Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie jąder?

Jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie jąder?

Jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie jąder? 

Wiele mówi się o kobiecym raku piersi i o tym, jak kluczową rolę w skutecznym leczeniu odgrywa wczesna diagnoza, a co za tym idzie samobadanie piersi. Jednak równie istotne jest to, aby po osiągnięciu dojrzałości płciowej, wszyscy mężczyźni przeprowadzali samobadanie jąder. Kontrola ta może pomóc mężczyzną wykryć jeden z najczęstszych rodzajów raka męskiego, jakim jest rak jądra. Wczesna diagnoza może pomóc im nie tylko poprawić rokowania, ale i daje szansę na usunięcie zmiany jedynie za pomocą chirurgii, unikając przykrych skutków chemioterapii i radioterapii.

Jak wykonać samobadanie jąder? 

 Zanim zaczniesz, poznaj swoją anatomię. Oto dwie rzeczy, o których należy pamiętać:

  • Nie martw się, jeśli jedno jądro jest większe od drugiego lub wisi niżej – To normalne.
  • Łatwo pomylić najądrze z niezwykłą masą. Najądrze to zwinięty zestaw rurek, znajdujący się w mosznie. Jest to część układu rozrodczego, w której plemniki „dojrzewają” i są z nich odprowadzane. Ważne jest poznanie swojego ciała wcześniej, aby móc rozróżnić je od ewentualnych zmian. 

Oto jak wykonać samobadanie jąder:

  • Przed rozpoczęciem samobadania weź ciepłą kąpiel, aby rozluźnić mosznę i mięśnie przytrzymując jądra, co ułatwi badanie.
  • Zaczynając od jednej strony, delikatnie badaj jądro obiema rękami, obracając jądro między kciukiem a palcami wskazującymi, aby wyczuć powierzchnię jądra. Sprawdź, czy nie ma grudek, nierówności lub nietypowych funkcji. W przeciwieństwie do tego, co wielu uważa, guzy nowotworowe zwykle nie są bolesne. Zanotuj wszelkie zmiany rozmiaru w czasie. Podczas gdy najczęstszym objawem raka jąder jest bezbolesna masa, u niektórych mężczyzn występuje obrzęk jąder i moszny. Bądź świadom najmniejszej bolesności lub ciężkości.
  • Sprawdź drugie jądro, dokładnie w taki sam sposób.
Co powinienem zrobić, jeśli coś znajdę?

Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem. 

Mężczyźni często odwlekają konsultacje medyczne, przez co rak może przejść do zaawansowanego stadium i rozprzestrzenić się na inne narządy.  Żaden mężczyzna nie jest szczególnie podekscytowany rozmową na temat swoich jąder, ale nie ma powodu, aby czuć się zawstydzonym. Twój lekarz widział już wiele, a rozmowa może uratować Ci życie. 

Ponadto Twoja wizyta nie będzie w połowie tak zła, jak myślisz. Twój lekarz przeprowadzi szybki egzamin, zapyta o objawy i wyśle ​​Cię na USG , które jest bezbolesną i pozbawioną promieniowania procedurą diagnostyczną.

Jak często wykonywać samobadanie?

Zaleca się, aby samobadanie jąder przeprowadzać raz w miesiącu. Sprawdzając regularnie, łatwiej zauważysz, kiedy coś się zmieniło. Większość mężczyzn jest świadoma swoich genitaliów i wszelkich zachodzących zmian. Najważniejszą lekcją jest to, że jeśli poczujesz coś nienormalnego, natychmiast zasięgnij profesjonalnej opinii.

Czym jeszcze może być guzek jąder?

Na szczęście większość mas jąder nie jest rakiem. Mimo to wszelkie zmiany lub nieregularności w mosznie lub jądrach wymagają wizyty u lekarza. Łagodne, następujące zmiany jąder mogą również powodować intensywny dyskomfort i zagrażać płodności:

  • Torbiele (mogą tworzyć się w jądrze, najądrzu lub strukturach wokół jądra)
  • Zakażenie
  • Zranienie
  • Żylaki
  • Wodniak