Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Zapobieganie nowotworom poprzez profilaktyczne usunięcie jajników

Zapobieganie nowotworom poprzez profilaktyczne usunięcie jajników

Zapobieganie nowotworom poprzez profilaktyczne usunięcie jajników

Profilaktyczne usunięcie jajników znacznie zmniejsza szanse na rozwój raka piersi i raka jajnika, jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka. Jednak przed podjęciem takiej decyzji, rozważ wszystkie zalety i wady tej opcji profilaktyki raka.

Prewencyjna operacja usunięcia jajników może być rozwiązaniem, które osoby z wysokim ryzykiem raka jajnika i raka piersi mogą rozważyć w celu zmniejszenia ryzyka. Niesie korzyści i ryzyko, które należy dokładnie zrównoważyć, rozważając tę ​​procedurę.

Co to jest wycięcie jajników?

W wycięciu jajników chirurg usuwa oba jajniki – organy w kształcie migdałów po obu stronach macicy. Twoje jajniki zawierają jaja i wydzielają hormony, które kontrolują Twój cykl rozrodczy.

Jeśli nie doświadczyłaś menopauzy, usunięcie jajników znacznie zmniejsza ilość hormonów estrogenów i progesteronu krążących w organizmie. Ta operacja może zatrzymać lub spowolnić raka piersi, który potrzebuje wzrostu tych hormonów.

Kobiety z mutacjami genu BRCA zwykle mają również usunięte jajowody w tym samym czasie, gdy usuwane są jajniki (obustronne wycięcie jajowodu zmniejszające ryzyko), ponieważ mają zwiększone ryzyko raka jajowodu.

Operacja profilaktyczna u osób z zespołem Lyncha, znanym również jako dziedziczny niepolarny rak jelita grubego, może również obejmować usunięcie macicy (histerektomia), ponieważ mają zwiększone ryzyko raka endometrium.

Kto może rozważyć profilaktyczną wycięcie jajników?

Profilaktyczne usunięcie jajników jest zwykle zarezerwowane dla osób z:

  • Dziedzicznymi mutacjami genów. Kobiety ze znacząco zwiększonym ryzykiem raka piersi i raka jajnika z powodu odziedziczonej mutacji w genie BRCA1 lub BRCA2 – dwa geny związane z rakiem piersi, rakiem jajnika i innymi nowotworami, które ukończyły poród, mogą rozważyć tę procedurę.
    Osoby z innymi dziedzicznymi mutacjami genowymi, które zwiększają ryzyko raka jajnika, w tym z zespołem Lyncha, mogą również rozważyć tę procedurę.
  • Silną historią rodziną. Profilaktyczne usunięcie jajników może być również zalecane w przypadku silnej historii rodzinnej dotyczącej raka piersi i raka jajnika, ale bez znanych zmian genetycznych. Może być również zalecane, jeśli masz duże prawdopodobieństwo przeniesienia mutacji genowej w oparciu o historię Twojej rodziny, ale zdecydujesz się nie przeprowadzać testów genetycznych.

Omów ze swoim lekarzem czynniki ryzyka raka piersi i raka jajnika. Lekarz może zalecić spotkanie z doradcą genetycznym w celu omówienia historii choroby nowotworowej w rodzinie, aby pomóc Ci zdecydować, czy powinieneś rozważyć testy genetyczne i które geny należy uwzględnić w badaniu.

O ile można zmniejszyć ryzyko raka?

