Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Rak piersi a relacje intymne

Rak piersi a relacje intymne

Rak piersi a relacje intymne

Rak piersi może mieć duży wpływ na relacje intymne. Wszelkie zmiany w ciele mogą oddziaływać na Twoją pewność siebie i odczucia na temat siebie jako kobiety. Możesz obawiać się o swoje pierwsze doświadczenia seksualne po postawieniu diagnozy lub martwić się, że nie będzie tak jak wcześniej.

Wszystkie te zmartwienia są normalne i może upłynąć trochę czasu, zanim wrócisz do siebie i poczujesz się swobodnie będąc w intymności z partnerem lub ponownie uprawiając seks.

Jak może zareagować Twój partner?

Jeśli masz partnera, po diagnozie i leczeniu czeka go również czas na dostosowanie.

Na to, jak zareaguje na ciebie seksualnie, może w pewnym stopniu wpływać reakcja na samego raka piersi. Podczas gdy relacje intymne niektórych osób będą takie same jak przed chorobą, niektórzy partnerzy mogą przyjąć nadmiernie opiekuńczą rolę, co oznacza, że ​​starają się zrobić wszystko dla Ciebie i chronić Cię przed dalszym niebezpieczeństwem. Mogą nie chcieć wspominać ani inicjować seksu z obawy, że Cię zdenerwują lub skrzywdzą.

Niektórzy partnerzy potrzebują czasu, aby zaakceptować to, co się stało. Inni nie mogą pogodzić się z rakiem piersi partnera. 

Spróbuj porozmawiać z partnerem o swoim samopoczuciu. Może to zachęcić ich do podzielenia się własnymi przemyśleniami i obawami. Może się okazać, że przyjmujesz założenia o tym, co czuje, nie zdając sobie sprawy z tego, że jest całkiem inaczej.

Rozmowa z partnerem

Intymne i seksualne relacje każdej pary będą wyjątkowe. Po diagnozie raka piersi sytuacja może wyglądać inaczej i może być konieczne dostosowanie się do nowej sytuacji.

Jeśli jednak Ty i Twój partner możecie się wzajemnie wspierać, nie ma powodu, dla którego Wasz związek seksualny nie byłby satysfakcjonujący dla Was obojga.

Wskazówki dotyczące rozmowy z partnerem

  • Choć na początku może to być trudne, staraj się być otwarta i szczera co do tego, jak się czujesz – pozwala to uniknąć mieszanych sygnałów i uświadomić partnerowi o swoich ograniczeniach
  • Nie rozmawiaj ze swoim partnerem o swoich obawach lub problemach seksualnych podczas relacji intymnych, aby nie poczuł się niezręcznie lub przerywając akt seksualny, jeśli to możliwe 
  • Jeśli istnieją aspekty intymności, o których nie czujesz się swobodnie rozmawiając osobiście, spróbuj zamiast tego wysłać wiadomość messenger lub SMS
  • Mów o rzeczach, które sprawiały Ci przyjemność, a także o tych, które były dla ciebie trudne – może to pomóc obu osobom poczuć się zachęconym i zrelaksowanym
  • Rozmawiajcie ze sobą, aby upewnić się, że macie jasne granice i macie takie same oczekiwania

Znalezienie nowych sposobów pozostania w intymności z partnerem może pomóc Ci dostosować się do zmian fizycznych i emocjonalnych, które nastąpiły, dopóki nie osiągniesz punktu, w którym poczujesz się bardziej komfortowo.

Często seks jest postrzegany jako oznaczający seks penetrujący, ale spróbuj szerzej myśleć o seksie i rozważ inne sposoby na intymność. Może się okazać, że zmniejsza to Twój niepokój i pozwala cieszyć się ciałem i/lub ciałem partnera w inny sposób, a nawet wzmocnić i urozmaicić Wasze relacje intymne.

Warto pamiętać, że wiele kobiet z czasem dostosowuje się do zmian zachodzących w ciele i nadal utrzymuje satysfakcjonujące relacje i życie po raku piersi.

Zmiany w Twoim związku

Jeśli jesteś w związku, może się okazać, że zmienił się on pod wpływem choroby. Na przykład pary zmagające się z rakiem mogą odczuwać stres emocjonalny, a gdy oboje partnerzy są pod wpływem stresu, związek może ulec napięciu.

Wszelkie zmiany w Twoim związku mogą być pozytywne lub negatywne, a niektóre rzeczy będą łatwiejsze do rozwiązania niż inne. Rozmowy z partnerem mogą być trudne i ich usunięcie może zająć trochę czasu.

