Nowotwór jąder

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

image_2021_07_22T10_20_14_198Z

Rak jąder – objawy

Najczęściej występującym objawem nowotworu jądra jest powiększenie jądra, któremu niekiedy towarzyszy zaczerwienienie skóry moszny. Pierwszym objawem, na jaki powinno się zwrócić uwagę i niezwłocznie skontaktować ze specjalistą, jest wystąpienie niebolesnej masy, niedającej oddzielić się od jądra. Ten fakt odróżnia guz rakowy jądra od zapalenia najądrza. Kolejnym symptomem, świadczącym o zachorowaniu na nowotwór jądra może być poczucie ciężaru w mosznie, a także znaczne powiększenie moszny na skutek gromadzenia się w niej płynu. Ponadto wiąże się to z bólem i dyskomfort w tym obszarze.

Przyczyny raka jąder

Przyczyny powstawania raka jąder nie są do końca sprecyzowane, jednak mogą być związane z dziedziczeniem. Wśród czynników wpływających na zwiększenie ryzyka wystąpienia nowotworu jąder można wyróżnić:

  • powracające infekcje
  • przejście choroby nowotworowej jąder w przeszłości
  • przebyta operacja przepukliny pachwinowej
  • niezstąpienie jądra do moszny
  • nieprawidłowy przebieg ciąży u matki
  • uwarunkowania genetyczne np. zespół Klinefertela lub zespół niewrażliwości na androgeny
  • zaburzenia rozwojowe jądra
  • zaburzenia w działaniu kanalików plemnikotwórczych w okolicy jądra
  • pozostałe czynniki: zanieczyszczone środowisko, siedzący tryb życia, zakażenie wirusem HIV.

Leczenie raka jądra

Leczenie nowotworu jąder jądra odbywa się w sposób skojarzony, z wykorzystaniem metod chirurgicznych, takich jak chemioterapia oraz radioterapia. Wybrana terapia raka jąder zależy od poziomu zaawansowania choroby, typu histopatologicznego guza, (nasieniak, nienasieniak) a także innych czynników ryzyka rozsiewu, wykazanych w badaniu histopatologicznym usuniętego jądra.

Rokowania raka jądra

Rokowania raka jąder są stosunkowo pomyślne. W przypadku wczesnych stadiów zaawansowania, istnieje szansa na całkowite wyleczenie wszystkich pacjentów. Nawet w zaawansowanych stopniach nowotworu jąder większość chorych przeżywa 5 lat od diagnozy. W kwestii osób chorujących na nasieniaka w 1 stopniu zaawansowania klinicznego, pięcioletnie przeżycie sięga 100%, w stopniu II – 70-90%, a w stopniu III raka jądra – 70%.
image_2021_07_22T10_23_05_216Z

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry