Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Moja partnerka ma raka piersi

Moja partnerka ma raka piersi

Moja partnerka ma raka piersi 

Kiedy dowiesz się, że Twoja partnerka ma raka piersi, może to być dla Ciebie bardzo trudne, jednak musisz wiedzieć, że nie ma właściwego lub złego sposobu odczuwania. 

Bardzo często partnerzy chorujących kobiet opisują, że ich uczucia często się zmieniają. Możesz mieć wiele pytań na temat tego, co stanie się z Twoją partnerką i jaki wpływ będzie miał rak piersi na Wasze życie. Niektórzy boją się, że ich kobieta może umrzeć. 

Martwienie się o przyszłość jest normalne, ale staraj się myśleć o tym co dzieje się „tu i teraz”, zamiast skupiać się na rzeczach, które mogą nigdy się nie wydarzyć. 

Twoje uczucia mogą zacząć się uspokajać w miarę upływu czasu: tygodni, miesięcy. Jednak niektórym osobom trudniej jest sobie poradzić z tym, co czują. 

Jeśli czujesz, że Twoje emocje są zbyt trudne, możesz skontaktować się z terapeutą, dołączyć do grup wsparcia (nawet online na portalach społecznościowych) lub zadzwonić na naszą infolinię

Jeśli Twoja partnerka ma raka piersi, pomocny może być również nasz dzisiejszy artykuł. 

Wspieranie partnerki

Wiedza na temat tego, jak najlepiej wspierać swoją partnerkę, nie zawsze jest łatwa. Musisz pamiętać, że najważniejsza jest umiejętność komunikacji, która wymaga słuchania i mówienia.   

Słuchanie partnerki 

Kiedy Twoja partnerka ma raka piersi, słuchanie może wzbudzać niepokój, jeśli widzisz, że czuje się bardzo źle lub chce porozmawiać o trudnym temacie. Możesz mieć ochotę zmienić temat na coś lżejszego.

Jednak wysłuchanie Twojej kobiety, może być dla niej bardzo pomocne i dzięki temu również Ty, możesz lepiej zrozumieć co czuje i myśli. 

Wskazówki dotyczące słuchania obejmują:

  • Unikaj rozpraszania uwagi – usiądź w ciszy, wyłącz telewizor i telefony komórkowe
  • Niech Twoja partnerka wie, że ​​słuchasz – spójrz na nią ze zrozumieniem, przytakuj lub komentuj
  • Upewnij się, że rozumiesz, co powiedziała – zadawaj pytania, takie jak: „Czy to znaczy, że…?” lub „Jak się czułaś…?”
  • Unikaj przerywania, gdy mówi – nie pozwól, aby Twoje wtrącanie w wypowiedź partnerki, spowodowało, że pomyśli iż nie może powiedzieć wszystkiego co czuje. 

Może się zdarzyć, że nie masz nastroju, aby słuchać lub czuć, że usłyszałeś wystarczająco dużo i więcej nie dasz rady. Możesz zasugerować przerwę, powiedzieć, że potrzebujesz chwili na oswojenie myśli.  

Rozmowa z partnerką

Wiele kobiet z rakiem piersi uważa, że ​​pomocne jest mówienie o tym, co myślą i jak się czują. 

Jeśli Twoja partnerka zacznie opowiadać Ci o swoim raku, zapytaj, czy chce o tym porozmawiać.

Rozmowa może pomóc Tobie i jej zrozumieć się nawzajem. Ale mogą się zdarzyć sytuacje, gdy jeden z was nie chce rozmawiać lub nie może mówić otwarcie.

Często umiejętność mówienia sprowadza się do znalezienia na to czasu i przestrzeni. Pomocne może być zarezerwowanie czasu, w którym możesz rozmawiać bez zakłóceń, w miejscu, w którym oboje czujecie się swobodnie. Niektórym łatwiej jest rozmawiać na spacerze lub podczas posiłku.

Czasami partnerzy wolą rozmawiać o codziennych sprawach. Prowadzenie „normalnej” rozmowy pomaga im poczuć, że rak nie przejął ich życia.  

Komunikowanie się na inne sposoby

Istnieją inne sposoby na komunikację w związku i pokazanie partnerce chorej na raka, że Ci na niej zależy. Na przykład: 

  • fizyczne uczucie, jak pocałunek lub uścisk
  • jeśli to możliwe, wspólny wyjazd  razem na weekend, aby cieszyć się swoim towarzystwem w innym otoczeniu 
  • proste gesty, takie jak sprzątanie domu, zmywanie naczyń lub przygotowywanie śniadań 
  • niedrogie prezenty, niespodzianki lub pisemne notatki dla partnera
Uczestnictwo w spotkaniach

Twoja partnerka może uznać to za pomocne, jeśli pójdziesz z nią na spotkanie z lekarzem. Może również wybrać się na niektóre lub wszystkie spotkania na własną rękę.

Jeśli chce, abyś z nią poszedł, pomocna może być rozmowa o tym, jak chce, abyś był zaangażowany w dyskusje i zaplanowanie pytań, które chcesz zadać.

Jeśli pracujesz, wzięcie czasu wolnego na spotkania z lekarzem nie zawsze jest łatwe. Spróbuj dowiedzieć się, jak długo Twoja partnerka będzie w szpitalu i jak długo trwa leczenie. Następnie spróbuj dojść do odpowiedniego porozumienia z pracodawcą. Niektórzy pracodawcy mogą oczekiwać, że skorzystasz z płatnego lub bezpłatnego urlopu, podczas gdy inni są bardziej elastyczni.

Praktyczne wsparcie

Wiele kobiet chce robić jak najwięcej podczas leczenia – czuć, że nic się nie zmieniło. Jednak skutki uboczne często utrudniają codzienne czynności.

Oferowanie zadań takich jak zakupy, sprzątanie, mycie lub ogrodnictwo może być bardzo użytecznym i praktycznym sposobem oferowania wsparcia. 

Najlepiej zapytaj partnerki, co by chciała, aby mogła dalej robić to, co chce i na co ma siłę.

 Wsparcie dla ciebie

Rozmawiaj z innymi ludźmi

Nie bój się prosić o wsparcie najbliższych. Rozmawiaj z przyjaciółmi lub rodziną na temat tego, jak się czujesz.

Czasami możesz czuć się bardzo samotny, nawet jeśli masz wokół siebie przyjaciół i rodzinę. Może się wydawać, że nikt tak naprawdę nie rozumie, przez co przechodzisz. 

W takiej sytuacji, komunikacja z osobami znajdującymi się w podobnej sytuacji może Ci pomóc. Poszukaj grup wsparcia, forum dyskusyjnego. Nie jesteś jedyną osobą, którą dręczą podobne obawy.  

Dbanie o siebie

Tak, Twoja partnerka ma raka i powinieneś teraz otoczyć ją wsparciem. Jednak aby być w stanie pomóc jej, musisz dbać również o siebie. 

Upewnij się, że jesz prawidłowo, ćwicz regularnie i staraj się dobrze spać.

Wspieranie partnera jest ważne, ważne jest również, abyś miał trochę czasu dla siebie. Może to być spacer, wypicie drinka z przyjacielem lub spędzenie części dnia na pisaniu myśli w dzienniku. Pozwól sobie nie czuć się winnym, że potrzebujesz chwili dla siebie.

Radzenie sobie w pracy

Niektórym trudno jest poradzić sobie z pracą. W takim przypadku możesz rozważyć rozmowę ze swoim pracodawcą. Możesz pracować w elastycznych godzinach lub wziąć wolne, aby być z partnerem. 

Spójrz na sposoby, aby spróbować zmniejszyć presję swojej pracy. 

Zmiany w Twoim związku 

Rak piersi bardzo często zmienia relacje w związkach.   

Niektóre pary stają się bliższe. Jednak jeśli Twoja partnerka była wcześniej niezależna, a przez chorobę stała się emocjonalnie lub praktycznie zależna od Ciebie, może to obciążyć Twój związek. 

Czasami możesz poczuć się uwięziony i rozważyć zakończenie związku. Te uczucia najprawdopodobniej wystąpią, jeśli mieliście problemy przed rakiem piersi. 

W tym miejscu, równie ważna jest szczera rozmowa między partnerami. 

Wielu ludziom nie podoba się pomysł doradztwa, ale omawianie swoich uczuć z kimś bezstronnym może pomóc zarówno obojgu, aby lepiej widzieć rzeczy i pracować nad rozwiązaniem różnic. 

Niektóre pary stwierdzają, że pomimo próbowania wszystkiego, aby uratować związek, ich uczucia do siebie nawzajem nie są wystarczająco silne, aby utrzymać je razem. Stres związany z rakiem piersi może zwiększyć presję, na którą wywiera związek, a zakończenie związku staje się nieuniknione.

Seks i intymność

Rozpoznanie raka piersi prawie na pewno wpłynie na to, jak Twoja kobieta myśli o seksie i intymności. 

Zmiany w jej ciele mogą również wpływać na to, jak Ty odnosisz się do niej seksualnie. 

Patrzenia na te zmiany może pomóc w utrzymaniu intymności w dłuższej perspektywie. Czasami im dłużej to pozostawiasz, tym trudniejsze może być.

Oboje możecie być zbyt zmęczeni, by myśleć o seksie. Możecie również mieć ochotę na sex, ale oboje denerwujecie się tym, co poczujesz w związku ze zmianami. 

Jeśli boisz się zranienia partnerki podczas seksu, daj jej znać, jak się czujesz. W przeciwnym razie może myśleć, że nie uważasz jej już za atrakcyjną seksualnie i poczuje się odrzucona. 

Chociaż ważne jest, aby nie stawiać żadnych wymagań partnerowi, równie ważne jest, aby nie ignorować własnych uczuć, ponieważ może to prowadzić do urazy lub frustracji.

Możesz być w stanie dyskutować i odkrywać sposoby uprawiania seksu lub intymności, które są wygodne i satysfakcjonujące. Z czasem nowe sposoby mogą Was bardziej zbliżyć. 

Jeśli rak piers sprawił, że masz/macie problem z życiem seksualnym, możesz/możecie skontaktować się ze specjalistą, który mimo że Wam przełamać bariery.  

Płodność

Niektóre metody leczenia raka piersi mogą wpływać na zdolność kobiety do zajścia w ciążę w przyszłości. 

Jeśli posiadanie dzieci jest ważne dla Ciebie i Twojej partnerki, zachowanie płodności można zwykle zaoferować przed rozpoczęciem leczenia. Zapytajcie onkologa o skierowanie do specjalisty lub udajcie się bezpośrednio do kliniki ginekologicznej.

Kiedy Twoja partnerka ma raka piersi, możesz odczuwać „burzę emocjonalną”. Chęć stania na wysokości zadania, wsparcia, opieki, bezradność, strach o jej życie i zmiany fizyczne. Pamiętaj, że masz prawo do wszystkich tych emocji, tak samo, jak masz prawo prosić o pomoc i chwili dla siebie.