Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Jak wspierać bliskiego chorego na raka?

Jak wspierać bliskiego chorego na raka?

Jak wspierać bliskiego chorego na raka?

Diagnoza raka zmienia życie nie tylko osoby chorej, ale i jego opiekuna. Opiekunem nazywamy osobę, która nieodpłatnie i bezinteresownie zajmuje się pacjentem. Może być nim małżonek, partner czy przyjaciel. W dzisiejszych czasach pacjenci często więcej czasu przebywają w domu niż w szpitalach. Dlatego opiekunowie są równie ważni, jak zespół medyczny. Często wiedzą oni najwięcej na temat pacjenta. Na przykład wzorce snu, kiedy odczuwają największy dyskomfort lub zmęczenie, ile jedzą i piją. Twoja rola opiekuna może się zmieniać, w zależności od potrzeb ukochanej osoby i wpływać na Ciebie zarówno emocjonalnie, fizycznie, jak i finansowo. Jak wspierać bliskiego chorego na raka?

Opieka medyczna

Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej na temat choroby oraz sposobu leczenia bliskiej Ci osoby. Zapoznaj się terminami medycznymi, którymi posługują się lekarze i pielęgniarki. Zapisz wszystkie pytania, na które szukasz odpowiedzi. Porozmawiaj o tym z ukochaną osobą oraz pracownikami służby zdrowia. Poproś lekarza prowadzącego o poradę, na temat opieki oraz tego, jak wspierać bliskiego chorego na raka. Upewnij się, że masz wszystkie informacje, na temat leków, które musi przyjmować. Na co to jest, kiedy ma je przyjąć (przed czy po posiłku), jaka dawka, oraz jak będzie się po nich czuć. Jeżeli potrzebuje opatrunków na rany czy zastrzyki, pielęgniarki nauczą Cię, w jaki sposób wykonywać to prawidłowo. Jeżeli nie czujesz się na siłach wykonywać tego samodzielnie, nie przejmuj się, poproś o pomoc lekarza rodzinnego, który może wskazać Ci pielęgniarkę zdrowia publicznego. Dowiedz się jakie symptomy oraz skutki uboczne może mieć bliska Ci osoba. Pomoże Ci to lepiej zrozumieć bliską osobę oraz wiedzieć, kiedy i jak reagować. Dobrze jest, prowadzić rejestr ważnych nazwisk i numerów telefonów, aby wiedzieć, do kogo zadzwonić, jeżeli bliska Ci osoba poczuje się gorzej. Jako opiekun osoby chorej na raka musisz się przygotować, iż może ona nie być w stanie wykonywać najprostszych czynności. Może potrzebować pomocy w pielęgnacji – umyciu się czy ubraniu. Pamiętaj, aby podejść do tego z troską i zrozumieniem. Osoby, które zawsze były silne – samodzielne, mogą czuć się niekomfortowo (sfrustrowane), iż wymagają opieki pielęgnacyjnej. Porozmawiaj z bliskim, jakiej potrzebuje od Ciebie pomocy. Powiedz, że to nic złego, że to chwilowe. Jeżeli on albo Ty nie chcecie kontaktu fizycznego w pielęgnacji, możesz skorzystać z pomocy innej bliskiej osoby, bądź wykwalifikowanej pielęgniarki.

Praktyczna opieka

Aby wspierać bliskiego chorego na raka, należy zapewnić mu praktyczną opiekę. Może to obejmować wykonywanie prac domowych, przygotowanie posiłków, czy zapewnianie transportu. Czasami te role mogą być przytłaczające. Zwłaszcza gdy musisz to połączyć z opieką nad dziećmi, czy chodzeniem do pracy. Postaraj się wyznaczyć również inne osoby, które mogą pomóc Ci w opiece nad chorym. Spróbuj rozporządzić harmonogram tak, aby Twoje życie było, jak najbardziej normalne, ustalając priorytetowo to, co należy zrobić.

Jeżeli bliska Ci osoba nie czuje się dobrze bądź ma skutki uboczne, może nie mieć apetytu, a TY możesz nie wiedzieć, jakie posiłki przygotować. Porozmawiaj z lekarzem, bądź dietetykiem na temat posiłków w trakcie leczenia.

Choroba nowotworowa to również duże wyzwanie i obciążenie dla budżetu domowego. Dobrze jest porozmawiać z bliską osobą o ich finansach od samego początku, abyście oboje nie wpadli w kłopoty finansowe. Nie bój się, prosić o pomoc przyjaciół, rodziny, opieki socjalnej czy organizacji pozarządowej, takiej jak Fundacja w związku z rakiem.

Opieka emocjonalna

Opieka emocjonalna jest prawdopodobnie najtrudniejszą kwestią, aby dobrze wspierać bliskiego chorego na raka. Wiedza o tym, jak czuje się osoba ciężko chora i co możesz zrobić, aby mu pomóc, może być trudna. Oto kilka wskazówek, jak dać wsparcie emocjonalne osobie chorej na raka.

Słuchanie

Nie zmienisz faktu, że Twój bliski jest chory, jednak możesz mu bardzo pomóc, gdy wysłuchasz jego obaw. Słuchaniejak wspierać bliskiego chorego na raka, rozmowa, kobieta, mężczyzna, brzeg, woda jest prostym, ale skutecznym sposobem komunikowania się. Nie chodzi w tym o to, abyś zastanawiał się, co jej odpowiesz, ale o to, aby skupić się nad tym, co ma do powiedzenia – co czuje, czego potrzebuje.

