Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Jak przygotować się do chemioterapii?

Jak przygotować się do chemioterapii?

Jak przygotować się do chemioterapii?

Chemioterapia jest jedną z najczęściej stosowanych terapii leczenia raka. Jest ona lekiem, który wykorzystuje silne chemikalia do zabijania szybko rosnących komórek nowotworowych w organizmie. Chociaż chemioterapia jest skutecznym sposobem leczenia wielu rodzajów nowotworów, leczenie chemioterapią wiąże się również z ryzykiem działań niepożądanych. Warto przygotować się do chemioterapii jeszcze przed zabiegiem, aby lepiej zrozumieć, uniknąć lub złagodzić jej skutki uboczne.


Jakie możesz mieć skutki uboczne?


Zacznijmy od tego, że istnieje wiele rodzai chemioterapii i w zależności od Twojej indywidualnej historii choroby, może być stosowana jako jedyna metoda leczenia, przed zabiegiem chirurgiczny, po zabiegu i/lub w połączeniu z radioterapią.  Każdy lek, sposób jego podania i połączenia z innym sposobem leczenia, może powodować inne skutki uboczne. Zapytaj swojego lekarza o skutki uboczne poszczególnych leków, które otrzymasz.
Typowe działania niepożądane leków stosowanych w chemioterapii obejmują:

Większość z tych efektów ubocznych można leczyć lub złagodzić. Pamiętaj, że pomimo, iż są one nieprzyjemne, to większość z nich ustępuje kilka dni lub tygodni po otrzymaniu chemioterapii.

Jak przygotować się do chemioterapii?

Sposób przygotowania do chemioterapii zależy od tego, jakie leki otrzymasz i jak będą podawane. Twój lekarz przekaże Ci szczegółowe instrukcje dotyczące tego, jak przygotować się do chemioterapii. Należy zawsze słuchać jego zaleceń, jednak pomocne może być:

Upewnij się, że Twój organizm jest gotowy do chemioterapii

Wykonaj badania krwi, w celu sprawdzenia czynności nerek i wątroby oraz badania serca, w celu sprawdzenia, czy Twój organizm jest gotowy do przyjęcia chemioterapii. Jeśli wystąpi problem, lekarz może rozważyć opóźnienie leczenia, zmianę leku i/lub jego dawkę, aby terapia była dla Ciebie bezpieczniejsza.


Odwiedź swojego dentystę

Aby odpowiednio przygotować się do chemioterapii, powinieneś skonsultować się ze stomatologiem, aby sprawdził stan Twojego uzębienia pod względem ewentualnych ubytków. Leczenie istniejących ubytków może zmniejszyć ryzyko powikłań leczenia chemioterapią.


Przygotuj się na skutki uboczne

Zapytaj swojego lekarza, jakich skutków ubocznych należy się spodziewać w trakcie i po chemioterapii i przygotuj się na nie przed zabiegiem. Na przykład, jeśli leczenie powoduje bezpłodność, możesz rozważyć zamrożenie nasienia lub jak do wykorzystania w przyszłości. Jeśli Twoja terapia może powodować wypadanie włosów, rozważ zakup specjalistycznego szamponu wzmacniającego lub nakrycia głowy. Możesz poprosić lekarza o przepisanie leków, które mogą być niezbędne w celu złagodzenia lub wyeliminowania potencjalnych skutków ubocznych.

Już przed zabiegiem, wzmacniają swój organizm poprzez zbilansowaną dietę i zapytaj lekarza o włączenie do niej rokitnika, korzenia łopianu czy olejku konopnego CBD, które mogą pomóc Ci w naturalny sposób w łagodzeniu objawów.    


Przygotuj pomoc w domu

Trudno przewidzieć, jak poczujesz się po chemioterapii. Poproś swojego lekarza o szczegółowe informacje na temat terapii i tego, jak może wpłynąć to na Twój organizm, abyś mógł przygotować się do chemioterapii i dokonać ustaleń dotyczących pracy, dzieci, zwierząt i wsparcia w opiece nad Tobą.


Poproś bliską osobę, aby zawiodła Cię na zabieg

Nie bój się prosić o pomoc, jeśli jej potrzebujesz. Niech bliską Ci osobą, zawiezie Cię na chemioterapię i dowiezie do domu, kiedy będziesz już mógł wrócić. Po pierwsze bliscy mogą pomóc Ci złagodzić stres przed zabiegiem, natomiast po nim może się okazać, że masz skutki uboczne, po których możesz nie być w stanie prowadzić pojazdu.