Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Wypadanie włosów podczas leczenia raka

Wypadanie włosów podczas leczenia raka

Wypadanie włosów podczas leczenia raka

Włosy stale rosną, a stare włosy wypadają i są zastępowane nowymi. Niektóre terapie przeciwnowotworowe powodują wypadanie włosów. Pacjenci tracą niektóre lub wszystkie włosy, najczęściej w kępkach podczas mycia lub szczotkowania. To normalne, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety czują się zaniepokojeni z powodu utraty włosów. Pomóc może wiedza, że włosy odrastają, a Ty możesz podjąć kroki, aby zmniejszyć utratę włosów.

Włosy są tracone, gdy leki stosowane w chemioterapii uszkadzają mieszki włosowe, powodując wypadanie włosów. Trudno przewidzieć, którzy pacjenci stracą włosy, a którzy nie, nawet jeśli przyjmują te same leki. Niektóre leki mogą powodować przerzedzenie włosów lub wypadanie włosów tylko na skórze głowy. Inne mogą również powodować przerzedzenie lub utratę włosów łonowych, włosów na rękach i nogach, brwi i rzęs.

Radioterapia prowadząca do głowy często powoduje utratę włosów na głowie. Czasami, w zależności od dawki promieniowania na głowę, włosy nie odrastają tak jak przedtem.

Jeśli nastąpi utrata włosów, najczęściej rozpoczyna się w ciągu 2 tygodni leczenia i pogarsza się od 1 do 2 miesięcy po rozpoczęciu leczenia. Skóra głowy może być bardzo wrażliwa na mycie, czesanie lub szczotkowanie. Włosy często zaczynają odrastać, nawet przed zakończeniem leczenia.

Jak przygotować się na wypadanie włosów

Każda osoba jest inna. Zapytaj swojego zespołu opieki zdrowotnej, czy wypadanie włosów może się wydarzyć. Jeśli tak, zapytaj, czy stanie się to szybko, czy stopniowo.

Jeśli wiesz, że będziesz przechodził leczenie chemioterapią, która może powodować wypadanie włosów, możesz porozmawiać ze swoim lekarzem o zastosowaniu czepka chłodzącego. Udowodniono, że chłodzenie skóry, zmniejsza ryzyko wypadania włosów. Czepki chłodzące, mogą powodować pewne skutki uboczne, takie jak ból głowy. Porozmawiaj ze swoim lekarzem o korzyściach, ograniczeniach i efektach ubocznych czepków chłodzących.

Jeśli uważasz, że możesz potrzebować peruki, kup ją przed rozpoczęciem leczenia lub na samym początku jego początku. Zapytaj, czy perukę można regulować – możesz potrzebować mniejszej peruki, gdy stracisz włosy.

Możesz poprosić swojego lekarza o receptę na perukę. Peruki do wartości 250 zł, są refundowane z NFZ. Jeżeli peruka, którą wybierzesz, będzie kosztowała więcej, dopłacisz jedynie różnicę w cenie.

Wypadanie włosów możesz zminimalizować, poprzez stosowanie specjalistycznych szamponów wzmacniających, które poprawiają ukrwienie skóry głowy. Farmaceuta pomoże Ci dobrać odpowiedni kosmetyk w aptece.

Kiedy rozpoczęło się wypadanie włosów

Peruki syntetyczne potrzebują mniej opieki i stylizacji niż peruki naturalne. Kosztują również mniej i mogą być łatwiejsze do zarządzania, jeśli Twoja energia jest niska podczas leczenia raka.

Niektórzy uważają, że w perukach jest im gorąco lub swędzi ich skóra głowy i zamiast tego używają turbanów, lub chust. Tkaniny bawełniane mają tendencję do pozostawania na gładkiej skórze głowy lepiej niż nylon lub poliester.

Jeśli Twoje włosy stają się bardzo cienkie lub zupełnie zniknęły podczas leczenia, pamiętaj, aby chronić skórę na skórze głowy przed gorącem, zimnem i słońcem. Używaj ochrony przeciwsłonecznej o szerokim spektrum działania i współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) wynoszącym co najmniej 30 i kapelusza. W chłodne dni nosić czapkę lub szalik, aby zakryć skórę i utrzymać ciepło.

Bądź delikatny podczas szczotkowania i mycia włosów. Pomocne może być zastosowanie szerokiego grzebienia.

Wypadanie włosów można nieco zminimalizować, poprzez unikanie nadmiernego szczotkowania lub ciągnięcia. Unikaj wykonywania warkoczy, wiązania ich, suszenia i innych zabiegów.

Na noc załóż siatkę lub czepek satynowy, aby zapobiec wypadaniu włosów w kępkach. Pamiętaj, aby delikatnie obchodzić się również z brwiami i rzęsami, które również mogą być narażone na wypadanie.

Do pielęgnacji skóry głowy używaj delikatnych szamponów bądź specjalistycznych kosmetyków onkologicznych.

Kiedy nowe włosy zaczynają rosnąć, na początku mogą być kruche i łatwo się łamać. Traktuj je tak samo łagodnie, przez kilka pierwszych miesięcy.