Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Palenie tytoniu a rak – najgroźniejszy czynnik rakotwórczy

Palenie tytoniu a rak – najgroźniejszy czynnik rakotwórczy

Palenie tytoniu a rak – najgroźniejszy czynnik rakotwórczy

Palenie tytoniu jest uważane za główny czynnik zachorowania i śmierci z powodu nowotworów złośliwych. Szacuje się, że jest ono przyczyną ok. 30% wszystkich zgonów nowotworowych, przy czym w połączeniu z alkoholem wskaźnik ten wzrasta do 60% zgonów. Palenie tytoniu powoduje wiele rodzajów raka, w tym raka płuc, krtani, jamy ustnej, przełyku, gardła, pęcherza moczowego, żołądka, odbytnicy, szyjki macicy, białaczki i wielu innych. Nie ma czegoś takiego jak “bezpieczna dawka” palenia wyrobów tytoniowych. Jeżeli palisz – rzuć! Rzucenie palenia zmniejsza ryzyko rozwoju i śmierci z powodu raka oraz innych chorób powodowanych przez nikotynę.

Jak palenie tytoniu powoduje raka?

Palenie tytoniu niszczy nasze DNA, w tym kluczowe geny, które chronią nas przed zachorowaniem na raka. Wykazano, że wiele chemikaliów zawartych w papierosach powoduje uszkodzenia DNA, w tym benzen, polon-210, benzopiren i nitrozoaminy.

Dodatkowo pogarszają tę sytuację ogromne ilości innych szkodliwych substancji chemicznych. Na przykład chrom, który powoduje, że trucizny takie jak benzopiren silniej wiążą się z DNA, zwiększając szansę na poważne uszkodzenia. Arsen i nikiel natomiast, uniemożliwiają odbudowę uszkodzonego DNA. Sprawia to, że jeszcze bardziej prawdopodobne jest, że uszkodzone komórki staną się nowotworowe. Palenie tytoniu i zawarte w dymie papierosowym substancje chemiczne, utrudniają również palaczom neutralizację i usuwanie toksyn, a także osłabiają ich układ odpornościowy.

Im więcej papierosów palisz dziennie, tym większe ryzyko zachorowania na raka. Jeśli nie jesteś w stanie całkowicie zrezygnować, zmniejszenie liczby wypalonych papierosów, może być dobrym pierwszym krokiem. Niestety, nawet tzw. “towarzyskie palenie” tworzy uszkodzenia w Twoim organizmie, dlatego staraj się całkowicie zaprzestać palić.

Jak wskazują naukowcy, liczba “przepalonych” lat wpływa bardziej na ryzyko zachorowania na raka niż liczba papierosów, które palisz dziennie. Na przykład palenie jednego opakowania dziennie przez 40 lat jest jeszcze bardziej niebezpieczne niż palenie dwóch paczek dziennie przez 20 lat.

Skutków ubocznych palenia nie można zlikwidować, prowadząc zdrowy tryb życia, jak: utrzymując sprawność fizyczną, czy odżywiając się zdrowo. Najlepszym i jedynym, sposobem na ich zminimalizowanie, jest całkowite rzucenie palenia.  

Bierne palenie

Oddychanie dymem innych palących osób, zwane także “biernym paleniem”, również może zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Bierne palenie tytoniu zwiększa ryzyko raka płuc o ¼, a także powoduje raka krtani i gardła.

Jest ono szczególnie niebezpieczne dla dzieci. Dzieci narażone na dym nikotynowy mogą zachorować nie tylko na raka, ale i infekcję dróg oddechowych, astmę, bakteryjne zapalenie opon mózgowych i śmierć łóżeczkową.  

Pamiętaj, że strumień dymu bocznego (z płonącego papierosa) jest około 4 razy bardziej szkodliwy, niż główny strumień (wdychany przez wlot papierosa). Dzieje się tak dlatego, że strumień boczny zawiera dużo więcej trucizn i substancji rakotwórczych, takich jak:

  • Co najmniej 3 razy więcej tlenku węgla;
  • 10-30 razy więcej nitrozoaminu;
  • 15-300 razy więcej amoniaku.

Najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka i śmierci z powodu raka przez osoby palące, jest całkowite zaprzestanie palenia. Istnieje wiele sposobów, które mogą Ci w tym pomóc, w tym środki farmakologiczne dostępne w aptekach.  

Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie chcesz bądź nie potrafisz rzucić nałogu – nie rób tego przy osobach niepalących.