Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Rakotwórczy SMOG

Rakotwórczy SMOG

Rakotwórczy SMOG

Poranki, w których z zapachem świeżo zaparzonej kawy, wychodziliśmy na taras, upajać się świeżym powietrzem, są już za nami. Zamiast tego, media wciąż alarmują, aby zamykać okna, i unikać wychodzenia na zewnątrz z powodu zanieczyszczeń. Czym jest smog, jaki ma związek z zachorowaniem na raka, oraz jak się przed nim chronić, tłumaczymy w dzisiejszym artykule.

Czym jest smog?

Smog to rodzaj zanieczyszczenia powietrza spowodowanego przez drobne cząsteczki. Pojęcie “smog” pierwszy raz zostało użyte w pierwszej dekadzie XX wieku. Pochodzi z połączenia słów smoke (dym) i fog (mgła). Miał opisywać  mętną mieszaninę dymu i dwutlenku siarki wytwarzanych przez spalanie dużych ilości węgla. Dziś wiadomo, że tworzony jest również przez zanieczyszczenia, takie jak: pyły i gazy pochodzące z zakładów przemysłowych, spalin samochodowych i innych. Bezwietrzna pogoda oraz duża wilgotność powietrza stwarzają idealne warunki do kumulowania się zanieczyszczeń.

Smog nie tylko zmniejsza widoczność i tworzy nieatrakcyjne zamglenie na horyzoncie, ale ma również negatywne skutki zdrowotne. Atakuje on drogi oddechowe, oskrzela i układ krwionośny, powodując szereg chorób. WHO zalicza smog jako jeden z głównych czynników powodujących raka płuca.  Wiąże go również ze zwiększeniem ryzyka zachorowania na inne nowotwory, takie jak rak pęcherza.

Rak płuca jest najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie i najczęstszą przyczyną zgonów. Każdego roku z tego powodu w Polsce umiera ok. 20 tys. osób.

Niepokojący jest fakt, iż według badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) na 50 miast o najwyższym poziomie zanieczyszczeń z Unii Europejskiej, aż 33 pochodzi z Polski. Ministerstwo Środowiska jako główne źródło tego stanu wskazuje domy jednorodzinne i ich instalacje grzewcze na węgiel oraz drewno. Dodatkowym problemem ma być fakt, iż w tego typu kotłach, częstym zjawiskiem jest – palenie śmieci.

Jak chronić się przed smogiem?

Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci chronić siebie, oraz Twoich bliskich, przed potencjalnymi skutkami zdrowotnymi zanieczyszczeń powietrza.smog

  • Monitoruj poziom zanieczyszczenia – Bądź na bieżąco z prognozą pogody oraz poziomem smogu w Twoim regionie. Pomocne przy tym będzie sprawdzanie strony internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pamiętaj również, że najgorszy poziom zanieczyszczeń występuje w okresie grzewczym, oraz w bezwietrzne, wilgotne dni, kiedy pył nie jest rozwiany.
  • Ograniczaj przebywanie na świeżym powietrzu –  Jeżeli jakość powietrza jest zła, w miarę możliwości unikaj wychodzenia na dwór, bądź ogranicz ilość spędzonego czasu na zewnątrz. Jeżeli musisz wyjść, oddychaj przez nos, który jest naturalnym filtrem powietrza. Pamiętaj, aby starać się również nie otwierać okien.
  • Zaopatrz się w maseczkę antysmogową – Maseczka antysmogowa może zatrzymać nawet do 100% zanieczyszczeń. Warto więc zainwestować w nią, pomimo iż nie wygląda nadzwyczaj atrakcyjnie, przynajmniej w najbardziej zanieczyszczone dni.
  • Dbaj o dietę – Aby zneutralizować nadmiar wolnych rodników, powstających na skutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem, dbaj, aby Twoja dieta była bogata w Witaminy A, C, E, oraz selen.
  • Rób wycieczkiNie możemy zamknąć się w domu na cały okres grzewczy. W miarę możliwości staraj się spędzać czas na zewnątrz, lecz wybieraj miejsca o jak najniższym poziomie zanieczyszczeń. Pamiętaj, że fakt, iż wyjedziesz z miasta, nie musi oznaczać lepszej jakości powietrza.

  • Zainwestuj w oczyszczacz powietrza –  Dobrej jakości oczyszczacz powietrza może być dobrą inwestycją. Urządzenia te zasysają powietrze, po czym odfiltrowują z niego zanieczyszczenia Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twój dom jest wolny od smogu.

  • Dbaj o środowisko – Pamiętaj, że smog jest wynikiem zaniedbań człowieka. Naszym obowiązkiem jest dbać o środowisko, więc ograniczaj własne emisje do minimum. Unikaj niepotrzebnych podróży samochodem oraz nie pozostawiaj niepotrzebnie włączonego silnika samochodu. Nie pal śmieci. We wrześniu 2018 roku, ruszył projekt “Czyste Powietrze”. który polega na możliwości skorzystania z dofinansowania bądź korzystnej pożyczki na: wymianę stolarki okiennej/ drzwiowej, docieplenie, fotowoltaikę, wymianę pieca, kolektory słoneczne i pompy ciepła. Jest to więc dobry moment, abyśmy wszyscy wspólnie, zadbali o jakość powietrza w Polsce.
Pamiętaj

Smog nie jest związany jedynie z zachorowaniem na raka płuca. Zwiększa on ryzyko chorób serca, udaru, obturacyjnej choroby płuc, alzheimera, astmy i wielu innych. Jego negatywne działanie, wpływa już na etapie życia płodowego. Wskazując liczby, na skutek zanieczyszczenia powietrza w Polsce, co roku umiera 40 tysięcy osób.

Dbajmy o jakość naszego powietrza!