o skórę?

Obrzęk limfatyczny – jak dbać o skórę?

Obrzęk limfatyczny to nagromadzenie płynu w tkankach, co powoduje obrzęk. Najprawdopodobniej wpłynie na ręce i nogi, ale może się zdarzyć również w innych częściach ciała. Nagromadzenie płynu jest spowodowane zablokowaniem naczyń limfatycznych. Może się to zdarzyć, gdy guz uciska na nie lub po operacji lub radioterapii.

Obrzęk limfatyczny może sprawić, że skóra będzie łatwo wyschnąć i pęknąć. Wymaga ona specjalnej pielęgnacji, aby nie uszkodzić lub zranić dotkniętego obszaru.

Dlaczego musisz dbać o swoją skórę

Musisz dbać o skórę, jeśli masz obrzęk limfatyczny spowodowany nagromadzeniem płynu limfatycznego. Wszelkie obrażenia lub infekcje mogą pogorszyć obrzęk. 

Wynika to z faktu, że uraz lub infekcja może spowodować większe uszkodzenie układu limfatycznego w okolicy.

Jeśli masz egzemę lub łuszczycę, możesz potrzebować lekarza specjalizującego się w chorobach skóry (dermatolog). Wszelkie pęknięcia skóry mogą zwiększyć ryzyko infekcji. Utrzymanie zdrowej, nieprzerwanej i dobrze nawilżonej skóry pomaga temu zapobiec.

Dbanie o skórę

Możesz zrobić wiele rzeczy, aby pomóc chronić skórę i zmniejszyć ryzyko infekcji lub obrażeń:

  • Utrzymuj skórę czystą i suchą – codziennie oczyszczaj ją za pomocą substytutu mydła, takiego jak mydło w płynie, emolientów.
  • Nawilżaj skórę przynajmniej raz dziennie.
  • Oczyść odłamki lub otarcia natychmiast czystą wodą, a następnie nałóż krem ​​antyseptyczny i zakryj obszar.
  • Chroń swoją skórę przed słońcem, nosząc krem ​​o wysokim współczynniku nasłonecznienia lub zakrywając ubraniem.
  • Używaj środków dostarczających owady. Jeśli zostaniesz użądlony, staraj się nie drapać i nie używaj kremu przeciwhistaminowego.
  • Unikaj gorących kąpieli, saun i łaźni parowych, ponieważ może to zwiększyć obrzęk.
  • Unikaj skrajnych temperatur, które mogą wysuszyć skórę – w tym gorącą, zimną lub wietrzną pogodę.
  • Nie noś obcisłej odzieży ani biżuterii.
  • Unikaj siedzenia lub stania przez dłuższy czas, jeśli masz obrzęk nóg.
  • Nie należy wykonywać zastrzyków, pobierać krwi ani sprawdzać ciśnienia krwi na dotkniętym ramieniu.
Nawilżanie skóry

Aby Twoja skóra była wilgotna, musisz użyć kremu nawilżającego (emolient). Środki zmiękczające pomagają zatrzymać utratę wody przez skórę. Robią to, tworząc warstwę ochronną.

Istnieją różne rodzaje emolientów, w tym oleje do kąpieli, substytuty mydła i środki nawilżające. Unikaj perfumowanych balsamów do ciała, ponieważ mogą one wysuszyć skórę.

Musisz nawilżać skórę każdego dnia kiedy masz obrzęk limfatyczny. Sposób, w jaki to robisz i to, z czego korzystasz, zależy od stanu Twojej skóry. Zastosuj krem ​​nawilżający pociągnięciami w dół. W ten sposób krem ​​nie zatyka mieszków włosowych. 

Jak nawilżać różne rodzaje skóry

Jeśli Twoja skóra jest w dobrym stanie, musisz użyć kremu nawilżającego, który możesz łatwo zastosować. Może to być krem ​​lub balsam. 

Jeśli Twoja skóra jest sucha i łuszcząca się, musisz częściej nawilżać skórę lub stosować krem ​​nawilżający, który jest grubszy i bardziej tłusty. Pomaga to powstrzymać dalszą utratę wilgoci.

Jeśli Twoja skóra stała się łuszcząca,  musisz ją umyć substancją nawilżającą. Nawilżyć później grubszym, tłustym środkiem nawilżającym. Pomaga to zmiękczyć łuskowate obszary, dzięki czemu można je łatwo usunąć.