Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Wygrałem walkę z rakiem! Jak wrócić do życia?

Wygrałem walkę z rakiem! Jak wrócić do życia?

Wygrałem walkę z rakiem! Jak wrócić do życia?

Rak jest często opisywany jako podróż, która rozpoczyna się od diagnozy. Podczas leczenia, niektórzy mogą odczuwać, że ich życie jest zawieszone, dlatego po zakończeniu leczenia, może być trudno wrócić do życia.

Po zakończeniu walki z rakiem ludzie rozpoczynają nowy rozdział w swoim życiu, który może przynieść nadzieję i szczęście, ale także zmartwienia i strach. Żadne dwie osoby nie są takie same. Każdy ma własny sposób radzenia sobie z emocjami, a powrót do “normalnego” nowego życia może trwać kilka miesięcy, a nawet lat.

Zapewne będziesz się obawiał, że rak może powrócić, a ty możesz myśleć o śmierci i umieraniu. Strach przed nawrotem raka jest powszechny wśród osób, które przeżyły tę chorobę. Czasami może on być tak intensywny, że nie będziesz potrafił cieszyć się życiem.

Być może jesteś bardziej świadomy wpływu choroby na twoją rodzinę, przyjaciół i karierę. Możesz inaczej postrzegać bliskich – oddalić się bądź bardziej dbać o relacje z nimi.

Mogą również niepokoić Cię nieoczekiwane trudności, takie jak problemy finansowe wynikające z twojego leczenia.

Niektórzy ludzie są lepiej przygotowani, aby wrócić do życia po tak ciężkiej chorobie niż inni. Ale każdy może skorzystać z pomocy i wsparcia ze strony innych osób – przyjaciół, rodziny, czy terapeuty.

Wrócić do życia

wrócić do życia po chorobie, dziecko, mamaMoże się okazać, że powrót do roli w rodzinie nie jest tak łatwy, jak myślałeś. Rzeczy, które robiłeś przed diagnozą, teraz robią inni. Być może nie chcą oddać Ci swoich zadań bądź nie zgadzasz się z tym, jak inni robili różne rzeczy.

Niektóre osoby czują się przytłoczone smutkiem, złością lub strachem, są to długotrwałe efekty uboczne leczenia. Inni natomiast czują, że ich ciało i duch potrzebuje odpoczynku. Minęło dużo czasu, od kiedy mogłeś po prostu odpocząć.

Wszystkie te uczucia mają sens. Właśnie przeżyłeś trudny okres. Musiałeś podejmować poważne decyzje życiowe. Twoja wizja i cały twój styl życia zmieniły się, przynajmniej na jakiś czas.

Stawianie czoła tym uczuciom i nauka radzenia sobie z nimi jest ważna. Nie oczekuj, że wszystko wróci do stanu sprzed diagnozy. Daj czas sobie, swojej rodzinie i tym, którzy są wokół ciebie – przejdziesz przez to. Tak jak potrzebowałeś czasu na przystosowanie się do raka, możesz przystosować się do życia po chorobie.

Nauczyć się żyć z niepewnością

Możesz zauważyć, że zwracasz dużą uwagę na bóle ciała. Lekarz mówi, że nie masz żadnych objawów raka, ale ty nie jesteś przekonany. Możesz zadawać sobie pytania, takie jak:

 • Czy to powróci?
 • Jakie są szanse nawrotu?
 • Skąd mam wiedzieć, czy rak powrócił?
 • Co zrobię, jeśli wróci?
 • W jakim czasie może się nawrócić?

wrócić do życia, kobieta, depresjaStrach cię ściska, a ty masz problemy ze snem, z bliskością ze swoim partnerem, czy nawet podejmowaniem prostych decyzji? Nie jesteś sam.

Z upływem czasu wiele osób twierdzi, że ich lęk przed nawrotem zmniejsza się, a oni coraz mniej myślą o raku. Jednak nawet po upływie lat, pewne wydarzenia mogą ponownie wywołać to zmartwienie, na przykład:

 • Wizyty kontrolne lub niektóre badania medyczne
 • Wydarzenia związane z rocznicą (takie jak data zdiagnozowania, operacja lub zakończenie leczenia)
 • Choroba bliskiej osoby
 • Symptomy, które są podobne do tych, które miałeś, kiedy po raz pierwszy odkryłeś, że masz raka
 • Nowe objawy, których nie rozumiesz
 • Śmierć kogoś, kto miał raka
 Kilka sposobów, które mogą pomóc Ci poradzić sobie z niepewnością, strachem i wrócić do życia:
 • Wyrażaj swoje uczucia strachu i niepewności bliskiej osobie lub terapeucie. Kiedy ludzie wyrażają swoje emocje, łatwiej jest im się ich pozbyć. Myślenie i mówienie o swoich uczuciach może być trudne. Jednak jeżeli uważasz, że rak przejmuje Twoje życie, rozmowa o tym, może Ci pomóc zrzucić ciężar. Pamiętaj, że Twoi bliscy mogą nie do końca zdawać sobie sprawę, przez co przeszedłeś, i że Twoje doświadczenie związane z chorobą, nie kończy się wraz z leczeniem. Mów jasno, gdy potrzebujesz wsparcia i zrozumienia.
 • Staraj się żyć chwilą, zamiast myśleć o niepewnej przyszłości lub trudnej przeszłości. Znajdź swój sposób na relaks i to, co sprawia Ci przyjemność.
 • Postaraj się wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe. Jeśli jesteś palaczem, jest to dobry czas na rzucenie palenia.
 • Bądź tak aktywny fizycznie, jak tylko potrafisz.
 • Ustal harmonogram dnia tak, abyś nie miał zbyt wiele czasu na zmartwienia. Nie jesteś w stanie kontrolować każdej myśli, jednak gdy masz zaplanowany dzień, może Ci to pomóc skupić się na działaniach, a nie rozwodzić się nad myślami.
 • Staraj się być pozytywny.  Możesz lepiej zarządzać swoim życiem i historią związaną z chorobą, gdy jesteś w stanie spojrzeć na rzeczy w pozytywnym świetle. Skupiaj myśli o tym, co zyskałeś, a nie co straciłeś przez chorobę.
 • Nie udawaj optymisty. Pamiętaj, że nie musisz udawać pozytywnego, ani starać się usilnie pozostać taki przez cały czas. Nigdy nie czuj się winny, że jesteś smutny, zły, niespokojny lub strapiony.
Wsparcie

wrócić do życia, relaks, terapiaWsparcie emocjonalne może być potężnym narzędziem zarówno dla osób, które muszą wrócić do życia po chorobie, jak i ich rodzin. Rozmowa z innymi osobami, które przeszły przez to, co Ty, bądź wykwalifikowanym specjalistom, może pomóc Ci, w złagodzeniu negatywnych emocji oraz samotności.

Wsparcie w dowolnej formie pozwala wyrazić uczucia i rozwinąć umiejętności radzenia sobie. Badania wykazały, że osoby biorące udział w grupach wsparcia mają lepszą jakość życia, w tym lepszy sen i apetyt. Jeżeli Ty lub Twój bliski wygrał walkę z rakiem, chce wrócić do życia po chorobie, możecie uzyskać wsparcie, kontaktując się z naszą Fundacją.

Pamiętaj,że nie jesteś jedyną osobą, która zachorowała na nowotwór, a wskaźnik przeżycia stale się poprawia. Podobnie jak większość z nich, Ty i Twoi bliscy dostosujecie się do życia po chorobie. Dostałeś drugą szansę, więc staraj się czerpać radość z każdego dnia.