Rak u dzieci

Potrzebujesz pomocy? Załóż subkonto, na którym będziesz gromadzić środki na leczenie onkologiczne.

Rak u dzieci – rodzaje 

Istnieje ok. 100 różnych rodzajów nowotworów, które pojawiają się u dzieci. Najczęściej występującymi spośród nich są:

Wszystkie nowotwory u dzieci są zakwalifikowane według rodzaju tkanki z jakiej powstały, w odróżnieniu od nowotworów u dorosłych, które klasyfikuje się zgodnie z lokalizacją narządową danego raka.

Objawy raka u dzieci

Co może budzić podejrzenia wystąpienia raka u dziecka? Istnieje wiele potencjalnych objawów nowotworu u dzieci, jednak większość z nich nie jest konkretna, a więc towarzyszy nie tylko schorzeniom onkologicznym, ale także pojawia się w przebiegu innych chorób. 

Szczególną uwagę rodziców i lekarzy należy zwrócić w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek bólu. Najczęściej nie jest to odosobniony objaw, a pojawiający się wraz ze zmniejszoną aktywnością dziecka, osłabieniem organizmu, drażliwością.
Kluczową kwestią dotyczącą bólu nowotworowego jest jego nasilanie się w czasie oraz coraz mniejsza reakcja na przyjmowane środki przeciwbólowe. Uważa się, że nieustające bóle głowy (zwłaszcza przy wyeliminowaniu skłonności rodzinnych w kierunku migreny, natężeniu bólu po przebudzeniu, a także z obecnymi objawami sugerującymi wzrost ciśnienia śródczaszkowego – np. wymiotami, nudnościami) są powodem do niezwłocznej konsultacji z lekarzem. Bóle brzucha mogą być związane z szybko rosnącym, uciskającym guzem, a także naciekami w obszarze jelit, skutkującymi niedrożnością przewodu pokarmowego.

Wystąpienie gorączki, w połączeniu z ogólnym osłabieniem, bólami kostnymi, powiększeniem węzłów chłonnych, śledziony lub wątroby, także powinno skłonić do udania się z dzieckiem na konsultację do specjalisty. Obecność kaszlu, szczególnie uporczywego w nocy, może świadczyć o rozwoju guza w śródpiersiu.

Nowotwory u dzieci

Chociaż uważa się, że rak u dzieci należy do rzadko występującej grupy chorób, stanowi drugą przyczynę zgonów wśród najmłodszych. Odpowiednio wczesna i prawidłowa diagnoza jest kluczem na drodze do skutecznego leczenia. 

Niestety często zdarza się, że nowotwory u dzieci są rozpoznawane dopiero w zaawansowanym stadium klinicznym, a więc w momencie wystąpienia rozsiewu choroby i zaistnienia przerzutów. Taki przebieg niestety zmniejsza szanse na przeprowadzenie radykalnego zabiegu chirurgicznego i staje się powodem do zastosowania agresywnej chemioterapii. 

Warto podkreślić, że obecnie blisko 70-80% dzieci zostaje wyleczonych, szczególnie dzięki kompleksowej terapii, w której skład wchodzi cytostatyka, radioterapia oraz leczenie chirurgiczne. Rokowania nowotworów u dzieci z roku na rok są coraz bardziej pomyślne i lepsze niż w przypadku dorosłych.

 

Wspieramy osoby chore na nowotwór przez finansowanie leczenia. W celu uzyskania informacji, na temat
pomocy, napisz do nas lub zadzwoń!

W celu uzyskania informacji na temat pomocy,

napisz do nas lub zadzwoń!

 mjarecka@zrakiem.pl

 535-966-585

Scroll to Top
Przewiń do góry