Wskazówki:

 • Usiądźcie wygodnym miejscu.
 • Upewnij się, że masz dużo czasu. Niech Twój bliski wie, że jesteś tam tak długo, jak tego potrzebuje.
 • Wycisz telefon – odłóż tak, aby Wam nie przeszkadzał.
 • Utrzymuj jak najwięcej kontaktu wzrokowego, jeżeli jesteś w stanie.
 • Zachęcaj ukochaną osobę do mówienia, zadając „otwarte” pytania. Na przykład: „Jak się dzisiaj czujesz?”
 • Staraj się unikać pytań „zamkniętych”. Pytania zamknięte zazwyczaj wymagają odpowiedzi „tak” lub „nie” i nie zachęcają pacjenta do mówienia.
 • Skoncentruj się na tym, co mówi pacjent. Staraj się nie myśleć o czymś innym lub o tym, co masz zamiar powiedzieć dalej.
 • Nie przerywaj ani nie zmieniaj tematu. Jeśli bliska Ci osoba przestaje mówić, pamiętaj, że mogą myśleć o tym, co chcą powiedzieć dalej. Daj im czas, aby to zrobić.
 • Pozwól pacjentowi być smutnym lub zdenerwowanym. Może to sprawić, że poczujesz się nieswojo, ale będziesz pomagał, po prostu słuchając.
 • Staraj się nie mówić takich rzeczy jak: „Będzie dobrze” lub „Bądź pozytywny”. Może to powstrzymać pacjenta przed powiedzeniem ci, jak naprawdę się czuje.
 • Upewnij się, że zrozumiałeś, co Ci powiedział. Dobrym sposobem na to jest powtórzenie niektórych słów, których użył.
 • Postępuj zgodnie z jego wskazówkami. Jeśli się śmieje – śmiej się razem z nim. Jeżeli płacze – daj mu czas. Jeśli wygląda, że czuje się skrępowany – uśmiechnij się i powiedz, że jesteś tu, aby go wysłuchać.
Każdy jest inny

Możesz być zaskoczony, jak bliska Ci osoba reaguje na diagnozę raka. To normalne, że ludzie radzą sobie na wiele różnych sposobów. Smutek, złość, niepokój i zaprzeczenie są powszechnymi reakcjami. Jako opiekun Twoją rolą jest wspierać bliskiego chorego na raka, a nie na zmianie tego, jak się czuje. Słuchanie i próbowanie zaakceptowania tego, co czuje, pokaże, że naprawdę chcesz mu pomóc.

Pamiętaj, iż oprócz tego, że każdy jest inny, zamiany zachowania mogą się zmieniać w trakcie leczenia. Może to być dla Ciebie trudne, ponieważ nie wiesz, czego się spodziewać. Oto kilka etapów, które mogą być trudniejsze dla bliskiej Ci osoby:

 • Po diagnozie
 • Oczekiwanie na wyniki testu
 • Przed wizytą kontrolną
 • Po zakończeniu leczenia
 • Jeśli rak powróci po leczeniu
 • Jeśli leczenie nie zadziałało

Jeżeli masz obawy, że Twój bliski nie radzi sobie z chorobą nowotworową – porozmawiaj o tym z lekarzem prowadzącym, bądź na własną rękę, skontaktuj się z psychoonkologiem.

Pamiętaj, że jesteś osoba najbliższą i zapewne najlepiej znasz osobę chorą. Nie bój się z nim rozmawiać. Pomimo iż rak ma duży wpływ na życie bliskiej Ci osoby, nie może przejąć nad nim kontroli. Jeżeli to możliwe, staraj się włączać ją do życia codziennego i wydarzeń rodzinnych. Pozwoli to, zająć myśli o czymś innym, niżeli tylko o chorobie.

Nie zapominaj o sobie

jak wspierać bliskiego chorego na raka, odpoczynek, joga, kobieta, zachód słońca, morzeOpieka nad osobą chorą na raka, może być wyczerpująca. Możesz czuć, że nie masz prawa myśleć o sobie, kiedy Twój bliski walczy o życie.  Radzenie sobie z kryzysem raka u kogoś, kogo kochasz, niepewna przyszłość, niepokoje finansowe, trudne decyzje, niespodziewane i niechciane zmiany w stylu życia to tylko niektóre z Twoich obaw. Strach, beznadziejność, poczucie winy, zamieszanie, zwątpienie, złość i bezradność mogą odcisnąć piętno nie tylko na osobie chorej, ale i na opiekunie. Chociaż skupiasz się głównie na pacjencie, wszystko to wpływa również na Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Aby wspierać bliskiego chorego na raka, musisz zadbać również o siebie. Robisz wszystko najlepie,j jak potrafisz. Kiedy jesteś przemęczony, zestresowany – poproś o pomoc. Nie czuj się winny, że potrzebujesz wyjść do znajomego na kawę – wygadać się, bądź pobyć sam – odpocząć. Jeżeli czujesz, że dzieje się z Tobą coś niedobrego, odczuwasz długotrwałe poczucie przygnębienia, smutku, czy gniewu – możesz skorzystać ze wsparcia psychologa.

Pamiętaj, że jeżeli chcesz mądrze wspierać bliskiego chorego na raka, nie możesz zapominać o sobie. Nie będziesz w stanie pomóc komuś, jeżeli sam jesteś wyczerpany i sfrustrowany! Pomimo wielu wyrzeczeń, pielęgnuj więc swoje normalne życie, zdrowie fizyczne i emocjonalne.