czerniak oka

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

image_2021_07_22T10_28_25_548Z

czerniak oka – objawy

Objawem, na który powinno się zwrócić uwagę w kontekście rozpatrywania raka oka jest ograniczone pole widzenia, a także pojawiające się po zmroku świetliste kule w polu widzenia. Są to symptomy niecharakterystyczne i mogą sugerować inne schorzenia, takie jak np. zaćma. Natomiast astygmatyzm, pogorszona ostrość widzenia oraz zmiany tęczówki oka i jej obrębu to już specyficzne objawy czerniaka oka. Jeśli zostaną zaobserwowane – należy natychmiast udać się na konsultację okulistyczną.

Przyczyny czerniaka oka

Największe ryzyko zachorowania na nowotwór oka pojawia się u osób z rodzinną historią zachorowań. W grupie ryzyka znajdują się także osoby, u których już wcześniej zdiagnozowano i leczono czerniaka skóry. Kluczową przyczyną zachorowania na czerniaka oka są uwarunkowania genetyczne. Czerniak atakuje oczy w związku z posiadaniem skłonności genetycznych, a także wpływem szkodliwego działania promieniowania ultrafioletowego. Podobnie jak w przypadku czerniaka skóry, czerniak oka pojawia się częściej u osób z jasną karnacją, mającymi znamionami na oku, jasną tęczówkę, a także palących papierosy i narażonych na działanie promieniowania ultrafioletowego.

Leczenie czerniaka oka

W leczeniu czarniaka oka pozbycie się gałki ocznej (brachyterapia) jest ostatecznością. Leczenie rozpoczyna się zwykle od miejscowej radioterapii. Można także stosować napromienianie zewnętrzne lub wszczepianie płytki z promieniotwórczym kobaltem, rutenem lub jodem, powodujące, obumieranie komórek rakowych. Innowacyjną i najbardziej skuteczną formę leczenia czerniaka oka stanowi radioterapia protonowa. Ponadto w walce z nowotworem stosuje się terapię skoncentrowaną molekularnie. W zapobieganiu rakowi oka efekty przynosi także wdrożenie właściwej profilaktyki. W kwestii nowotworów oka, warto zakupić odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, posiadające odpowiednie atesty i filtry.

Rokowania czerniaka oka

Gdy mamy do czynienia ze złośliwą odmianą czerniaka oka, rokowanie jest zależne od lokalizacji guza, jego wielkości, a także typu histologicznego. Czerniak złośliwy oka może powodować przerzuty do węzłów chłonnych, płuc, nerek, wątroby, kości, układu pokarmowego, mózgu a także naciekać gałkę oczną. Nie ma metody uznanej za przynoszącą w pełni skuteczne efekty w kwestii przerzutów. Rokowanie raka oka nie jest pomyślne, jeśli zdiagnozuje się przerzuty.
pexels-mododeolhar-5795688

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry