Zdrowie na pierwszym miejscu
Nowotór jest chorobą diagnozowaną najczęściej u osób w średnim i starszym wieku. Z racji tego, że pierwsze zmiany w komórkach mogą pojawić się znacznie wcześniej, możemy zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby już w młodości. Duży wpływ na nasze zdrowie ma odpowiedni styl życia.
Nie możemy przewidzieć, kto na pewno zachoruje na nowotwór, jednak u części osób ryzyko jest wyższe. Są to osoby, które narażone są na substancje rakotwórcze, nadmierną ekspozycję na słońce, niską aktywność fizyczną, czy niewłaściwe odżywianie. Ryzyko wystąpienia choroby jest szczególnie wysokie, gdy te czynniki występują równocześnie.
Jak zapobiegać znając przyczyny?
Rak powstaje w wyniku mutacji, która zachodzi w pojedyńczej komórce. Organizm człowieka posiada mechanizmy obronne, które zapobiegają mutacjom, natomiast w sytuacji, gdy jesteśmy narażeniu w wysokim stopniu na substancje rakotwórcze, mechanimy te mogą okazać się niewystarczające. Na mutacje komórek mogą wpływać również czynniki wewnętrzne, takie jak hormony, które mogą stymulować powiększanie się niektórych guzów. Jedną z najważniejszych przyczyn zachorowań na nowotwór jest palenie tytoniu. Poza tym, częstą przyczyną jest nadwaga, otyłość, picie alkoholu, brak aktywności fizycznej, nadmierna ekspozycja na słońce, czy nieprawidłowa dieta.
Jak się chronić przed rakiem?
PODSTAWOWE ZASADY
1
Palenie tytoniu to jedna z przyczyn wielu chorób śmiertelnych, w tym nowotworów. Najbardziej narażone są osoby, które palą papierosy. Najczęściej występującym rodzajem nowotworu u palaczy jest rak płuc. Paląc papierosy przyczyniamy się również do zwiększenia ryzyka zachorowania na zachorowania na raka gardła, krtani, jamy ustnej, trzustki, pęcherza moczowego, wątroby, nerki, szyjki macicy oraz na białaczkę. Jedynym sposobem na zmniejszenie ryzyka wystąpienia nowotworu u palacza jest całkowite zaprzestanie palenia. W tym przypadku samo ograniczenie będzie niewystarczające. Ryzyko wystąpienia nowotworu jest tak samo wysokie w przypadku papierosów typu light, czy papierosów elektronicznych. Należy pamiętać, że nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia.
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Pamiętaj, że rak to nie wyrok. Pozwól nam towarzyszyć Ci w chorobie.
Adres korespondencyjny
Plac Solny 14/3
50-062 Wrocław
woj. dolnośląskie
Polska
e-mail: info@zrakiem.pl
Numer KRS 0000550874
NIP 8971807063
REGON 361251001
Numer konta 86 1050 1575 1000 0090 8019 4872
Potrzebuję pomocy
Pomagam
Profilaktyka
O nas
Polityka prywatności
Deklaracja dostępności