Rak prącia

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

pexels-kristina-nor-3219517 (1)

Przyczyny raka prącia

Rak prącia może się pojawić z wielu przyczyn. Choroba dotyka szczególnie mężczyzn po 55. roku życia. Znacznie częściej chorują osoby palące a także te, które nie stosują się do należytych zasad higieny. W grupie ryzyka znajdują się mężczyźni zakażeni wirusem HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) oraz chorzy na AIDS i łuszczycę. W kwestii tej ostatniej, przyczyną raka prącia mogą być naświetlania, które stosuje się w celu zmniejszenia zmian na skórze. W niektórych przypadkach czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na ten rodzaj nowotworu jest stulejka.

Objawy raka prącia

W początkowym stadium objawy raka prącia są trudne do zdefiniowania. Do najbardziej popularnych symptomów tego rodzaju nowotworu zalicza się: 

  • stwardnienie na prąciu, 
  • rumień, 
  • guzek, 
  • rozrost egzofityczny. 

Przy zmianach na prąciu może wystąpić krwawienie lub wydzielina. Chorzy najczęściej zgłaszają się do specjalisty, gdy zaobserwują symptomy miejscowe. Typowe miejscowe objawy raka prącia to: uczucie pieczenie w cewce moczowej, problemy z oddawaniem moczu, krwawienie z guza. Ból stanowi późny symptom nowotworu.  

Leczenie raka prącia

W leczeniu raka prącia stosuje się głównie chirurgiczne usunięcie zmian nowotworowych. Zabieg opiera się na usunięciu guza pierwotnego, a także w niektórych przypadkach – regionalnych węzłów chłonnych. Ponadto w terapii ma zastosowanie ablacja laserem guza pierwotnego prącia, zabieg techniką Mohsa, miejscowe wycięcie guza, terapia fotodynamiczną, bądź niszczenie guza przy wykorzystaniu niskich temperatur. W radykalnym leczeniu nowotworu prącia stosuje się: częściową amputację prącia lub całkowitą amputację prącia z wyłonieniem ujścia zewnętrznego cewki. W terapii tego typu raka swoje zastosowanie znajduje również radioterapia. Celem napromieniania jest osiągnięcie maksymalnej szansy wyleczenia przy jednoczesnym zachowaniu czynności narządu.

Rokowania raka prącia

Rokowania raka prącia są zależne od liczby i umiejscowienia przerzutów. U pacjentów bez przerzutów plasują się one na poziomie blisko 90-100%. Jeśli są mniej niż 2 przerzuty do węzłów pachwinowych, szanse na pięcioletnie przeżycie osiągają poziom ok. 80%, a gdy więcej niż 2 – ok. 30%. W przypadku pacjentów z przerzutami do węzłów miedniczych rokowania nie są pomyślne (0-15%.). Osoby nieleczone zwykle umierają w okresie 2 lat.
pexels-cottonbro-5722877

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry