Nowotwór tarczycy

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

image_2021_07_22T10_50_01_127Z

Rak tarczycy – objawy

Objawy nowotworu tarczycy zwykle nie są  charakterystyczne, trudno je wyodrębnić i odróżnić od innych chorób tarczycy. Jednakże warto zwrócić uwagę w przypadku powiększenia węzłów chłonnych szyi, pojawienia się wyczuwalnego guza lub szybkiego wzrostu długoletniego wola, a także wystąpienia zaburzeń połykania. 

Do objawów nowotworu tarczycy zalicza się:  

  • wyczuwalny guz na szyi lub powiększenie tarczycy (wole)  
  • powiększone szyjne węzły chłonne, co nie jest związane z infekcją  
  • nagłe powiększenie się wola o długoletnim przebiegu  
  • nagłe pojawienie się duszności, chrypki i dysfagii 

Przyczyny raka tarczycy

Wśród czynników środowiskowych, które wpływają na wzrost ryzyka zachorowania na nowotwór tarczycy wyszczególnia się ilość jodu w diecie. Niedobór jodu, a w efekcie pojawienie się endemicznych woli, powoduje częstsze występowaniu pęcherzykowego raka tarczycy. Jednakże przekroczenie ustalonego zapotrzebowania na ten pierwiastek powoduje zwiększenie częstotliwości zachorowań na raka brodawkowatego. Czynnikami ryzyka, które mogą przyczyniać się do pojawienia się nowotworu tarczycy mogą być: 

  • płeć – zwłaszcza kobiety, a także wiek (< 20. Roku życia lub > 50. Roku życia.) 
  • narażenie okolicy szyi na promieniowanie jonizujące;  
  • nadmierne spożywanie jodu 
  • uwarunkowania genetyczne (mnoga gruczolakowatość wewnątrzwydzielnicza, polipowatość gruczolakowata) 
  • zespoły: Pendreda, Cowden, Gardnera; mutacja punktowa protogenu RET (rak rdzeniasty tarczycy). 
image_2021_07_22T10_46_35_948Z
image_2021_07_22T10_47_40_574Z

Leczenie raka tarczycy

Każdy rak tarczycy, który spowodował powstanie guza, powinien zostać leczony operacyjnie. U chorych na nowotwór tarczycy, winno się usunąć węzły chłonne umiejscowione w pobliżu tarczycy, z tzw. przedziału środkowego. Natomiast węzły chłonne śródpiersia wycina się, gdy istnieje podejrzenie lub zdiagnozowanie przerzutów. Terapia izotopem jodu-131 jest kluczowym leczeniem w rakach tarczycy (pęcherzykowych i brodawkowatych). Podawanie tyroksyny u chorych na nowotwór tarczycy stanowi uzupełnienie niedoborów hormonalnych, a także przyczynia się do zmniejszenia ryzyka nawrotu choroby. Radioterapię i chemioterapię zaleca się jako metodę uzupełniającą, w przypadku zaawansowanego raka rdzeniastego tarczycy.

Rokowania raka tarczycy 

Rokowania pacjentów, chorujących na raka tarczycy są stosunkowo dobre – średnie przeżycie 5-letnie szacuje się na poziomie 90% u kobiet i 80% u mężczyzn. Rokowania nowotworu tarczycy zależą od typu raka, który zostanie wykryty u pacjenta. Rak brodawkowaty w początkowym stadium jest całkowicie uleczalny, w przypadku guzów poniżej 4 cm – 10 lat przeżywa 90-95% chorych. W sytuacji raka pęcherzykowego, odsetki przeżyć dziesięcioletnich są o 10% mniejsze. Natomiast w obliczu rozwoju raka niezróżnicowanego tarczycy, rokowania nie są pomyślne. Guz rośnie zdecydowanie szybko i często prowadzi do zgonu chorego poprzez uduszenie.

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry