Fundacja W Związku Z Rakiem, ul. Nabycińska 19/306, 53-677 Wrocław, NIP: 897-18-07-063

Życie ze stomią

Życie ze stomią

Życie ze stomią

Stomię wykonuje się, gdy w wyniku choroby uszkodzone zostanie jelito grube (kolostomia), jelito cienkie (ileostomia) lub moczowody (urostomia). Jest to chirurgicznie wytworzona zastępcza droga kału lub moczu na zewnątrz. Ponieważ człowiek nie może kontrolować wypływu odpadów, wykorzystuje się specjalne plastikowe worki, w których gromadzi się kał lub mocz.

Wygodne korzystanie ze stomii wymaga czasu. W Twojej głowie może krążyć wiele pytań, zanim po raz pierwszy wyjdziesz z domu ze stomią. Czy możesz wrócić do pracy? Jeździć na rowerze? Czy każdy zauważy, że masz stomię?

Możesz wykonywać wiele takich samych rzeczy, jakie wykonywałeś przed stomią. W tym artykule, postaramy się przybliżyć Ci, jak wygląda życie ze stomią.

Możesz jeść, co chcesz

Masz ulubioną potrawę? Jeśli otrzymałeś od lekarza zgodę na wznowienie regularnej diety, możesz jeść to, co lubisz. Jeśli masz kolostomię lub ileostomię, przekonasz się, że różne produkty wpływają różnie na przewód pokarmowy.

Tak jak niektóre pokarmy powodowały gazy przed stomią, tak prawdopodobnie doświadczysz ich po zabiegu. Możesz wybierać spożywanie pokarmów powodujących mniejsze powstawanie gazów lub tylko wtedy, gdy nie sprawią one Twojego zakłopotania – na przykład kiedy jesteś w domu, a nie w pracy.

Niektóre pokarmy są również bardziej podatne na biegunkę, zaparcia, niepełne trawienie lub zapach moczu. Jeśli nie masz pewności, w jaki sposób żywność wpłynie na Ciebie, rozważ wypróbowanie ich w domu, pojedynczo- przed zjedzeniem ich w miejscu publicznym. Wiedząc, w jaki sposób jedzenie wpływa na trawienie, spędzisz mniej czasu na martwieniu się  o efekty jedzenia.

Pomocne może być dokładne przeżuwanie jedzenia i picia dużej ilości wody.

Częste reakcje jelitowe na niektóre pokarmy:

 • Gazy – Szparagi, fasola, piwo, brokuły, brukselka, kapusta, napoje gazowane, kalafior, cebula, groszek.
 • Niekompletne trawienieskórki jabłka, kapusta, seler, kokos, kukurydza, suszone owoce, grzyby, orzechy, ananas, popcorn, nasiona, skórki z owoców, skórki z warzyw
 • Zaparcia – banany, ser, makaron, ryż, masło orzechowe, ziemniaki
 • Biegunka – smażone potrawy, sok winogronowy, żywność o wysokiej zawartości cukru, sok ze śliwek, pikantne potrawy.
 • Intensywny zapach – alkohol, szparagi, brokuły, fasola, jajka, ryby, czosnek, cebula, groszek.
 • Zneutralizowany zapach – maślanka, sok żurawinowy, pietruszka, jogurt.

Kontrolowanie zapachu moczu

 • Intensywny zapach – Szparagi, ryby, czosnek, cebula.
 • Neutralizacja zapachu – 8-10 szklanek wody, soku żurawinowego lub innego (niefaszerowanego chemią) napoju dziennie.
Możesz uprawiać sport ze stomią

Jeśli Twoim ulubionym hobby nie jest sport z dużą ilością potencjalnych obrażeń, możesz swobodnie powrócić do zajęć, które lubisz po wygojeniu z operacji.

Głównym zagrożeniem jest zranienie otworu, przez który przechodzi kał lub mocz. Oznacza to, że niektóre nieostrożne sporty mogą być dla Ciebie niedostępne.

Jeśli chcesz kontynuować te zajęcia, zapytaj lekarza lub pielęgniarkę o specjalne produkty, których możesz użyć i środki ostrożności, które możesz podjąć ochrony stomii.

Przed rozpoczęciem podnoszenia ciężarów skonsultuj się z lekarzem. Po całkowitym wygojeniu lekarz lub pielęgniarka może zalecić Ci urządzenie do podtrzymywania brzucha podczas podnoszenia ciężarów.

Jeśli boisz się, że aktywność sportowa rozluźni worek i spowoduje wyciek, użyj specjalnego paska lub bielizny do stomii, aby przytrzymać go na miejscu. Sprawdź w lokalnym sklepie z artykułami medycznymi lub zajrzyj do specjalistycznych sklepów online.

Możesz wrócić do pracy

Będziesz potrzebował czasu po operacji, aby wyleczyć ranę i wyzdrowieć, ale w końcu możesz wrócić do pracy. Możesz zdecydować się na powrót do pracy lub porozmawiać z pracodawcą o ograniczonym harmonogramie, aż poczujesz się pewniej ze stomią.

Jeśli Twoja praca obejmuje pracę fizyczną lub dużo podnoszenia, lekarz może zalecić sposoby ochrony stomii w pracy.

Rozważ powrót do pracy, gdy dobrze się czujesz. Jeśli denerwujesz się opieką nad stomią w pracy, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub pielęgniarką.

Nie pozwól sobie na martwienie się. Powrót do pracy to dobry sposób na powrót do normalnej rutyny, a ponowne podjęcie pracy może sprawić, że poczujesz się dobrze ze sobą.

To od Ciebie zależy czy i komu powiedzieć o stomii. Zalecane jest jednak, aby powiedzieć najbliższym osobom. Mogą oni nie tylko martwić się o Ciebie, ale i rozmowa z bliskimi to zdrowy sposób radzenia sobie z własnymi emocjami.

Znajomi mogą być ciekawi, dlaczego nie było Cię w pracy lub wiedzą, że byłeś w szpitalu i będą pytać o Twoją chorobę. Zastanów się, co powiesz, zanim pojawią się pytania. Niektórzy ludzie nie chcą nikomu mówić o stomii, a inni wolą powiedzieć każdemu, kto o to pyta. To, co powiesz, zależy od Ciebie.

Możesz ukryć swoją stomię

Dla ciebie dołączony do ciebie worek stomijny jest bardzo oczywisty. Kiedy patrzysz w lustro, zauważysz torbę pod ubraniami. Możesz pomyśleć, że każdy bulgot i hałas dochodzący z Twojej stomii jest głośny i słyszany przez wszystkich w pokoju.

Jednak większość ludzi nie zauważy Twojej stomii, chyba że im o tym powiesz. Kiedy przyzwyczaisz się do stomii, odkryjesz wskazówki i sztuczki, aby ukryć torbę i zminimalizować hałasy. Oto kilka pomysłów na rozpoczęcie:

 • Opróżniaj worek stomijny, gdy osiągnie 1/3 pełnej objętości. W ten sposób nie wybrzuszy się pod Twoimi ubraniami.
 • Istnieje wiele systemów stomijnych, poproś pielęgniarkę lub zapytaj w sklepie medycznym, aby znaleźć najlepszy.
 • Jeśli martwisz się zapachem, zapytaj pielęgniarkę lub odwiedź sklep z artykułami medycznymi w celu uzyskania specjalistycznych preparatów do zminimalizowania zapachów.
 • Zapytaj bliską osobę, której ufasz, czy Twój worek stomijny jest widoczny pod ubraniem lub, czy dźwięki stomii są tak głośne, jak myślisz. Ciało każdego człowieka od czasu do czasu wydaje odgłosy i wytwarza zapachy. Choć może to być krępujące, nie pozwól, aby strach przed tym, co może pójść źle, powstrzymał cię od radości dnia.
Możesz nosić cokolwiek chcesz, jeśli masz stomię

Żadne ubranie nie jest zabronione, jeśli masz stomię. Jednak Twój indywidualny kontur ciała i lokalizacja stomii mogą sprawić, że niektóre ubrania będą mniej wygodne. Na przykład ciasne paski lub pasy mogą być ograniczające w stosunku do stomii. Bądź otwarty na eksperymentowanie z różnymi stylami ubrań.

Nie pozwól, aby Twoja stomia uniemożliwiła Ci noszenie dopasowanych ubrań, a nawet kostiumu kąpielowego. Jedyna przeszkoda jest w Twojej głowie.

Możesz uprawiać seks

Będziesz potrzebował czasu na powrót do zdrowia po zabiegu. W zależności od rodzaju operacji stomijnej możesz doświadczyć przejściowych skutków ubocznych, takich jak zaburzenia erekcji lub suchość pochwy. Jednak intymność seksualna może być kontynuowana po stomii.

Jeśli czujesz się mniej atrakcyjny ze stomią, powoli powracaj do intymności. Może nie jesteś od razu gotów na seks? Przedyskutuj to ze swoim partnerem. Zaproponuj rozpoczęcie od dotykania i całowania. Twój partner może sprawić, że poczujesz się bardziej komfortowo i upewnić Cię, że jesteś tak samo atrakcyjny ze stomią.

Podejmij kroki, aby poczuć się pewniej. Opróżnij i wyczyść torebkę stomijną. Sprawdź uszczelkę, aby upewnić się, że jest szczelna. Użyj nieprzezroczystej torebki lub wypróbuj pokrowiec. Bielizna i pasy wykonane w celu ukrycia worka lub trzymania go w miejscu są dostępne w sklepach specjalistycznych. Zapytaj pielęgniarkę stomijną o firmy, które sprzedają te produkty.

Pewne aspekty seksu mogą się zmienić wraz ze stomią. Może się okazać, że niektóre pozycje seksualne wywierają presję na stomię i są niewygodne. Eksperymentuj z nowymi pozycjami, takimi jak leżenie na boku.

Osoby ze stomią, często martwią się, kiedy powiedzieć o niej nowym partnerom. To zależy od Ciebie. Niektórzy ludzie czują się bardziej komfortowo, mówiąc od razu, inni chcą poznać i zaufać potencjalnemu partnerowi. Rób to, co jest dla ciebie właściwe. Daj nowemu partnerowi czas na zastanowienie się, co oznacza stomia dla Twojego związku. Odpowiedz na pytania otwarcie i uczciwie.