Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Kosmetyki pełne toksycznych składników – przepis na naturalne piękno

Kosmetyki pełne toksycznych składników – przepis na naturalne piękno

Kosmetyki pełne toksycznych składników – przepis na naturalne piękno.

Wszystkie produkty w eleganckich opakowaniach są przeznaczone dla konsumentów, którzy chcą wyglądać i czuć się dobrze.

Podkłady, balsamy, peelingi, szminki i pasty do zębów są tworzone w celu wygładzenia skóry, zwiększenia objętości włosów, wybielenia zębów itp.

W ciągu ostatniej dekady dyskutowano na temat naszych produktów do pielęgnacji urody i czy mogłyby one zawierać składniki rakotwórcze.

Niestety wiele z tych obaw jest uzasadnionych i takiej możliwości nie należy lekceważyć. W końcu wszystko, co nakłada się na naszą skórę, jest szybko wchłaniane przez nasze pory bezpośrednio do naszego krwiobiegu.

Przyjrzyjmy się kilku najbardziej powszechnym produktom i ich toksycznym składnikom.

Parabeny  (najczęściej są to: metyloparaben, propyloparaben, etyloparaben i butyloparaben) są substancjami chemicznymi powszechnie używanymi jako środki konserwujące w wielu produktach kosmetycznych, w tym w kosmetykach do makijażu, nawilżających, produktach do pielęgnacji włosów, kremach do golenia / żelach,  antyperspirantów i dezodorantów. Parabeny mogą przenikać przez skórę i działać jak bardzo słaby estrogen w organizmie – potencjalnie powodując wzrost raka piersi z receptorami hormonozależnymi.

Formaldehyd: Farby do włosów, środki relaksujące, lakiery do paznokci, szampony, odżywki i klej do przedłużania włosów zawierają wiele toksycznych chemikaliów. Do najgorszych należą formaldehyd (międzynarodowo uznany czynnik rakotwórczy), toluen (zakazany w Europie ze względu na niebezpieczeństwo rozwoju płodów), hydrochinon (który zwiększa wrażliwość na słońce) i ftalany (mogą zakłócać równowagę innych hormonów, które oddziałują z estrogenem, w tym testosteronu.). Wiele z tych chemikaliów znajduje się również w kremach do opalania i kremach do depilacji.

Należy pamiętać, iż tak jak w przypadku żywności, kupując kosmetyki – czytamy etykiety! Jeśli istnieje jakiś produkt kosmetyczny, któremu jesteś lojalny, sprawdź go i upewnij się, że producent myśli o twoim zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Kosmetyki naturalne

Po odkryciu możliwej szkodliwości kosmetyków, warto rozważyć przejście na naturalne i organiczne produkty do pielęgnacji urody. Kosmetyki naturalne dostępne są coraz częściej, w każdej drogerii, a niektóre z nich, w prosty sposób przygotujesz w domu.

Peeling kawowy

kawa, kawa mielona, peeling kawowy

Składniki:

⅓ szklanki cukru brązowego

¾ szklanki oleju kokosowego (musi być zimny – przechowywany ówcześnie w lodówce)

2 łyżki kawy mielonej

Sposób przygotowania:

Połącz wszystkie składniki mikserem i umieść w pojemniczku. Pamiętaj, aby zużyć go w ciągu miesiąca. W tym czasie powinien być przechowywany w temp. poniżej 25 st. Peeling kawowy, nie tylko wygładza skórę i pomaga w walce z cellulitem ale i nadaje skórze piękny złoty blask  

Rewitalizująca maska do twarzy

ogórek zielony

½ szklanki posiekanego ogórka

½ szklanki posiekanego awokado

1 białko jajka

2 łyżki mleka w proszku

Sposób przygotowania:

Połącz wszystkie składniki w blenderze, aż utworzą jednolitą i gładką masę. Nałóż maskę na twarz i szyję, pozostaw na ok. 30 minut. Opłucz twarz i szyję ciepłą wodą.

Peeling z jogurtu

jogurt naturalny

¼ szklanki cukru trzcinowego

¼ jogurtu naturalnego

Sposób przygotowania:

Ten prosty sposób przygotowania peelingu jest świetnym rozwiązaniem, dla osób z suchą skórą. Cukier trzcinowy zapewnia naturalne złuszczenie, podczas gdy jogurt pomaga przywrócić nawilżenie.  Wypróbuj tę odżywczą opcję jako chemiczny peeling na ciemne plamy, ponieważ naturalny kwas glikolowy pomaga wyrównać skórę. Aby złuszczyć kwas AHA (alfa-hydroksykwas), wymieszaj cukier trzcinowy i jogurt, aż otrzymasz lekko granulowaną pastę. Za pomocą palców nanieść maskę na twarz, omijając okolice oczu. Pozostaw na twarzy na 10-15 minut, a następnie dokładnie spłucz wodą.

Rewitalizująca odżywka do włosów

awokado

Produkty:

1 średnie awokado

2 łyżki miodu

Sposób przygotowania:

Obierz i rozgnieć awokado. Dodaj dwie łyżki miodu – wymieszaj, następnie nałóż na włosy i pozostaw na 20-30 minut. To wszystko – umyj włosy i ciesz się pięknymi i lśniącymi włosami.