Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

MuTaTo – Czy Izraelczycy wynaleźli lek na raka?

MuTaTo – Czy Izraelczycy wynaleźli lek na raka?

MuTaTo – Czy Izraelczycy wynaleźli lek na raka?

Zgodnie z Międzynarodową Agencją Badań nad Rakiem każdego roku diagnozuje się ok. 18,1 mln nowych przypadków raka na całym świecie. Co więcej, co szósta śmierć na świecie jest spowodowana rakiem. To czyni ją drugą najczęstszą przyczyną śmierci (tuż po chorobie sercowo-naczyniowej). Nie dziwne jest zatem, że cały świat czeka na lek na raka. Czy Izraelczycy go wynaleźli?


“Wierzymy, że za rok zaoferujemy całkowite wyleczenie raka.” „Nasze lekarstwo na raka będzie skuteczne od pierwszego dnia, będzie trwać przez kilka tygodni i nie będzie miało żadnych lub minimalne skutki uboczne przy znacznie niższych kosztach niż większość innych terapii dostępnych na rynku” – Dan Aridor – prezes Accelerated Evolution Biotechnologies.


Aridor i dr. Ilan Morad twierdzą, że ich lek na raka MuTaTo (toksyna wielocelowa) działa na zasadzie antybiotyku nowotworowego. Potencjalny lek na raka opiera się na technologii SoAP. Polega on na wprowadzeniu DNA kodującego białko, takie jak przeciwciało, do bakteriofaga – wirusa, który infekuje bakterie. Zabieg ma za zadanie atakować jednocześnie trzy receptory komórek rakowych, przez co działa szybciej niż komórki nowotworowe mogą mutować.

„Zamiast atakować receptory pojedynczo, atakujemy receptory trzy na raz – nawet rak nie może mutować trzech receptorów w tym samym czasie”. – Aridor

Według izraelskich naukowców ich lek na raka miałby w ciągu kilku tygodni całkowicie wyleczyć pacjentów bez wspomagania dodatkowym leczeniem chemioterapii. Innymi słowy, MuTaTo miałby być kompletnym środkiem przeciwnowotworowym: tani, nietoksyczny, szybko działający i bez wyjątku na rodzaj raka.
To marzenie całej ludzkości, jednak entuzjazm może zostać zburzony informacją, iż dotychczas twierdzenia Dan Aridora opierają się jedynie na badaniach na myszach. W najbliższym czasie planowane są testy na świniach. Jeżeli przyniosą założone efekty, pierwsi ludzie będą mogli poddać się terapii już w przyszłym roku.
Czy MuTaTo będzie rewolucją w leczeniu raka? Izraelczycy mają reputację postępu medycznego, jednak musimy obserwować ten rozwój, aby zobaczyć czy coś z tego wyniknie.