Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Bezpieczne opalanie – profilaktyka raka skóry

Bezpieczne opalanie – profilaktyka raka skóry

Bezpieczne opalanie – profilaktyka raka skóry

Lato, słońce, plaża i piękna złota opalenizna. Samo wspomnienie czy oczekiwanie upragnionego urlopu sprawia, iż na naszych twarzach pojawia się uśmiech. Uwielbiamy opaleniznę. Wracając z plażowego leżaka, czy coraz częściej wybieranego łóżka w solarium, porównujemy swoją opaleniznę z innymi osobami lub miejscami, których nie opalaliśmy. Piękny złoty kolor naszej skóry sprawia, iż czujemy się atrakcyjniejsi, wyglądamy świeżej, “zdrowiej”.   

Czy naprawdę jednak jest coś takiego jak “zdrowy blask”?  

Promieniowanie UV jest najczęstszą przyczyną zachorowania na nowotwór skóry

Ekspozycja na promieniowania ultrafioletowe w tym urządzeń do opalania w solarium (łóżka opalające, kabiny) oraz ze słońca przyczynia się do ryzyka zachorowania na raka skóry, w tym czerniaka, który jest typem raka skóry odpowiedzialnym za większość zgonów. Badania wskazują jednoznacznie: 90% zachorowań na czerniaka, jest spowodowanych przez nadmierną ekspozycję na promieniowania UV.

Choć powszechnie mówi się, że opalona skóra sprawia, iż wyglądamy “zdrowiej” – nie ma czegoś takiego, jak bezpieczna opalenizna. Opalona skóra to uszkodzona skóra. Nawet jeżeli opalenizna znika, obrażenia pozostają, a im bardziej opalasz skórę, tym większe ryzyko zachorowania na raka skóry.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Unikaj solarium

profilaktyka raka skóry, promienie UV, solarium

Nie daj się ponieść mitowi narzuconemu przez niektóre salony, że ich łóżka opalające dają Ci zdrową opaleniznę. Wszystkie lampy opalające emitują olbrzymie promienie UV, które powodują długotrwałe uszkodzenia skóry, w znaczącym stopniu przyczyniają się do ryzyka zachorowań na raka skóry.  Osoby korzystające z solarium przed ukończeniem 35 roku życia mają o 59% większe ryzyko zachorowania na czerniaka niż osoby, które nie korzystają z solarium.

Stosuj odpowiedni filtr przeciwsłoneczny

profilaktyka raka skóry, filtry SPF

Jeżeli decydujemy się na ekspozycję na słońce, należy zawsze pamiętać, aby użyć odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Współczynnik ochrony SPF powinien wynosić co najmniej 15 oraz być dostosowany do rodzaju karnacji. Kupując produkt do ochrony przeciwsłonecznej, prócz współczynnika SPF należy wybrać produkt oznaczony jako “szerokie spektrum”. Chroni on przed promieniowaniem UVA i UVB , które mogą powodować raka. Pamiętaj, iż jednorazowa aplikacja nie daje ochrony na cały dzień. Sprawdź na etykiecie, jak często należy ponowić aplikację produktu. Przyjmuje się, iż ochronę powinno się stosować co 2 godziny, bądź częściej w przypadku kąpieli.

Poszukaj cienia

profilaktyka raka skóry, plaża, kobieta, cień, wypoczynek

Oczywistym, ale i bardzo ważnym sposobem ograniczenia ekspozycji na światło UV jest unikanie przebywania na słońcu zbyt długo. Jest to szczególnie ważne w godzinach od 11 do 15, kiedy światło UV jest najsilniejsze.  Zachowaj szczególną ostrożność na plaży lub w obszarach ze śniegiem, ponieważ piasek, woda i śnieg odbijają światło słoneczne, zwiększając ilość promieniowania UV, które otrzymujesz. Promienie UV mogą również sięgać poniżej powierzchni wody, więc nadal możesz się poparzyć, nawet jeśli jesteś w wodzie i czujesz się wspaniale.

Załóż kapelusz

profilaktyka raka skóry, kapelusz, plaża

Czapka bądź kapelusz z kilku centymetrowym brzegiem jest idealna, ponieważ chroni obszary, które są często narażone na intensywne słońce, takie jak uszy, oczy, czoło, nos i skóra głowy. Ciemny, nieodblaskowy spód po brzegi może również pomóc w zmniejszeniu ilości promieni UV docierających do twarzy z powierzchni odbijających światło, takich jak woda.

Nie zapominaj o okularach

profilaktyka raka skóry, okulary przeciwsłoneczne

Okulary przeciwsłoneczne blokujące promieniowanie UV są ważne dla ochrony delikatnej skóry wokół oczu, a także samych oczu. Badania wykazały, że długie godziny na słońcu bez ochrony oczu zwiększają szanse na rozwój niektórych chorób oczu. Idealne okulary przeciwsłoneczne powinny blokować 99% do 100% promieni UVA i UVB. Zanim kupisz, sprawdź etykietę. Jeśli nie ma etykiety, nie zakładaj, że okulary przeciwsłoneczne zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV.

Chroń dzieci przed słońcem

profilaktyka raka skóry, dziecko, wakacje, plaża, morze, kąpiel

Dzieci wymagają specjalnej uwagi. Zwykle spędzają więcej czasu na świeżym powietrzu, mogą opalać się łatwiej i nie zdawać sobie sprawy z niebezpieczeństw. Dzieci muszą uczyć się o zagrożeniach związanych z nadmiernym nasłonecznieniem. Zachowaj szczególną ostrożność, aby zakrywały głowę, twarz, ograniczyły ekspozycję na bezpośrednie promienie słoneczne i stosowały odpowiednie filtry. Dzieci w wieku poniżej 6 miesięcy należy trzymać z dala od bezpośredniego światła słonecznego i chronić przed słońcem za pomocą czapek i odzieży ochronnej. Filtr przeciwsłoneczny może być stosowany na niewielkich obszarach narażonej skóry tylko wtedy, gdy odpowiednia odzież i cień nie są dostępne.

Jedz jedzenie przyjazne słońcu

profilaktyka raka skóry, warzywa

Wiadomo, że niektóre pokarmy zwiększają przyrost likopenu, czyli SPF skóry. Przeciwutleniacz występujący w pomidorach i innych czerwonych i pomarańczowych owocach i warzywach może zwiększyć ochronę przeciwsłoneczną o 33%. Warto również pić zieloną herbatę, bogatą w antyoksydanty, jeść ryby bogate w Omega-3, ciemną czekoladę, która zawiera flawonoidy czy kofeinę, która zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory skóry.

Zadbaj o skórę po opalaniu

profilaktyka raka skóry, aloes

Pamiętaj, aby zawsze po wystawieniu skóry na bezpośrednie promienie UV, zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry. Ponieważ używaliśmy kremów z filtrem, a nasza skóra dodatkowo najprawdopodobniej jest spocona, powinniśmy rozpocząć od jej oczyszczenia. Po kąpieli dodaj dodatkowej wilgoci swojej skórze, stosując kremy lub balsamy do ciała. Jeżeli skóra została podrażniona, dobrym sposobem jest użycie aloesu. Żel z aloesu, nie tylko pomaga nawilżyć skórę, ale i daje poczucie tymczasowej ulgi.