Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Powrót do pracy po leczeniu raka

Powrót do pracy po leczeniu raka

Powrót do pracy po leczeniu raka

Ukończenie leczenia raka jest olbrzymim kamieniem milowym. Większość osób, która nie miała bezpośredniej styczności z chorobą nowotworową, może wyobrażać sobie, że Twoje życie powinno zwyczajnie wrócić do normy. Osoby, które jednak chorowały, wiedzą, jak wiele jeszcze wyzwań stoi przed osobą, która wygrała walkę z rakiem. Jednym z nich jest powrót do pracy po leczeniu raka. Może to oznaczać powrót do miejsca zatrudnienia po zwolnieniu lekarskim lub poszukiwanie nowej. Powrót do pracy po leczeniu raka wymaga dokładnego przemyślenia i zaplanowania, aby upewnić się, że jesteś gotów.

Czy powrót do pracy jest dla Ciebie odpowiedni?

Powrót do pracy po leczeniu raka może pomóc Ci zachować poczucie tego, kim jesteś. Może zwiększyć Twoją samoocenę – nie wspominając o dochodach. Twoja praca może pomóc Ci przypomnieć, że masz inne życie prócz raka. Powrót do pracy po leczeniu raka, nie jest jednak dla każdego. Czasami fizyczne, psychiczne lub emocjonalne skutki leczenia raka zmieniają bądź opóźniają plany powrotu do kariery zawodowej. Jeżeli czujesz się gotowy, pierwszym krokiem jest uzyskanie zgody od Twojego lekarza. Czas powrotu do pracy zależy od:

  • Trwających długotrwałych skutków ubocznych leczenia raka;
  • Fizycznego i emocjonalnego stanu;
  • Potrzeby dalszej opieki.

Jeżeli Twój lekarz wyrazi zgodę, skontaktuj się ze swoim przełożonym bądź pracownikiem z działu zasobów ludzkich, aby omówić z nim szczegóły, takie jak termin Twojego powrotu i jak będzie wyglądał Twój harmonogram pracy.

Jako osoba, która wygrała walkę z rakiem, to Ty decydujesz, czym chcesz podzielić się ze swoimi współpracownikami, na temat swojego doświadczenia z chorobą. Podobnie jak w przypadku omówienia harmonogramu i obciążenia pracą pierwsze interakcje społeczne, powinny zostać dobrze zaplanowane przed powrotem. Możesz zdecydować się, powiadomić najbliższych współpracowników o swoim powrocie, wysyłając im wiadomość prywatną, bądź poprosić menadżera, aby uprzedził ich za Ciebie i uniknąć zaskoczenia.

Dostosowanie fizyczne do pracy

Powrót do pracy po leczeniu raka ma wiele zalet, jednak ponieważ Twój organizm wiele przeszedł, jego unormowanie może potrwać nawet kilka lat. Tymczasem możesz odczuwać zmęczenie, ból, zaburzenia poznawcze i inne skutki uboczne leczenia. Niektóre drobne zmiany mogą pomóc Ci dostosować się do nowych ograniczeń, gdy jesteś w pracy:

  • Rób małe przerwy, aby zachować energię na cały dzień roboczy;
  • Korzystaj z kalendarzy i alarmów, aby nie zapomnieć o ważnych spotkaniach czy zadaniach do wykonania;
  • Porozmawiaj o swoich ograniczeniach z przełożonym.

Nie bój się mówić o swoich trudnościach przełożonemu. Ograniczenia związane ze skutkami ubocznymi leczenia raka, są w Polsce uznawane za niepełnosprawność i przysługują Ci zgodne z tym przywileje.

Dostosowanie społeczne w pracy

Interakcje społeczne w pracy dla osób powracających do zdrowia po leczeniu onkologicznym, mogą być bardzo ważne. Powinieneś być jednak przygotowany, że niektórzy współpracownicy mogą początkowo dziwnie reagować na Twój powrót. Mogą czuć się zdezorientowani, jak powinni się zachować w związku z Twoją chorobą. Proste i pozytywne wyjaśnienia mogą pomóc Ci odnowić relację ze współpracownikami i sprawi, że wszyscy poczujecie się bardziej komfortowo,

Czasami Twoi współpracownicy mogą zadawać Ci pytania lub okazywać współczucie, co może dać Ci poczucie dyskomfortu. Bądź szczery – jeżeli czujesz, że nie chcesz, aby wypytywano Cię o chorobę, bądź nie potrzebujesz wsparcia w danym momencie – powiedz o tym otwarcie.

Jeżeli chcesz wrócić do swojego normalnego życia, jeżeli Twoje zdrowie i stan emocjonalny Ci na to pozwala, spróbuj jak najszybciej wrócić do pracy. O ile to możliwe, zacznij od pracy w niepełnym wymiarze lub takiej,w której będziesz mógł zrobić sobie przerwy. Powrót do pracy po leczeniu raka ma swoje wyzwania, ale przy odpowiednim nastawieniu i zaplanowaniu szczegółów, może pomóc Ci, “oderwać się” od choroby. Pamiętaj, aby nie być dla siebie zbyt surowy – dużo przeszedłeś i może upłynąć trochę czasu, zanim wszystko wróci do normy.