Jakość relacji, zarówno ogólnej, jak i seksualnej, przed rakiem piersi, może mieć duży wpływ na to, jak para radzi sobie z doświadczeniem diagnozy i leczenia. Rak piersi nie zawsze może powodować problemy, ale często może pogorszyć istniejące.

Jeśli miałaś problemy w swoim związku przed zachorowaniem na raka piersi, niekoniecznie muszą zniknąć. Twoja choroba prawie na pewno sprawi, że ponownie ocenisz wiele rzeczy w swoim życiu, w tym swój związek. Niektóre osoby mogą zdecydować, że nie chcą już pozostać w związku, w którym są nieszczęśliwe. Inni mogą czuć, że potrzebują bezpieczeństwa swojego związku, nawet jeśli nie jest on w pełni szczęśliwy.

Możliwość otwartego mówienia o swojej sytuacji może oznaczać, że razem będziecie w stanie znaleźć rozwiązania. Niektóre kobiety uważają, że to doświadczenie przybliża ich i ich partnera. Razem mają siłę, aby kontynuować i pokonywać wszelkie trudności związane z rakiem piersi. Jednak nie zawsze tak jest, a nawet silne i bliskie relacje mogą zostać przetestowane przez diagnozę raka piersi, a czasem zakończone.

Radzenie sobie z czymś takim jak rak zmieni związek w trakcie choroby i może być szczególnie trudne, jeśli związek jest nowy. Jeśli jesteś na wczesnym etapie związku, może się okazać, że omawiasz ważne kwestie znacznie wcześniej, niż byś chciała.

Rozpoczęcie nowej relacji po raku piersi

Jeśli nie jesteś w związku, możesz pomyśleć o utworzeniu nowego. Możesz już nie mieć takiego samego zaufania do siebie i tego, jak wyglądasz przed innymi.

Nawiązanie związku seksualnego może również wywołać uczucie lęku – na przykład, mówiąc o tym, że miałaś operację raka piersi i na jakim etapie powinnaś to zrobić.

Jeśli nie byłeś w związku w chwili zdiagnozowania lub związek zakończył się po postawieniu diagnozy, spotkanie kogoś nowego może oznaczać poinformowanie go o raku piersi. Decyzja, kiedy i jak to zrobić, może być trudna.

Możesz czuć, że jest za szybko na tak intymne rozmowy lub nie możesz znaleźć słów. Ale kiedy kogoś poznajesz i czujesz się z nim swobodniej, łatwiej Ci będzie mówić o wszystkich aspektach swojego życia, w tym o raku piersi.

Kiedy czujesz, że nadszedł czas, aby powiedzieć nowemu partnerowi, może on zareagować na wiele sposobów. Mogą początkowo być zszokowani i potrzebować trochę czasu na dostosowanie się do tych wiadomości. Mogą mieć własne lęki i obawy związane z rakiem i tym, co to dla nich znaczy. Twój nowy partner może również od razu zaakceptować Twoją historię i uznać, że Twoje doświadczenie raka piersi jest teraz częścią tego, kim jesteś.

Kiedy zaczniesz nowy związek, Ty i Twój partner zdecydujecie, kiedy będziecie jesteście gotowi rozpocząć relacje intymne. Jeśli czujesz niepokój z powodu raka piersi, porozmawiaj z nimi o swoich obawach i konkretnych sprawach, o które się martwisz.

Uzyskaj pomoc, jeśli jej potrzebujesz

Jeśli martwisz się o jakiekolwiek problemy związane z tym, jak się czujesz w związku ze swoim ciałem lub życiem seksualnym, nie wahaj się szukać pomocy. Możesz zapytać swojego lekarza gdzie szukać wsparcia lub skontaktować się z psychologiem, nawet zdalnie, jak w Fundacji w Związku z Rakiem.  

Mogą być w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania, które możesz mieć – na przykład, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rekonstrukcji piersi, jak radzić sobie z suchością pochwy, jeśli obawiasz się objawów menopauzy lub samego kontaktu seksualnego.

Czasami możesz potrzebować specjalistycznej pomocy. Może to oznaczać, że Ty lub Ty i Twój partner spotkacie się z terapeutą, który zajmuje się konkretnie problemami seksualnymi. Większość kobiet z rakiem piersi, które doświadczają problemów seksualnych, nie potrzebuje długotrwałej terapii, ale może okazać się przydatne porozmawianie z kimś na temat konkretnego problemu lub w określonym momencie leczenia lub powrotu do zdrowia.  

Mówienie o zmianach w ciele, seksie i intymności może być trudne. Jednak rozwiązywanie problemów jest ważną częścią leczenia i opieki nad rakiem piersi. Ponadto dobre relacje intymne sprawiają, że jesteśmy zrelaksowani i szczęśliwsi, a to może pomóc Ci powrócić do zdrowia.