Jeśli masz mutację BRCA, profilaktyczne usunięcie jajników może zmniejszyć:

  • Ryzyko raka piersi nawet o 50 procent u kobiet przed menopauzą. Na przykład, jeśli kobieta z wysokim ryzykiem raka piersi ma 60 procent szans na zdiagnozowanie raka piersi w pewnym momencie swojego życia, profilaktyczne usunięcie jajników może zmniejszyć ryzyko do 30 procent.
  • Ryzyko raka jajnika o 80 do 90 procent. Na przykład, jeśli kobieta z wysokim ryzykiem raka jajnika miała 30 procent szans na zdiagnozowanie raka jajnika w pewnym momencie swojego życia, usunięcie jajników mogłoby zmniejszyć ryzyko do 6 procent, przy założeniu 80-procentowego zmniejszenia ryzyka.
    W badaniach ryzyko raka piersi i raka jajnika różni się w zależności od konkretnych mutacji genu, które masz. A Twoje indywidualne ryzyko raka piersi i raka jajnika zmienia się w zależności od wielu czynników, w tym Twojego wieku, historii Twojej rodziny, wyborów stylu życia i innych strategii, których używasz, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka.

Dla niektórych wycięcie jajników może zapewnić znaczne zmniejszenie ryzyka. Dla innych ryzyko operacji i potencjalne skutki uboczne mogą nie być warte zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka.

Jakie ryzyko wiąże się z usunięciem jajników?

Wycięcie jajników jest ogólnie bezpieczną procedurą, która niesie ze sobą niewielkie ryzyko powikłań, w tym zakażenia, zablokowania jelit i uszkodzenia narządów wewnętrznych. Ryzyko powikłań zależy od sposobu wykonania zabiegu.

Ale bardziej niepokojący jest wpływ utraty hormonów dostarczanych przez jajniki. Jeśli jeszcze nie przeszedłeś menopauzy, usunięcie jajnika powoduje wczesną menopauzę. Wczesna menopauza niesie ze sobą wiele zagrożeń, w tym:

Przerzedzenie kości (osteoporoza)

Usunięcie jajników zmniejsza ilość wytwarzanego przez kości estrogenu wytwarzanego przez organizm. Może to zwiększyć ryzyko złamania kości.

Dyskomfort menopauzy

Podczas menopauzy mogą wystąpić uderzenia gorąca, suchość pochwy, problemy seksualne, zaburzenia snu i czasami zmiany funkcji poznawczych. Profilaktyczne usunięcie jajników nie oznacza, że ​​natychmiast wystąpią te problemy, ale oznacza to, że wszelkie objawy menopauzy, które wystąpią, pojawią się wcześniej i są bardziej narażone na obniżenie jakości życia niż w przypadku naturalnej menopauzy. Profilaktyczne usunięcie jajników może wiązać się z koniecznością przyjmowania zastępczej terapii hormonalnej.

Zwiększone ryzyko chorób serca

Ryzyko chorób serca może wzrosnąć, jeśli usuniesz jajniki.

Ryzyko zachorowania na raka

Profilaktyczne usunięcie jajników nie eliminuje całkowicie ryzyka raka piersi lub raka jajnika. Typ nowotworu, który wygląda i działa identycznie jak rak jajnika, może rozwinąć się po usunięciu jajników i jajowodów. Ryzyko tego typu nowotworu, zwanego pierwotnym rakiem otrzewnej, jest bardzo niskie – znacznie niższe niż ryzyko raka jajnika w ciągu życia, jeśli jajniki pozostaną nienaruszone.

Profilaktyczne usunięcie jajników może złagodzić wiele obaw związanych z rozwojem raka, ale ten rodzaj zabiegu może również wywołać emocjonalne skutki uboczne. Nawet jeśli nie planujesz posiadania dzieci, możesz na swój sposób przeżywać utratę płodności. Jednak zaleca się, aby profilaktyczne usunięcie jajników odbywało się po urodzeniu zaplanowanych dzieci.

Decyzja o profilaktycznym usunięciu jajników jest trudna, bez wyraźnej prawidłowej lub złej odpowiedzi. Ustalenie, czy profilaktyczna wycięcie jajników jest właściwe dla Ciebie – i kiedy może to być odpowiednie dla Ciebie – zależy od indywidualnego ryzyka zachorowania na raka i do osobistego wyboru. Porady doradcy genetycznego, ginekologa lub onkologa mogą pomóc w podjęciu bardziej świadomej decyzji.