Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie piersi?

Jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie piersi?

Jak prawidłowo przeprowadzić samobadanie piersi? 

​​Samobadanie piersi jest przydatnym i ważnym narzędziem do badań przesiewowych, szczególnie w połączeniu z regularnymi badaniami fizycznymi przez lekarza, mammografią, a w niektórych przypadkach USG i/lub MRI. Każde z tych narzędzi przesiewowych działa w inny sposób i ma swoje mocne i słabe strony. Samobadanie piersi to wygodne, bezpłatne narzędzie, z którego można korzystać regularnie i w każdym wieku. Może być ważnym sposobem wczesnego wykrycia raka piersi, co zwiększa prawdopodobieństwo skutecznego wyleczenia.  

Zalecane jest, aby wszystkie kobiety wykonywały samobadanie piersi regularnie. Im częściej badamy swoje piersi, tym lepiej je znamy i łatwiej będzie nam rozpoznać, czy coś się zmieniło. 

Kobiety powinny przeprowadzać samobadanie piersi raz w miesiącu. Najlepiej kilka dni po zakończeniu miesiączki, kiedy nasze piersi są najmniej opuchnięte i delikatne. Jeśli jesteś po menopauzie i nie masz już okresu, wybierz dzień łatwy do zapamiętania, na przykład pierwszy lub ostatni dzień miesiąca. 

5 kroków do samodzielnego badania piersi 
 • Krok 1 – połóż ręce na biodra i przyjrzyj się swoim piersiom w lustrze – Szukaj piersi o typowym rozmiarze, kształcie i kolorze. Bez widocznych zniekształceń i obrzęków. Jeśli zauważysz którąkolwiek z poniższych zmian, skonsultuj ją ze swoim lekarzem.
   • Wgłębienie, marszczenie lub wybrzuszenie skóry 
   • Sutek, który zmienił kształt. Wciągnięte brodawki. 
   • Guzek, zaczerwienienie, ból, wysypka lub obrzęk
 • Krok 2 – unieś ręce do góry i postępuj dokładnie tak, jak w pierwszym kroku.
 • Krok 3 – przyciśnij brodawki – Kiedy jesteś przy lustrze, przyciśnij kolejno brodawki, zwracając uwagę, czy z jednego lub obu sutków nie ma śladów wypływającego płynu. Może on być wodnisty, mleczny, żółty lub krwisty. 
 • Krok 4 – połóż się na łóżku i zbadaj piersi, używając prawej ręki, aby poczuć lewą pierś, a następnie lewej ręki, aby zbadać pierś prawą. Używaj mocnego, okrężnego dotyku, trzema środkowymi opuszkami palców, utrzymując je płasko i razem przy sobie. Zbadaj całą pierś od góry do dołu, z boku na bok – od obojczyka do górnej części brzucha i od pachy do dekoltu. Możesz zacząć od sutka, zataczając coraz większe okręgi, aż dotrzesz do zewnętrznej krawędzi piersi. Możesz także przesuwać palce w górę i w dół pionowo, w rzędach. Ważne jest, aby mieć pewność, że zbadałaś dokładnie całą pierś.  
 • Krok 5 – Zbadaj piersi, gdy stoisz lub siedzisz. Wiele kobiet uważa, że ​​najłatwiej jest poczuć piersi, gdy ich skóra jest mokra i śliska, dlatego lubią robić ten krok pod prysznicem. Badaj całą pierś, wykonując te same ruchy dłoni, które opisano w kroku 4.

Jeśli zauważyłaś coś niezwykłego, nie panikuj – 8 na 10 guzków nie jest rakowych. Nie wahaj się jednak, skonsultować swoich obaw z lekarzem. Wczesne wykrycie raka piersi, znacznie poprawia rokowania skutecznego leczenia. Pamiętaj również, że samobadanie piersi nie może zastąpić regularnych badań mammograficznych. Szczególnie po 50 roku życia.